Azim ve dayanıklılığın sınırlarının zorlandığı triatlon yarışlarında, triatletler daha iyi performans gösterebilmek için özel malzeme ve ekipmanlar tercih eder. Yüzme, bisiklet ve koşu etaplarının gerektirdiği farklı spor giysilerini tek bir kıyafete sığdıran trisuitler tam da bu noktaya ortaya çıkar. Peki trisuit detayları hakkında daha fazla bilgi sahibi olmaya ne dersiniz?

Trisuit nedir?

Trisuit, tüm triatlon yarışı boyunca giyebileceğiniz özel olarak tasarlanmış bir spor kıyafetidir. Kolsuz veya yarım kollu tasarlanan trisuit modelleri, tek ve iki parçalı olarak üretilir. Trisuit’lerin bacak kısımları ise normal mayolarda olduğu gibi diz üstüne kadardır. Kıyafetin alt kısmında bisiklet şortlarında olduğu gibi dolgulu bir bölüm bulunur.

Avantajları Nelerdir?

Trisuit çeşitlerinin sunduğu en önemli avantaj yüzme, bisiklet ve koşu disiplinleri arasında geçiş yaparken kıyafet değiştirmek zorunda kalmamanızdır. Böylece toplam parkur süresi bakımından da zaman kazanırsınız. Trisuit’lerin hızlı koruma özelliği sayesinde yüzme disiplininden sonraki bisiklet bölümünü sırılsıklam ve ağır bir kıyafet ile devam etmenize gerek kalmaz. Trisuit’lerin üzerinde bulunan cepler, yarış esnasında bazı besin maddelerini yanınızda taşımanıza olanak sağlar. Ayrıca yarım kollu trisuit tasarımları hem aerodinamik bakımdan daha iyi performans gösterir hem de güneş yanıklarından korunmaya yardımcı olur. Sporcuların bisiklet ve koşu etaplarında daha az terlemeleri için bazı trisuit tasarımlarının koltuk altı bölgelerinde havalandırma noktaları bulunur.

Aptonia Erkek Trisuit – Detaylı incelemek için hemen tıkla!

Triatlon’da Kullanmak Zorunlu mudur?

Triatlon disiplinleri boyunca sporcular tek bir kıyafet kullanır. T1 ve T2 olarak isimlendirilen değişim alanlarında herhangi bir şekilde yarış kıyafetinin değiştirilmesine müsaade edilmez. Su sıcaklığının belirli bir derecenin altında olması durumunda ise yüzme sırasında wetsuit kullanılmasına izin verilir. Trisuit’in üstüne giyilen wetsuit bisiklet etabına geçilince çıkarılır ve trisuit ile yarışa devam edilir. Haksız avantaj sağlayan teknolojiler ile üretilen trisuit tasarımlarının kullanılması yasaktır. Yarışmalarda kullanılan spor kıyafetlerinin tekstil ürünleri olması gerekir. Tek parça yerine iki parçalı trisuit giymeyi tercih eden sporcuların dikkat etmesi gereken nokta ise alt parça ile üst parça arasının açık olmamasıdır. Sporcu parçaları üst üste bindirerek yarış boyunca vücudunu kapalı tutmak zorundadır.

Aptonia Kadın Trisuit – Detaylı bilgi için hemen tıkla!

Üretim Materyali Nedir?

Trisuit’lerin üretiminde polyester malzeme kullanılır. Spor kıyafetinin elastik bölümlerinde ise elastan ve poliamid materyaller tercih edilir. Bu sayede trisuitler üç disiplin sırasında da kullanıma uygun dizayna sahip olur. Ayrıca trisuitler’de kullanılan elastik yapıdaki tekstil ürünleri, spor kıyafetinin vücuda tam olarak oturmasını sağlayarak yüzme, bisiklet ve koşu etapları sırasında sporcunun performansına olumlu katkı sağlar. 

Trisuit Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Uzun süreli performans göstermeniz gereken triatlon yarışlarında kullanmak üzere alacağınız trisuit modelinin beden ölçülerinize uygun olması oldukça önemlidir. Çok sıkı ürünler nefes alışverişinizi kısıtlayabilir. Bol tasarımlar ise özellikle yüzme etabındaki başarınızı olumsuz etkileyebilir. Trisuit alırken göz önünde bulundurmanız gereken bir diğer konu da yarışacağınız mesafenin uzunluğudur. Eğer sprint veya orta mesafe yarışlarına katılacaksanız alacağınız trisuit modelinin sırt bölümünde cep olup olmaması sizin için önemli bir kriter değildir. Ancak orta ve uzun mesafeli yarışlar için cepli dizaynlar arasından seçim yapabilirsiniz. Trisuit alırken dikkat edilmesi gereken bir başka nokta ise fermuardır. Bazı tasarımlarda fermuarlar önde iken diğer modellerde arkada bulunur. Fermuarı önde bulunan trisuitler sundukları konfor ile ön plana çıkarken arkadan fermuarlı modeller aerodinamik ve hidrodinamik özellikleri ile dikkat çeker. Ayrıca fermuarın baş kısmının da yarış esnasında rahatsızlık vermeyecek tasarıma sahip olması gerekir. Trisuit’lerin şort kısmında bulunan padler de satın alım sırasında üzerinde hassasiyetle durulması gereken noktalar arasında yer alır. İhtiyacınız olan pad tasarımına bisiklet süreceğiniz mesafeyi göz önünde bulundurarak karar verebilirsiniz.

Performans Sonrası Bakımı Nasıl Olmalı?

Performans sonrası ıslanmış olan trisuit’ inizi hemen yıkamayacaksanız spor çantanızın içine koymadan önce kurutun. Bu kurutuma işlemini iyi havalandırılan bir odada veya gölgede yapın. Trisuit’inizi yıkamadan önce üzerinde bulunan kalıntılarını iyice temizleyin. Daha sonra spor kıyafetinizi, kullanım talimatına uygun şekilde makinede yıkama işlemine başlayabilirsiniz. Trisuit’inizi diğer kıyafetlerinizden ayrı, ters çevrilmiş olarak soğuk su ile yıkamaya özen gösterin. Yüksek sıcaklık, trisuit’inizin kumaşına zarar vererek yapısını bozabilir. Yıkama esnasında doğal sıvı sabun tercih edebilirsiniz. Ancak beyazlatıcı ve yumuşatıcı kullanmamalısınız. Yıkama sonrasında kıyafetin iyice durulandığından ve üzerinde deterjan veya sabun kalmadığından emin olun. Kurutma işlemi için kurutma makinesinden uzak durun. Trisuit’inizi güneş ışınlarına maruz bırakmadan gölge bir alanda veya oda sıcaklığında kurutun. Trisuit’inizi kesinlikle ütülemeyin.

Psikolojik ve fiziki sınırlarınızı zorlayarak sizi daha güçlü bir birey haline getiren triatlon sporu ile ilgileniyor veya bu spor branşına başlamayı düşünüyorsanız Decathlon bünyesinde sunulan spor ekipmanları arasından gereksinimlerinizi karşılayan bir ürüne sahip olabilirsiniz.

Son olarak; 2020 triatlon ve duatlon yarış takvimiyle ilgili yazımız için buraya tıklayabilirsiniz!

Sporla kal!