Fit ve sağlıklı bir vücuda sahip olmak hemen herkesin hayalini süsler. Sağlıklı beslenme programına ek olarak yapılan düzenli antrenmanlar hedeflenen vücut yapısının elde edilmesine yardımcı olur. Kalori yakmak ve yağın vücuttan uzaklaştırılmasını sağlamak için en etkili egzersiz programlarından birini kardiyo antrenmanları oluşturur. Son dönemlerin popüler antrenman programlarından biri olan cross training de kardiyo antrenmanları ile birlikte yapılması önerilen egzersiz hareketlerini içerir. İşte en popüler egzersiz programları hakkında merak ettiğin soruların cevabı…

Cross Training Nedir?

Cross training, tipik olarak belirli bir kondisyon bileşenini geliştirmek için çeşitli antrenman modlarını bir arada kullanan bir egzersiz rejimi olarak tanımlanır. Özünde, birbirini destekleyecek antrenmanları eşleştirmekle ilgilidir.

Triatlon eğitim programınıza yoga veya ağırlık egzersizleri arasına yüzme seansları eklemek olabilir. Cross training, tüm spor aktivitelerinde ve günlük yaşamınızda gücü, hızı, dayanıklılığı, çevikliği ve dengeyi artırmanıza yardımcı olur. Ayrıca farklı aktiviteleri bir arada yapmak antrenmanlarınızı daha keyifli hale getirir. Kişinin tüm vücudunu çalıştırabilmesini sağlayan egzersizleri ile yoğun ve zorlayıcı bir antrenman programı olan cross training, kısa süre içinde fit bir vücuda sahip olmanı sağlayabilir.

Cross training programı genellikle vücudu hazırlamak için ısınma hareketleri, kalp kaslarını güçlendirici kardiyo hareketleri, kas gelişmesine yönelik vücut geliştirme hareketleri ile rahatlama ve esneme hareketlerinden meydana gelir.

Cross training ürünlerimizi incelemek ve satın almak için hemen buraya tıkla!

Kardiyo Nedir?

Kardiyo egzersizleri kalp atış hızını yükselten herhangi bir antrenman programı olarak tanımlanabilir. Kaslarını formda tutmak için onları hareket ettirmen gerekir. Kalp atış hızını maksimum seviyesinin en az %50’sinde tutmayı sağlayan kas hareketleriyle karakterize kardiyo egzersizleri, özellikle kalp kaslarının güçlenmesini hedefleyen hareketleri içerir.

Daha güçlü bir kardiyovasküler sistem, kaslarındaki hücrelere daha fazla oksijen veren daha fazla kılcal damar anlamına gelir. Bu da hücrelerinin hem egzersiz yaparken hem de stabil haldeyken daha fazla yağ yakmasını sağlar.

Tüm fitness ve kardiyo ürünlerimizi görmek için hemen buraya tıkla!

Tempolu yürümek, koşmak, bisiklete binmek, HITT antrenmanları, yüzmek, dağa tırmanmak, zumba, aerobik gibi egzersiz programları en iyi kardiyo egzersizleri arasındadır.

Kardiyo ve fitness ürünlerimizi incelemek ve satın almak için hemen buraya tıkla!

Cross Training & Kardiyo Arasındaki Farklar Nelerdir?

  • Cross training’in asıl hedefi dayanıklılık ve esnekliği en üst seviyeye çıkarmaktır. Kardiyo antrenmanlarının asıl hedefi ise kardiyovasküler kapasiteyi artırarak kalp kaslarını güçlendirmektir. Her ikisi de düzenli yapıldığında yağ yakımını artırarak zayıflamaya yardımcı olur. Ancak cross training, ağırlık antrenmanları da içerdiği için vücudun arzu edilen şekle girmesini sağlar.
  • Cross training, her antrenman programında farklı egzersizler içerir. Vücut geliştirme, jimnastik, yüksek yoğunlukta yapılan fonksiyonel hareketler ile koşu, kürek çekme, ip atlama gibi kardiyo egzersizleri bir arada yapılır. Egzersizler kısa ve çok yoğundur. Dinlenme süresi çok azdır. Birbiri ardına gelen zincir hareketlerden oluşur. Kardiyo egzersizleri ise maksimum kalp atım hızının yakalanmasına yönelik egzersizleri içerir. Egzersizin beklentileri karşılayabilmesi için yakalanan kalp atım hızının belirli bir süre korunabilmesi gerekir.
  • Cross training, vücudun tüm kaslarının çalışmasını sağlar. Kardiyo egzersizlerinde ise amaç kalp kaslarını çalıştırmaktır.
  • Cross training’de hareketler ve antrenman programı sürekli değiştiği için oldukça eğlencelidir. Kardiyo egzersizlerinde ise seçilen egzersiz tipi en az 45 dakika boyunca tekrarlanmalıdır.
  • Cross training seans süresi çok kısadır. Özellikle antrenman yapmak için fazla vakti olmayanlar için ideal bir egzersiz programıdır. Haftada 3 gün 30 dakikalık cross traning antrenmanları yağ yakımını ve kas oranını artırır, daha esnek ve daha güçlü vücut yapısına sahip olmanızı sağlar.

Sağlıklı ve fit bir vücuda sahip olabilmek için vücut yapına ve yaşam şekline uygun düzenli egzersiz programına dâhil olmalısın. Antrenman sırasında ihtiyaç duyduğun ekipmanlara Decathlon’un sunduğu ayrıcalıklı imkânlar ile sahip olabilirsin.

Sağlıkla ve sporla kal!