Zemin üzerinde gerçekleştirilen her türlü egzersizi zorlaştırmak için tasarlanan kayar disk, yaptığın hareketlerden daha iyi verim almana yardımcı olur. Vücudun tüm kaslarını etkin bir şekilde çalıştırmayı sağlayan bu ekipman sayesinde hedeflediğin kas gelişimine daha kısa sürede ulaşabilirsin. Ayrıca portatif yapısıyla dikkat çeken kayar disk modellerini, dilediğin yere beraberinde götürerek antrenmanlarını daha etkin hale getirebilirsin. Bu kapsamda, kayar disk kullanarak her ortamda yapabileceğin egzersizlere göz atmaya ne dersin?

Domyos SL 500 Kayar Disk – Detaylı bilgi için hemen tıkla!

Dağ Tırmanışı

Kayar disk kullanarak uygulayabileceğin egzersizlerden ilki dağ tırmanışı hareketidir. Kardiyo antrenmanlarının vazgeçilmezlerinden biri olan dağ tırmanışı hareketini kayar disk ile birlikte yaparak omuz, triceps, ön bacak, kalça, karın ve sırt kaslarını çalıştırabilirsin. Egzersize başlamak için ayakların kayar disklerin üzerinde olacak şekilde şınav pozisyonu al. Ardından tek bacağını ileri doğru kaydırarak dizini vücuduna doğru olabildiğince çek. Daha sonra göğsüne doğru çektiğin bacağını arkaya doğru kaydır ve bu kez diğer dizini göğsüne doğru kaydırarak çek. Antrenman serini çeşitlendirmek için hareketi her iki dizini aynı anda göğsüne doğru çekerek de yapabilirsin. Egzersiz sırasında dizlerini çekerken nefes almayı, dizlerini geri iterken de nefes vermeyi unutma. Ayrıca hareketi yaparken boynunu aşırı zorlamamaya ve başın ile omurganı aynı hizada tutmaya özen göster.

Yana Bacak Açma

Yana bacak açma, kayar disk ile birlikte yapabileceğin bir başka harekettir. Başlangıç seviye egzersizler arasında yer alan bu egzersiz ile kalça ve iç bacak kaslarını güçlendirebilirsin. Kayar disk ile yana bacak açma hareketine başlamak için bir ayağın kayar disk üzerinde, diğer ayağın ise yerde olacak şekilde ayakta pozisyon al. Kalçanı geriye iterken diskin üzerinde olan ayağını yana doğru kaydırabildiğin kadar kaydır. Kaydırma hareketi sırasında kalçanı alçalt ve diğer dizini bük. Aşağı doğru inerken kollarını göğsünün önünde kaldır ve ağırlığını yerdeki ayağının topuğuna ver. Bükülmüş olan dizinin 90 derecelik açıya ulaştığı, diğer bacağının ise tamamen düz olduğu noktada durakla. Ardından ayağını başlangıç noktasına geri kaydır ve başlangıçtaki dik pozisyonuna dön. Egzersizi uygularken dizlerinin içe doğru dönmesine izin verme. Ayrıca çömelme hareketi yaparken topuğunun yerden kalkmadığından ve dizinin ileriye doğru çıkmadığından emin ol.

Kayarak Bacak Bükme

Kayarak bacak bükme hareketi de karın ve kalça kaslarını etkili bir şekilde çalıştırmana olanak veren bir başka egzersizdir. Uygulaması oldukça kolay bu egzersizi antrenman programına ekleyerek kas gelişim sürecini destekleyebilirsin. Egzersize başlamak için sırt üstü uzan ve dizlerini hafifçe kır. Topuklarını kayar disklerin üzerinde konumlandır ve ayaklarını uzat. Daha sonra ayaklarını vücuduna doğru yaklaştırırken aynı anda kalçanı da yerden kaldır. Dizlerin ve omuzların ile düz bir çizgi oluşturarak köprü pozisyonu al. Köprü pozisyonu oluşturduğun bu noktada birkaç saniye bekle ve bacaklarını yavaşça ileri doğru kaydırarak başlangıç pozisyonuna geri dön. Egzersiz boyunca omurganın doğal pozisyonunu korumaya çalış. Ayrıca egzersizin tepe noktasında sırtını kamburlaştırmamaya özen göster. Ayaklarını çekerken ve iterken topuklarını kullan.

Plank Jack

Kayar disk ile yapabileceğin bir diğer egzersiz ise plank jack hareketidir. Tüm bedenini çalıştırmanı sağlayan bu egzersiz, özellikle karın kasların için oldukça faydalıdır. Harekete başlamak için her iki ayağını kayar disklerin üzerine yerleştirerek şınav pozisyonu al. Vücudun omuzlarından ayak bileklerine kadar düz bir çizgi oluştursun. Daha sonra gövdeni hareket ettirmeden ayaklarını yanlara doğru mümkün olduğunca aç. Bacaklarını, açabileceğin son noktaya ulaştıktan sonra yavaşça toparla ve başlangıç pozisyonuna geri dön. Hareketin zorluk seviyesini artırmak için egzersizi dirseklerin yerde alçak plank pozisyonu ile de uygulayabilirsin. Egzersiz sırasında kayar disklerin hareketini, ayak parmaklarını yere güçlü bir şekilde bastırarak yönlendir. Bacaklarını yanlara açarken gövdeni döndürmemeye özen göster. Ayrıca hareket boyunca dengede kalabilmek için kalça ve karın kaslarını iyice sıkıştır.

Kolay taşınabilir yapısı ve fonksiyonel özellikleri ile ön plana çıkan kayar disk egzersiz ekipmanına Decathlon ayrıcalığı ile sahip olabilirsin. Kaslarını verimli bir şekilde çalıştırmana yardımcı olan bu spor aleti sayesinde idmanlarda uyguladığın hareketlerin zorluk seviyesini artırabilirsin.

Sağlıkla ve sporla kal!