Kaykay sporu için tasarlanan geniş bir board koleksiyonu bulunuyor. Bunlar arasında en yaygın olanları Longbaord & Cruiser kaykaylar. Longboard’u standart bir kaykaydan ayıran en önemli özellik daha uzun olması. Cruiser kaykay ise standart bir kaykaya göre daha düz ve ince olarak göze çarpıyor. Cruiser kaykaylarlongboard’lardan daha kısa ancak yine de standart kaykaylardan uzun olduğunu da belirtmek gerekiyor. Kaykayı sevenler Longboard & Cruiser kaykay arasında seçim yapmakta zorlanabiliyor. Bu seçimi yaparken daha çok kaykayların kullanım alanını ve kullanıcının tecrübesini göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Akrobasi Sevenler Longboard ile Keyfin Doruklarına Ulaşıyor

Longboard’lar genellikle 90 cm ya da daha uzun olan kaykaylar olarak tanımlanıyor. Bu ürünler yarış ve akrobatik hareketler için tasarlanıyor. Longboard tekerlekleri de daha büyük boyutlarda olmasıyla dikkat çekiyor. Longboard tekerlekleri genellikle 70 mm civarında olmakla birlikte daha büyük tekerlekler de hız kazanmaya yardımcı oluyor. Bu nedenle yokuş aşağı sürüşte arkadaşlarına meydan okumak isteyenler için daha büyük tekerlekler öneriliyor. Longboard’lar her iki ucun aynı olduğu simetrik kaykaylar da olabiliyor. Simetrik kaykaylar daha çok akrobatik harekete dayalı sürüşlerde kullanılıyor. 180°’lik hareketler için de simetrik longboard’lar daha çok tercih ediliyor. Longboard’lar asfalt üzerinde rahat ve kolay bir şekilde yol almanı da sağlıyor. Decathlon’da istediğin her akrobatik hareketi güvenli bir şekilde yapabileceğin geniş bir longboard koleksiyonu bulunuyor. Çeşitli renk ve tasarımlara sahip olan longboard’lar sana uygun teknik özellikleriyle de fark yaratıyor.

Oxelo Carve540 Longboard – Detaylı bilgi için hemen tıkla!

Cruiser Kaykay ile Rüzgarı Hisset

Genellikle bir cruiser kaykay üzerinde bulunan parçalar, şekliyle diğer kaykaylardan ayrılıyor. Çoğu cruiser’da havayı kesmeye yardımcı olan sivri bir uç bulunuyor. Ayrıca diğer kaykaylara göre oldukça düz yapıları aerodinamik olmalarına yardımcı oluyor ve en yüksek hızı elde etmeni sağlıyor. Cruiser’ları diğer kaykaylardan ayıran başka bir noktaysa yumuşak tekerlekleri. Yumuşak tekerlekler yoluna çıkan tümsekleri daha iyi emiyor ve sürüş kolaylaşıyor.

Cruiser kaykaylar öncelikle şehirde dolaşmak ve kısa mesafe için ulaşım aracı olarak tasarlanıyor. Longboard’lar ile yapılabilen akrobatik hareketlere uygun olmadıkları bir gerçek. Cruiser kaykaylarda çabuk hızlanma ve üzerinde rahat durma gibi özellikler öne çıkıyor. Standart bir kaykaydan daha uzun olan cruiser kaykaylar ekstra uzunluk bol ayak alanı sağlıyor, daha kolay dönmenize yardımcı oluyor. Cruiser kaykaylar daha çok yumuşak ve yüksek hızda sürüşe odaklanıyor. Ayrıca ihtiyaç duyduğunuzda taşıyabileceğiniz ağırlıkta olmaları da avantajları arasında yer alıyor. Decathlon, şehir içinde kullanıma uygun cruiser kaykay modelleriyle dikkat çekiyor. Cruiser kaykay doğayı hissederek vakit geçirmeni sağlıyor.

Oxelo Yamba 500 Cruiser – Detaylı bilgi için hemen tıkla!

Longboard ve Cruiser Kaykaydan Hangisi Sana Göre?

Bir longboard ile cruiser kaykay arasındaki temel teknik fark, cruiser kaykayların daha kısa olması. Cruiser kaykayların hızlı bir şekilde etrafı dolaşmak için uygun olması ve akrobatik hareketler için önerilmemesi de başka bir fark olarak ortaya çıkıyor. Bazı kişiler, cruiser kaykay olarak başlangıç seviyesindeki longboard’u kullanıyor. Sadece serbest sürüş yapıyorsan ve kaykayında yumuşak tekerlekleri tercih ediyorsan bu, cruiser kaykayın senin için daha uygun olduğu anlamına geliyor. Yine de “Akrobatik hareketler yapmayı da seviyorum.” diyenlerdensen longboard’lar tam sana göre.

Longboard & Cruiser Kaykay Aksesuarları

Longboard & Cruiser kaykay kullananların güvenlik önlemlerini almaları çok büyük önem taşıyor. Sporu herkes için ulaşılabilir ve güvenli bir hâle getirmeyi hedefleyen Decathlon’da, kaykay için gerekli olan kas, eldiven ve dizlik gibi güvenlik aksesuarları bulunuyor. Açık hava sporlarını sevenler için en güzel Longboard & Cruiser kaykay modelleri ve kaykay keyfini en güvenli şekilde yapmanı sağlayan tüm aksesuarlar Decathlon’da seni bekliyor.

Sağlıkla ve sporla kal!