Su altı dünyasını keşfetme ve derin mavi sulardaki güzellikleri görme düşüncesi kulağa çok hoş geliyor değil mi? Seyrederken bile büyülendiğin bir su altı belgeselini canlı canlı yaşamak ve o müthiş duyguyu en derinden hissetmek paha biçilemez bir deneyim olsa gerek. Yer çekimsiz uzay ortamının nasıl bir his olduğunu merak ediyor ve bambaşka bir deneyim yaşamak istiyorsan, tüplü dalış ideal alternatif olabilir. Özellikle deniz tutkunlarının mutlaka deneyimlemesi gereken outdoor sporlarından biri olan tüplü dalış sporuna bir başlangıç olan discovery dalış ya da keyif dalışını birlikte incelemeye ne dersin? İşte, discovery dalış hakkında bilmen gerekenler…

Discovery Dalış Nedir?

Keşif dalışı ya da tanıtımı dalışı olarak da adlandırılan discovery dalış, dalış brovösü olmayan amatör sporcuların bir eğitmen eşliğinde sığ denizlerde ya da havuzda yaptıkları tüplü dalış tipidir. Bir nevi deneme dalışı olarak da kabul edilen discovery dalış ile su altıyla tanışmaya ilk adımı atabilirsin. Tanıtım dalışları, TSSF (Türkiye Su Altı Federasyonu) yetki belgesine ya da 3 yıldızlı tanıtım dalışı uzman dalgıç brövesine sahip bir dalgıç gözetiminde yapılır. Havuzda ya da denizde maksimum 5 metre derinliğe kadar yapılan bu deneme dalışı yaklaşık 20 dakika sürer ve öncesinde dalış yapacak olan kişilere gerekli tüm bilgilendirmeler yapılır. Adrenalin dolu bir aktivite arıyorsan deneme dalışını deneyebilir, su altı dünyasının kapılarını aralayabilirsin. Ayrıca yağacağın deneme dalışı ile bu sporu sevip sevmediğini ya da bu sporun sana uygun olup olmadığına da kolayca karar verebilirsin.

Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Outdoor sporlar söz konusu olduğunda ilk akla takılan noktalardan biri de güvenliktir. Discovery dalış deneyimi yaşamak istiyorsan her spor türünde olduğu gibi bu eğlenceli aktiviteyi yapmadan önce de dikkat etmen gereken bazı hususların olduğunu bilmelisin. Belirlenen dalış kurallarına uyduğun sürece son derece güvenli bir spor türü olan discovery dalış hakkında yapılan istatistiklerde yaralanmaların ve kazaların çok az olduğu bilinir. Peki, uyman gereken dalış kuralları nelerdir?

 • Deneme dalışı öncesi uzman dalıcıların sana verdiği brifingdeki bilgileri ve uyarıları tekrar hatırla.
 • Dalışa başlamadan önce tüm ekipmanlarını kontrol et.
 • Su altında nefes tutmak tüplü dalış sporunun en önemli kurallarından biridir. Bu nedenle dalış yaptığında nefesini tutma.
 • Su altının güzelliklerine kendini kaybederek gereksiz riskler alma.
 • Sana eşlik eden dalgıçlardan çok fazla uzaklaşma.
 • Su altı işaretlerine ve komutlarına mutlaka uy.
 • Son olarak da su altı dünyasındaki her şeyi sev ve onların dünyasına saygı duyduğunu göster.

İlk Aşamada İhtiyaç Duyulan Ekipmanlar Nelerdir?

Tıpkı diğer outdoor sporlarda olduğu gibi yapacağın discovery dalışta da kullandığın malzemelerin kalitesi büyük önem taşır. Bu nedenle dalış güvenliğini ve dalış konforunu sağlayabilmen için kullandığın ekipmanlara özen göstermen gerekir. Sağlıklı bir şekilde bu sporu yapabilmen için özel tasarlanmış dalış ekipmanlarını temin etmen ve bu ekipmanları kullanmayı öğrenmelisin. İlk aşamada ihtiyacın olacak dalış ekipmanları ise şunlardır:

 • Su altında düşük sıcaklıklarda bile dalış yapabilmene olanak tanıyan bir wetsuit (dalış elbisesi) ve tüplü dalış eldiveni.
Tüm wetsuit modellerimiz için hemen tıkla!
 • Su altında etrafı görmene yardımcı olacak bir dalış maskesi.
 • Tüplü dalış için kullanıma uygun bir şnorkel.
Tüm dalış maskesi ve şnorkel modellerimiz incelemek için hemen tıkla!
 • Dalış esnasında rahat hareket etmeni kolaylaştıracak palet.
Paletlerimizi incelemek için hemen tıkla!
 • Su altında nefes almanı sağlayacak olan regülatör ve havayı depolayıp su altında kullanmanı sağlayan dalış tüpleri, tüplü dalış sporunun olmazsa olmaz ekipmanlarıdır.

Discovery Dalış İçin Ülkemizdeki İdeal Dalış Bölgeleri Nerelerdir?

Tüplü dalış noktaları açısından adeta bir cennet olan Türkiye’de discovery dalış yapabileceğin ideal dalış bölgeleri şunlardır:

Antalya/Kaş: Ülkemizin en popüler tatil merkezlerinden biri olan olan Kaş, tanıtım dalışı için de çok fazla seçenek sunan noktalardan biridir.

Gökçeada: Tüplü dalış denilince ilk akla gelen yer Kaş olsa da Türkiye’nin ilk su altı milli parkına sahip olan Gökçeada’da farklı canlı türlerine ev sahipliği yapan berrak denizi ile dalgıçların en çok tercih ettiği dalış bölgeleri arasındadır.

Muğla/Bodrum: Tanıtım dalışı yapabileceğin bir başka güzide nokta da Bodrum’dur. Yaz aylarında çok sayıda yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapan tatil merkezinde, en çok tercih edilen aktivitelerin başında tüplü dalış gelir.

Karaburun: Kayalık bir su altı yapısına sahip olan Karaburun, berrak denizi ve su altı canlılığı ile dalgıçlar için ideal dalış bölgelerinden biri olarak kabul edilir. Gönül rahatlığı ile dalış yapabileceğin Karaburun’da çok sayıda dalış okulu da bulunur.

Dalışla ilgili tüm ihtiyaçlarını ister www.decathlon.com.tr’den, istersen de sana en yakın mağazamızdan giderebileceğini sakın unutma!

Sağlıkla ve sporla kal!