Açık havada spor yaparken en çok ihtiyaç duyulan aksesuarların başında gelen sporcu gözlükleri kimi zaman ihmal edilebiliyor. Oysa uzun süre güneş ışığına maruz kalmak, göz sağlığını olumsuz yönde etkiliyor ve bazı durumlarda katarakt oluşumuna bile sebebiyet verebiliyor. Üstelik bu zararlı ışınlar için havanın sadece açık ve güneşli olması da gerekmiyor. Çünkü güneş ışınlarının zararlı etkileri sisli ve bulutlu zamanlarda da olumsuz etkisini kaybetmiyor, sadece biraz azalıyor. Diğer yandan, spor esnasında kullanılan gözlükler rüzgâra karşı da gözleri koruyor. Kayak, yelken, koşu, bisiklet gibi farklı spor dalları için tasarlanan gözlükler, temelde aynı işi yapmak amacıyla üretilse de detaylarında ve kullanım şekillerinde bazı farklar bulunduruyor. Bu yazımızda bisiklet ve koşu gözlüklerinin özelliklerine ve temel farklarına değiniyoruz.

Bisiklet Gözlüklerinin Temel Özellikleri Nelerdir?

Bisiklet gözlükleri, amatör ya da profesyonel tüm bisiklet sürücülerinin hem sürüş deneyimini iyileştiriyor hem de göz sağlını koruyor. Özellikle uzun bisiklet turlarında, şehir içi ve şehirler arası yollarda, bisikletin bir ulaşım aracı olarak da kullanıldığı durumlarda gözlük takmak gerekiyor. Çünkü bisiklet gözlükleri gözleri sadece güneşten değil, toz, rüzgâr, kum, tuz, su gibi görünen ya da görünmeyen etkilere karşı da koruyor. Bu olumsuz etkilerle karşı tam koruma sağlamak için bisiklet gözlüğünün yüzünü tam sarması ve burnuna tam oturması gerekiyor. Sağlamlığı ve yüzde duruşunu desteklemek için bisiklet gözlüklerinin sap ve burun üzeri kısımlarında kauçuk kullanılıyor. Günün her saati ve yılın her dönemi kullanabilmen için, bisiklet gözlüklerinin çoğunda koyu, sepia ve şeffaf olmak üzere üç ayrı camdan alternatif bulunuyor ve bu camlar pratik bir şekilde değiştirilebiliyor.

Bisiklet gözlüklerimizi incelemek için hemen tıkla!

Koşu Gözlüğü Nedir?

Özellikle güneşli havalarda koşu ya da yürüyüş yaparken kullanabileceğin güneş gözlükleri, mutlaka UV korumalı olarak üretiliyor ve gözlerini bu zararlı ışınlardan koruyor. Koşu gözlükleri, yüzüne ekstra ağırlık yapmaması için son derece hafif fakat dayanıklı olarak üretiliyor. Bu amaçla, genellikle polikarbondan üretilen koşu gözlükleri genellikle 20-25 gram ağırlığında oluyor. Koşu esnasında gözlüğün kaymaması için burnuna iyi oturması ve kayıp düşmemesi için sap kısımlarının başı tam olarak sarması gerekiyor. Saplardan geçerek gözlüğü başına sabitleyen kavrama kayışları ya da gözlük ipleri de olası kazaların önüne geçmede etkili oluyor. Koşu gözlükleri, genellikle sportif tarzı tamamlayan dinamik tasarımları ile dikkat çekiyor.

Koşu gözlüklerimizi incelemek için hemen tıkla!

Koşu Gözlüğü ve Bisiklet Gözlüğü Arasındaki Temel Farklar

  • Bisiklet gözlüklerinde yüksek koruyuculuk ön plana çıkarken koşu gözlüklerinde hafiflik ilk sırada bulunuyor.
  • Bisiklet gözlükleri yoldan fırlayabilecek taş, toprak ya da kuma karşı korumak için gece ya da gündüz fark etmeksizin kullanılırken koşu gözlükleri ise en temelde güneşin zararlı ışınlarından korunmak için tercih ediliyor.
  • Bisiklet gözlüklerinde, gerektiğinde değiştirilmek üzere üç ayrı cam alternatifi bulunurken koşu gözlüklerinde cam değiştirme seçeneği genellikle yok.
  • Bisiklet gözlüğünde işlevsellik ön plana çıkarken koşu ya da yürüyüş gözlüklerinde işlevsellik kadar görünüm de önem taşıyor.
  • Her iki gözlük tasarımı da yüzü sarsa da, bisiklet gözlüklerinde daha geniş açılı cam kullanılıyor.
  • Bisiklet gözlükleri, koşu esnasında da gereken korumayı sağlayabilirken koşu gözlükleri bisiklet için kullanıldığında, göz yanlarındaki açıklık az da olsa risk oluşturuyor.
  • Bisiklet gözlüklerinde genellikle buğu oluşumu engelleme özelliği bulunurken koşu gözlüklerinde bu özellik her zaman aranmıyor.
  • Koşu gözlüklerini daha güvenli kullanmak için, gözlük ipi ya da kavrama kayışları ile uyumluluğuna dikkat etmek gerekiyor.

İşlevsellik, güvenlik ve estetiği birleştiren koşu ve bisiklet gözlükleri oldukça geniş bir seçki ile Decathlon’da seni bekliyor.

*Artık decathlon.com.tr‘de de gözlüklerimizi deneyebileceğini biliyor muydun? 😎 Aşağıdaki görselde de görebileceğin gibi istemiş olduğun gözlüğün yanındaki “deneyin” kısmına tıklayarak, gözlük reyonlarımızı evine taşıyabilirsin!

Sağlıkla ve sporla kal!