Hava sıcaklıklarının iyice arttığı yaz aylarında daha dinamik ve zinde kalacağın spor türlerini öğrenmek ister misin? Hem yaşadığın bölgede hem de gideceğin tatil merkezinde günün stresinden kurtulmak için açık hava sporlarına yönelebilirsin. Açık havanın beden ve ruh sağlığına olan faydası düşünüldüğünde, yaz sporları ile hem eğlenceli vakit geçirebilir hem de kondisyonunu koruyabilirsin. İşte, sıcak havalarda yapabileceğin en uygun spor çeşitleri…

Su Sporları

Deniz sezonunun açıldığı ve birçok tatilcinin denizlere ya da havuzlara koştuğu bu dönemde, en ideal spor türleri arasında su sporları ilk sıralarda yer alır. Su sporları, yazın keyfini çıkarmak ve bunaltıcı sıcakların etkisinden kurtulmak için de son derece uygundur. Ancak bazı su sporları oldukça basit ve kolayca yapılabilen aktiviteler olurken bazılarını yapmak ise daha zor, adrenalini daha yüksek ve beceri isteyen özellikler taşıyabilir. Bu durumda, su sporlarından hangisini tercih edeceğin, tamamen senin zevkin ve eğlence anlayışını ne kadar ileri götürebileceğin ile alakalı. Yüzme, sörf, tüplü dalış, rafting ve yelken gibi sana hitap eden su sporlarından birini tercih ederek hem fiziksel sağlığını koruyabilir hem de zihnini stresten arındırabilirsin. 

Yürüyüş

Sporu bir yaşam felsefesi haline getirdiysen, vücudunun ihtiyacı olan enerjiyi sağlayabilir, vücudunun direncini artırarak metabolizmanın daha hızlı çalışmasına destek olabilirsin. En kolay ve en rahat yapılabilen spor türlerinden biri olan yürüyüş sporu ile sağlıklı bir vücuda sahip olmak için ilk adımı atabilirsin. Yürüyüş sporu ile kol ve bacak kaslarını rahat bir şekilde çalıştırabilir, hep istediğin fit bir vücuda sahip olabilirsin. Yürüyüş yaparken atacağın adımları doğru ve dengeli bir şekilde atmaya dikkat etmelisin. Ancak bu şekilde formunu koruyabilir ve ideal kilona kavuşabilirsin. Ayrıca yaptığın yürüyüşlerin etkisini görebilmen için, bu sporu düzenli bir şekilde yapmaya özen göstermelisin. Yaz aylarında özellikle sabah erken saatlerde yapacağın düzenli yürüyüşler ile uykunu düzenleyebilir, iştah kontrolünü sağlayabilir ve güne daha enerjik bir başlangıç yapabilirsin. Ancak sıcak havalarda vücudun su ihtiyacı arttığı için, yürüyüş yaparken mutlaka yeterli miktarda su tüketmeye özen göstermelisin.

Koşu

Koşu, yürüyüşe oranla daha fazla efor sarf etmeni ve kalori yakmanı sağlayan bir aktivitedir. Açık havada ağaçlarla çevrili koşu alanlarında yapacağın tempolu ya da hafif tempolu koşu egzersizi ile kondisyonunu artırabilirsin. Doğal bir ortamda yapacağın sabah koşuları güne daha enerjik bir başlangıç yapmanı sağladığı gibi, keyifli bir gün geçirmene de yardımcı olacaktır.

Scooter

Hem yetişkinlerin hem de çocukların severek kullandığı araçlardan biri olan scooter’lar, bazen eğlence bazen de spor yapmak amacıyla tercih edilir. Tekerlekli zemin üzerinde yükselen gövdenin ayakla itilerek hız kazandırıldığı scooter’larda denge sağlamak ve yön vermek için tasarlanmış basit bir direksiyon mekanizması bulunur. Son derece basit bir kullanımı olan scooter’lar, kullanım amacına uygun olarak farklı modellerde tasarlanır. Genellikle dış mekan kullanımına uygun olan modeller, kapalı oyun alanı ve spor salonlarında da rahatça kullanılabilir. Dengede kalma becerilerine ve kas gelişimine de olumlu etkileri olan scooter ile günlük spor aktivitelerini gerçekleştirebilir, eğlenceli vakit geçirebilirsin. Ancak, olabilecek kazalara karşı kendini ve çocuklarını korumak istiyorsan, scooter üzerindeyken dizlik ve kask gibi koruyucu ekipmanları kullanmayı da unutmamalısın.

Bisiklet

Hem ulaşım aracı hem de vazgeçilmez bir spor çeşidi olan bisiklet, yaz aylarında yapabileceğin en keyifli sporlardan biri. Güneş batarken rüzgarın hafif hafif estiği anlarda ya da sabahın ilk saatlerinde bisikletini alıp yazın tadını doyasıya çıkarabilirsin. İster tek başına eğlenceli bir bisiklet turu yapabilir istersen de arkadaşlarınla birlikte grup sürüşü yaparak sporunu daha keyifli bir hale getirebilirsin. Ancak yapacağın bisiklet turunda istenmeyen kazaların etkilerini azaltmak için kask, eldiven gibi koruyucu ekipmanlar kullanarak ve olası yaralanmaların önüne geçebilirsin.

Kamp

Mavi ile yeşilin koynunda harika bir tatil geçirmeye ne dersin? Temiz hava, doğanın şefkati ve doğayla bütünleşmenin getirdiği mutluluğu doyasıya yaşayacağın bir kamp ile eşsiz bir yaz yaşamak senin elinde! İster tek başına sessizliğin ve yalnızlığın tadını çıkarabileceğin bir kamp deneyimi, istersen de sevdiklerinle eğlenceye doyamayacağın ve unutamayacağın bir kamp deneyimi… Karar senin!

Spor dolu bir Yaz diliyoruz!