Spor yaparken aynı zamanda eğlenmenin yolu, yeni nesil aktivite aletleri olan waveboard’lara göz atmaya ne dersin? Kaykay kullanmayı seviyor ve bu tutkunu bir üst seviyeye taşımak istiyorsan da waveboard’lar tam sana göre. Yeni başlayan biri için zor gibi görünse de, öğrendikten sonra vazgeçemeyeceğin bir tutku olarak hayatına dahil edeceğin bu aktivite için, sıra dışı bir deneyim seni bekliyor. “Waveboard nedir, nasıl kullanılır?” diye merak ediyorsan yepyeni bir macera için yazımıza göz atabilirsin. 

Waveboard Nedir?

Yeni nesil kaykay diye de adlandırılan waveboard’lar, temelde klasik kaykaylardan farklı özelliklere sahiptir. İki teker ve birbirine bağlı levhalardan oluşan waveboard, kendine özgü esnek bir yapıdadır. Bu esneklik sayesinde üzerinde daha kontrollü olabilir ve özgür sürüşün keyfini çıkarabilirsin. Aynı zamanda egzersiz yapıyorsan da waveboard senin için farklı ve eğlenceli bir alternatif olacaktır. Kaslarını geliştirirken bilinen yöntemlerin yanında harika bir deneyim için waveboard kullanmak isteyebilirsin. Dümdüz bir yol üzerinde sörf keyfini yaşamak bile waveboard tercih etmenin nedenlerinden biri olabilir. 360 derece dönen tekerlere sahip bu modelleri kullanırken oluşan dalga hareketi, özgürce hareket edebilmeni ve yolun keyfini sürmeni sağlar. 

Oxelo WB120 Waveboard – Yakından incelemek için hemen tıkla!

Waveboard ve Skateboard Arasındaki Farklar

Skateboard olarak da adlandırılan kaykaylar, uzun yıllar gençlerin ve sporseverlerin gözdesi haline gelmiştir. Bu heyecanlı aktiviteyi bir üst seviyeye taşımak için geliştirilen waveboard’lar kaykaylarla temelde birbirine benzese de bazı farklılıklar içerir. Kaykaylar 4 teker üzerinde kullanılırken waveboard’lar iki tekerleğe sahiptir. 360 derece dönebilen bu tekerler her yöne daha rahat hareket etme imkanı tanır. Kaykay kullanırken ayağını yere koyarak destek alman gerekirken waveboard kullanırken ayakların tamamen board üzerinde kalır ve vücudunu belirli bir ahenk içinde hareket ettirdiğinde sürüş keyfini yaşamaya başlayabilirsin. Waveboard, skateboard’lara göre daha esnek bir yapıya sahiptir. Bu özelliği sayesinde sağa sola ve öne arkaya, istediğin gibi hareket ederek kendini bu heyecanlı sürüş keyfine kaptırabilirsin. 

Oxelo XT Waveboard – Yakından incelemek için hemen tıkla!

Waveboard Nasıl Kullanılır?

Bütün sporlarda olduğu gibi, başlamadan önce ilk olarak güvenliğini sağlamalısın. Waveboard yapman için gereken kask, dizlik ve gereken güvenlik ekipmanlarını takmayı unutmamalısın. Board’a çıkmadan önce hangi tarafın baskınsa önce o ayağını kullanmalısın. Board’a tek ayağını koyduktan sonra board’u hafifçe itmelisin ve diğer ayağınla da waveboard’un üzerine çıkarak dengede durmaya çalışmalısın. Kullanmaya başlamadan önce ilk yapacağın şey, güvenle dengede durmayı öğrenmektir. Bu tür sporlar önce denemelerle ve tecrübeyle keyifli hale geleceğinden, bıkmadan denemeler yapmalı ve vazgeçmemelisin. 

Üzerinde dengede durmayı öğrendiğinde artık hareket etmeye hazır hale geleceksin. Board üzerinde dizler hafif kırılmış şekilde bel kısmında ”8” çizerek hareket etmeye çalışabilirsin. Bu waveboard’a özgü ”S” çizme ya da ”8” çizme hareketi de yine antrenman yaparak hakim olabileceğin basit ve önemli bir harekettir. Bu dengeyi sağladıktan ve düz sürüşü öğrendikten sonra waveboard’a yön vermeyi öğrenmelisin. En başta zor gibi görünse de birkaç denemeden sonra board üzerine çıktığında, bu hareketler senin için doğal bir akış içinde ilerleyecektir. Bu harika deneyimi yaşadıktan sonra yavaşlamak ve waveboard’dan inmek için, bacak hareketlerini yavaşlatmalı ve sakince tek ayağını yere koyarak waveboard’u durdurmalısın. 

Oxelo Waveboard – Yakından incelemek için hemen tıkla!

Waveboard’u Kimler Kullanabilir?

Waveboard sağlık için, spor için ya da sadece eğlence için kullanılabilir. Dolayısıyla sağlıklı vücut yapısına sahip ve sporu eğlenceye çevirmek isteyen herkes tarafından rahatlıkla tercih edilebilir. Özellikle belirli yaştaki çocuk ve gençler arasında popüler olan ve eğlenceli konseptiyle dikkat çeken waveboard’lar, neredeyse her yaş grubunda rahatlıkla öğrenilebilir ve kullanılabilir. Vücut gelişimi açısından başlangıç seviyesi olarak 8 yaştan itibaren çocuk sporcular, kendi yaş grupları için üretilen uygun modelleri kullanabilir. Tüm yaş guruplarına uygun, her zevke hitap eden birbirinden farklı waveboard modellerine Decathlon’un avantajlı imkanlarıyla sahip olabilirsin. 

Sağlıkla ve sporla kal!