Suyun içerisinde terlediğini hissetmeden forma girmek istiyorsan, Aqua Gym tam sana göre bir spor. Suyun kaldırma gücünden faydalanılarak uygulanan egzersizler hemen hemen herkes rahatlıkla yapabilir. Her geçen gün yaygınlaşan bu sporun tanımı, faydaları ve ekipmanları hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmaya ne dersin? İşte, Aqua Gym ile merak ettiğin tüm soruların cevabı…

Aqua Gym Nedir?

Su jimnastiği olarak da isimlendirilen Aqua Gym, suda yapılan en popüler sporlardan biridir. Eğlenceli bir spor aktivitesi olmasının yanı sıra sağladığı faydalar açısından da yaygın olarak tercih edilir. Aqua Gym, en kısa tanımıyla su içerisinde yapılan egzersizler olarak ifade edilebilir. Suyun uyguladığı basınca karşı direnç göstererek gerçekleştirilen hareketler, kaslarının oldukça aktif bir biçimde çalışmasını sağlar. Bununla birlikte suyun uyguladığı masaj etkisi ve kaldırma kuvveti, hareketlerin eklemleri zorlamadan yapılmasına yardımcı olur. Profesyonel sporcular tarafından rutin olarak uygulanan Aqua Gym egzersizleri aynı zamanda meditasyon işlevi de görür. Aqua Gym‘i diğer branşlardan farklı kılan bir diğer özelliği ise herhangi bir yeterlilik seviyesi gerektirmemesidir. Ayrıca bu spor branşı için yaş sınırından kaynaklanan bir kısıtlama da yoktur.

Aqua Gym Faydaları Nelerdir?

 • Eklem rahatsızlıkları sebebiyle diğer spor branşlarını yapmakta zorlanan kişiler, su içerisinde egzersiz yaparak eklemlerin üzerindeki ağırlığı suya aktarabilir. Bu sayede eklemler zorlanmaz, kaslar daha rahat çalışır ve hareketlerden en üst seviyede verim elde edilir.
 • Aqua Gym faaliyetinin suyun içerisinde olması, ruh haline pozitif etki eder. Fiziksel olarak kendini geliştirirken psikolojik olarak da rahatlayabilirsin.
 • Suyun uyguladığı masaj etkisi ve kaldırma kuvveti egzersizlerinin yapılmasını kolaylaştırır.
 • Hangi yaştan olursan ol, Aqua Gym hareketlerini rahatlıkla uygulayabilirsin. Ayrıca çocuk ve hamilelerin de bu sporu kolaylıkla yapabileceği ifade edilir.
 • Aqua Gym, suyun dışında yapılması oldukça güç olan egzersizlerin su içerisinde yapılmasını mümkün kılar.
 • Kasların güçlenmesini sağlayarak boyun, bel, eklem ağrılarının azaltılmasına katkı sunar.
 • Farklı egzersizlerin birleştirilmesiyle oluşturulan Aqua Gym idman programları, kardiyovasküler sistemi aktif hale getirerek değişik kas gruplarının aynı anda çalışmasını sağlar.
 • Aqua Gym antrenmanlarının fizik tedavi ihtiyacı olan kişilerin iyileşme sürecine olumlu katkı sağladığı söylenir.
 • Aqua Gym hareketleri, kas gelişiminin yanı sıra eklemleri fazla kullanmadan esnekliğin artırılmasına olanak verir.
 • Yoğun tempoda gerçekleştirilen Aqua Gym antrenmanları, kalori yakmanızı sağlayarak formunuzu korumanıza yardımcı olur.
 • Gelişen kas dokusu, daha dengeli bir duruş kazandırırken fiziksel dayanıklılığı da artırır.

Aqua Gym Sırasında İhtiyaç Duyulan Ekipmanlar Nelerdir?

Aqua Gym egzersizleri sırasında giyilen kıyafetler oldukça önemlidir. Aqua Gym mayoları, giyip çıkarması kolay ve çabuk kuruyabilen yapıda tasarlanır. Ayrıca antrenmanlar sırasında kullanılan mayolar, ergonomik özellikleri ve klora karşı dayanıklı tasarımları ile dikkat çeker. Aqua Gym mayolarının bir diğer özelliği ise vücut ısısının korunmasına yardımcı olmasıdır. Aqua Gym antrenmanları sırasında ihtiyaç duyulan ekipmanlardan biri, bonedir. Boneler, havuz hijyeninin sağlanmasına ve saçlarının klordan korunmasına yardım eder. Bununla birlikte Aqua Gym antrenmanları, farklı ekipmanlar kullanılarak da uygulanabilir. Bazı antrenman serilerinde herhangi bir ekipman kullanılmazken diğer idman türlerinde farklı aksesuarlardan faydalanılır. Ekstra ekipman yer almayan antrenmanlarda sadece vücut ağırlığı kullanılır ve esneklik yeteneğinin geliştirilmesine odaklanılır. Kas ve kardiyovasküler gelişim hedeflenen idman çeşitlerinde ise genellikle su aerobiği dambılları, çeşitli ağırlıklar, küçük yüzme tahtaları, havuz makarnası olarak da adlandırılan plastik veya sünger silindirler, suda kullanılan ayak bileği ağırlıkları, toplar ve şamandıralardan faydalanılır.

Tüm aqua gym ürünlerimiz için hemen tıkla!

Keyifle zaman geçireceğin Aqua Gym egzersizlerine katılmadan önce gereksinim duyduğun tüm ekipmanları, Decathlon ürün yelpazesi içerisindeki kaliteli ve dayanıklı ürünler arasından rahatlıkla bulabilirsin.

Sağlıkla ve sporla kal!