Uçurtmalar, herkesin çocukluğunda birkaç tahta çubuk ve ip bulduğu anda hayallerini süsleyen bir oyun arkadaşı ve eğlence yöntemi olarak hafızalarda yer eder. Günümüzde açık alan bulmak zor olsa da pikniklerde, sahillerde ve şehirlerdeki büyük meydanlarda uçurtma uçurmak birçok insan için hala vazgeçilmez hobiler arasında. Uçurtmanın nasıl doğduğunu, nasıl uçurulması gerektiğini ve iyi bir uçurtmaya sahip olmak için bilinmesi gerekenleri öğrenmeye hazır mısın?

Uçurtmanın Asya’da Doğuşu 

Tarihte ilk olarak M.Ö. 9500’de Asya’da rastlanan uçurtma, günümüzde de hala birçok Asyalı yerli tarafından kullanılır. Eski uçurtmaların yapımında ağaç yaprakları, bambu dalları ve ananas liflerinden oluşan ipler kullanılıyordu. 12 bin yıl önceye dayanan geçmişine rağmen Çin’deki tarih kitaplarına göre MÖ 5. yüzyılda yeni bir buluş olarak kabul edilen uçurtma, bu dönemde bir arama-kurtarma çalışmasında mesaj yollamak amacıyla kullanıldı. Çin uçurtmalarının şekilleri de günümüzden farklıydı. Altıgen, sekizgen veya daha fazla kenar sayısına sahip olan şu anki uçurtmalar yerine dikdörtgen uçurtmaları kullanan Çinliler, yaylar ve farklı bağlama yöntemleri ile uçurtmaların ses çıkarmalarını da sağlıyorlardı.

Uçurtmalar, Çin’den sonra ilk olarak Hindistan’da görülmeye başlandı. Günümüze kadar ulaşan bir oyuna dönüşen uçurtma savaşı için Hindistan’da festivaller de düzenleniyor. Asya’da binlerce yıllık geçmişi olan uçurtmaların Avrupa’ya ulaşması bir hayli gecikti ve Avrupalılar bu renkli ve keyifli oyuncağın adını ilk kez 13. yüzyılda duyabildiler. Tarihin en önemli kaşiflerinden Marco Polo tarafından birçok kez anlatılsa da Avrupalılar, gerçek bir uçurtma görebilmek için Japon ve Malezyalı denizcilerin 16. yüzyıl sonlarında ilk uçurtmaları getirmesini beklediler. Uçurtma, 1800’lü yıllarda Wright kardeşlerin ilk uçak prototipini oluşturmak için en önemli kaynaklarından biri oldu. 2. Dünya Savaşı’nda askeri amaçla da kullanılan uçurtmalar, radyo alıcılarını ve antenlerini daha yükseğe ulaştırmaya ve kurtarılmayı bekleyen insanların konumlarını bildirmelerine yardımcı oldu.

Hem Çocuklar Hem de Büyükler İçin Vazgeçilmez Bir Hobi

Uçurtma uçurmanın keyfine bir kez varıldığı zaman kolay kolay vazgeçmek asla mümkün değil! Çocukların da büyüklerin de her zaman keyifle yapabileceği bir hobi olan ve sportif aktivite olarak da görülen uçurtma uçurmak için, elektrik ve telefon tellerinin olmadığı geniş bir alan bulunması yeterli. Şehir merkezlerinde uçurmak zor gibi gözükse de, tellere veya direklere takılma riski olmayan her alan uçurtmaya uygundur. Şehirler her ne kadar ideal olsa da, sahilde güneşin ve temiz havanın tadını çıkararak ya da keyifli bir piknikte uçurtma uçurmanın yerini çok az şey tutabilir.

Hangi yaşta olursan ol, uçurtmayla tanıştığında eğlenceli bir hobi edinmenin yanında uçurtmanın zihinsel ve fiziksel faydaları da hayatına dahil olur. Uçurtma ile sağlıklı bir şekilde enerji harcamanın ve kalori yakmanın yanı sıra zihin ve vücut koordinasyonu da beraberinde gelir. Özellikle çocukların sporla tanışmasını sağlar ve evin dışında aktivite yapma isteklerini artırır. Uçurtmaya başlayan çocuklar, farklı hava koşullarında uçurtmaya zarar vermeden ve doğru açılarla uçurmayı öğrenirler ve böylece sağlıklı ve keyifli bir beyin jimnastiği yaparlar. Uçurtmanın uçacağı açıyı ve çocuğuna rüzgarı nasıl arkasına alması gerektiğini öğretmek, uçurtmayı en iyi şekilde uçurabilmesi için harika bir başlangıç yöntemidir. Kolların güçlenmesine yardımcı olan uçurtmalar, araç ya da cihaz kullanma yeteneğini de olumlu yönde etkiler.

Orao 120 Statik Uçurtma – Detaylı bilgi için hemen tıkla!

Uçurtma Alırken Asla Unutmaman Gereken Detaylar

Keyif alacağın bir hobiyle ve sporla tanışmak için nasıl bir seçim yapacağını bilmen çok önemli. İp uzunluğuna dikkat etmeden alacağın uçurtmalar, keyif alacağın yeni alışkanlığınla tanışırken sana biraz zor anlar yaşatabilir. İrtifa arttıkça uçurtmanın uçması kolaylaşacağı için 10-15 metrelik ipler seçersen, üzücü ve başarısız deneyimlerle karşılaşabilirsin. En az 25-30 metre uzunluğundaki ipler tercih etmek, uçurtmayla uzun soluklu bir yolculuğa çıkabilmen için önemlidir. 35-40 metre aralığındaki ipler ilk etapta harika bir deneyim yaşaman için yeterli olsa da, daha güçlü ve sert bir uçuş deneyimi için ip uzunluğunu biraz daha artırabilirsin.

Orao 140 Pulpy Statik Uçurtma – Detaylı bilgi için hemen tıkla!

Tek uçurtma ile sınırsız keyif alsan da uçurtma modelinde bağlantı kancaları olmasına dikkat ederek “tren” denen yöntemle aynı ipte birden fazla uçurtmayı da deneyebilirsin. Uç uca eklenen uçurtmaları havalandırmak zor gibi gözükebilir. Ama birkaç denemenin ardından kolaylıkla uçuş mantığını kavrayabilirsin. Tekli uçurtmada olduğu gibi, ilk rüzgarı koşarak kendin verip ipi yavaşça salman durumunda tren uçurtmalarını da gökyüzünün etkileyici mavi tonlarına dalarak uçurabilirsin. Uçurtmalar genellikle sap, ip ve çanta olmadan sunuldukları için alışveriş sepetine mutlaka sap, ip veya saplı ip gibi aksesuarları ve destek ürünlerini dahil etmelisin. Sapı ve ipi bulunan bir uçurtma seti alırken ip uzunluğuna dikkat edip daha yüksekten uçmak için yine farklı ip uzunluklarını tercih edebilirsin. Yüksek irtifalara çıktıkça uçurtmanın dayanabileceği rüzgar şiddetine dikkat et ki, aniden esen sert bir rüzgarla keyfin ve eğlencen yarım kalmasın! Uçurtmanı güvenle saklayabileceğin ve zarar görmesini engelleyecek uçurtma çantaları, pikniğe ve sahile giderken de en büyük yardımcılarından biri olur.

Decathlon, uçurtma aksesuarları ve kırmızı, pulpy, aslan gibi birçok uçurtma seçeneği ile çocukları ve büyükleri binlerce yıllık tarihi olan bu vazgeçilmez tutkuyla bir araya getiriyor.

Sağlıkla ve sporla kal!