Kampçılık, yaşamın stresinden uzaklaşarak doğada zaman geçirmeyi sevenlere hitap eden keyifli outdoor aktivitelerden birisidir. Yalnızca hafta sonlarını değerlendirmek için kamp yapabileceğin gibi tatillerini de kamp yerlerinde geçirebilirsin. Ancak ister profesyonel istersen amatör bir kampçı ol mutlaka ihtiyacın olacak bazı kamp malzemeleri bulunur.

Olmazsa Olmazınız: Kamp Çadırı

Nerede kamp yapacak olursan ol mutlaka bir kamp çadırının olması şart. Senin için uygun bir çadıra sahip olduğun takdirde dünyanın her yerinde bir evin olur. Ancak kamp çadırları oldukça zengin seçenekler sunar. Bu seçenekler arasında seçim yaparken kampta kaç kişi olacağınız, mevsim ve konfor beklentine göre satın alacağın modele karar verebilirsin.

Tüm çadır modellerimiz için hemen tıkla!
  • İlk kez kamp atacaksan ve kampçılığı bir hobi olarak görüyorsan başlangıç aşamasında 3 mevsim çadırlar işini görür. Bahar ve yaz aylarında kullanabileceğin çadır ile kampçılığın sana hitap edip etmediğini keşfedebilirsin. İlerleyen dönemlerde ise rüzgarlı ve yağışlı havalarda da kullanabileceğin 5 santigrat derece üzerindeki sıcaklıklarda ideal olan 4 mevsim ya da ekstrem hava şartlarına uygun 5 mevsim çadırlara göz atabilirsin.
  • Satın alacağın çadırın su geçirmediğinden emin olmalısın. Hangi mevsim olursa olsun ani bir yağış kampının hüsranla sonuçlanmasına neden olabilir.
  • Özellikle birden fazla kişinin konaklayacağı çadırlarda çadırın başarılı bir havalandırmaya sahip olması son derece önemlidir. Bu havalandırma sayesinde hem çadırın içerisine temiz hava girer hem de içeride nemlenme olarak yalıtım azalmaz.
  • Kampa sırt çantası ile gideceksen mümkün olduğundan hafif çadırlara öncelik vermen önemlidir. İlk sırtına aldığında hafif gelen bir ürün uzun süre yürüdükten sonra tahmin edebileceğinden daha ağır olabilir.

Koruyucu Ekipmanınız: Uyku Tulumu

Uyku tulumu yalnızca kış ayları için gerekli olmayıp dört mevsim ihtiyaç duyacağın temel kamp ekipmanlarındandır. Matının üzerine sererek içerisine girebileceğin uyku tulumlarının dikdörtgen ve mumya modelleri mevcuttur. Dikdörtgen uyku tulumlarının içerisinde daha rahat hareket edersin ve bu ürünler daha fazla konfor sağlar. Tamamen açılabilen ya da ikinci bir uyku tulumu ile birleşen modelleri de mevcuttur. Mumya tipi uyku tulumları ise zorlu hava koşullarında dahi seni korur. Vücudunu tamamen sararak hava sirkülasyonuna izin vermeyen modeller, özellikle ekstrem şartlar için ideal birer seçim olabilir.

Uyku tulumu modellerimiz için hemen tıkla!

Alacağın uyku tulumuna karar verirken sentetik ve kaz tüyü modellere göz atabilirsin. Sentetik uyku tulumları kaz tüyü olanlara göre daha uygun fiyatlıdır. Ayrıca özel bakımlara da ihtiyaç duymayacağından amatörler tarafından rahatlıkla tercih edilir. Kaz tüyü uyku tulumlarının ise yalıtım özellikleri daha yüksektir. Sentetik modellere göre daha hafif olduğundan sırt çantasında kolaylıkla taşınabilir. Ancak eğer yağışlı bir iklimde kamp yapacaksan, kaz tüyü uyku tulumları ıslandığında yalıtım özelliklerini ciddi oranda kaybedebileceğini de göz önünde bulundurmalısın.

Konforlu Bir Uyku İçin: Mat

Matlar yalnızca kampın daha keyifli olmasını sağlamakla kalmaz aynı zamanda seni ve tulumunu neme karşı da korur. Bu sayede sıcak ve soğuğu daha az hissedersin.

Mat modellerimizi incelemek için hemen tıkla!

Alacağın mata karar verirken öncelikle alacağın ürünün şişme mi yoksa köpük mü olacağına karar vermende fayda var. Şişme matlar, köpük olanlara göre daha konforlu olup uyku esnasında yatağının rahatlığını aratmaz. Ancak zeminde bulunan sivri maddeler nedeniyle delinebilir. Köpük matlar ise çok daha dayanıklıdır. Eğer yer sorunun yoksa ve konforundan taviz vermezken matını da uzun süre kullanmak istiyorsan, köpük matın üzerine şişme ürünlerden sermeyi düşünebilirsin.

Kamp için ihtiyaç duyabileceğin temel kamp malzemelerini zengin ürün seçenekleriyle her ihtiyaca cevap veren Decathlon’da bulabilirsin.

Sağlıkla ve sporla kal!