Doğayla baş başa olmayı sevenlerin, enfes manzaralara karşı göz banyosu yapmayı tercih edenlerin ve yeşille mavinin binbir tonunun içinde şehir hayatından uzaklaşarak vakit geçirmek isteyenlerin en sevdiği aktivitelerin başında kampçılık gelir. Kamp yaparken barınmanın yanı sıra en çok ihtiyaç duyulanlardan birisi de tabii ki beslenme. Evindeki mutfakta yaptığın birbirinden lezzetli yemekleri kamp mutfağında da yapabilmen için püf noktaları ile karşındayız.

Kamp Mutfağı Nedir?

Kamp mutfağında doğa koşulları içerisinde yemek yapman gerekir. Bu durumda ekipmanlarını iyi planlamalı ve nelere ihtiyacını olacağını iyi düşünmelisin. Kamp alanında bir mutfak oluşturman için özel olarak tasarlanan mutfak malzemeleri var. Bu malzemeler hem senin kamp mutfağındaki işini kolaylaştırırken hem de istediğin lezzeti ortaya çıkarabilmen için sana yardımcı olacak.

Tüm kamp mutfak malzemelerimizi görmek için hemen tıkla!

Bu malzemelerin en büyük özelliği sırt çantası içinde taşıman için uygun boyutta ve yapıda olmaları. Keyifle yemek pişirmek ve çıtır çıtır yanan ateşin keyfine varabilmek için önce ekipmanlarını ayarlamalısın. Doğru malzemelerle en ünlü şeflere taş çıkartan yemekler hazırlaman işten bile olmayacak. Harika et ve tavuk yemekleri pişirebilir, tertemiz bir sabahta kamp kahvaltını enfes bir sahanda yumurtayla taçlandırabilir ve üstüne değme kahvecileri kıskandıracak bir kahve servisi yapabilirsin.

Kamp Mutfağı İçin Gerekli Olan Malzemeler Nelerdir?

Kamp Mutfağı için temel malzemeler şunlardır:

  • Yemek pişirme setleri: Bu setler genellikle tencere, tava, tabak ve çatal-bıçak gibi kamp mutfağı malzemelerini bir arada barındıran ve iç içe geçmiş şekilde yer kaplamayacak bir biçimde tutan setler. Hem az yer kaplamaları hem de kamp yaşamına uygun olmaları ile tercih edebilirsin.
  • Çatal bıçak setleri: Çoğunlukla katlanabilir olarak yapılan ve paslanmaz çelikten üretilen setler. Kamp mutfağındaki kullanım için özel olarak üretilen bu setler ile lezzetli yemeklerini keyifle yiyebilirsin.
  • Fincanlar: İçeceğini ister sıcak istersen de soğuk olarak içmene yardımcı olan bu fincanlar çoğunlukla paslanmaz çelikten yapılıyor ve hatta bazılarının kapağı bile var. Bu sayede rahatça yanında taşıyabilir ve etrafı keşfederken içeceğinin keyfine varabilirsin.
Quechua MH150 Paslanmaz Çelik Fincan – Detaylı bilgi için hemen tıkla!
  • Su ısıtıcı ve çaydanlık: Yemeklerden sonra, kahvaltılarda ve yemek aralarında en çok tüketilen içeceklerin başında çay gelir. O yüzden senin de orada en çok ihtiyaç duyacağın ve kullanacağın malzemelerden birisi kesinlikle çaydanlık olacak. Güzel bir su ısıtıcısı ve kamp mutfağına uygun bir çaydanlık olmazsa olmazlardan.
  • Matara ve termoslar: Doğayı keşfedip onunla bir uyum içinde yaşarken en çok kullanacağın malzemelerden birisi, seni susuzluktan alıkoyacak mataralar. İçeceklerini istediğin ısıda muhafaza edebilmeni sağlayacak olan, taşıması kolay kamp ortamına uygun olarak tasarlanmış ve üretilmiş termoslar da kesinlikle vazgeçilmezlerden.
  • Tüp ve ocak: Portatif tüp ve portatif ocak, kamp mutfağında harikalar yaratman için gereken en temel malzemeler. Kibrit ya da çakmak yardımı ile kolayca yakabileceğin bir kamp ocağında, ağız sulandıran yemeklerini hazırlayabilirsin.
  • Soğutucu çanta: Medeniyetten ve şehir hayatından uzak yerlerde yapacağın kamp maceraları için gerekli olan malzemeleri yanında götürmen gerekli. Enfes yemekler hazırlaman için ihtiyacın olan yiyecekleri bozulmadan koruyabilmen için soğutucu çanta sana çok yardımcı olacak.

Kamp Mutfağına Malzeme Seçerken Dikkat Etmen Gerekenler

Kamp mutfağın için seçeceğin malzemelerin uzun ömürlü olmasına, doğaya zarar vermemesine, kolayca taşınabilir, pratik ve hafif olmasına özellikle dikkat etmelisin. Hafif ve kullanışlı malzemeler, kamp maceran boyunca seni yormayacak ve ihtiyaçlarını hızlıca gidermeni sağlayacak.

Decathlon kamp mutfağın için gerekli olan malzemeleri tedarik edebilmen için pek çok seçenek sunuyor. Yemeklerini pişirmekten saklamaya, servis etmekten hazırlamaya kadar ihtiyaç duyduğun her şeyi Decathlon’da bulabilirsin. Kampa çıkmadan önce Decathlon’a uğrayarak hesaplı ve sağlam mutfak gereçlerini satın alabilir ve doğayla uyum içinde olmanın tadına varabilirsin.

Sağlıkla ve sporla kal!