Paten, cinsiyet ya da yaş fark etmeksizin bahar ve yaz aylarında çocukların yapmaktan en çok hoşlandığı aktivitelerden/sporlardan biri. Birçok aile, paten yapmanın sadece okul çağında olan çocuklar ya da daha büyük yaştakiler için olduğunu düşünüyor. Ancak paten yapmak üç ila altı yaş arasındaki genç patenciler için uygun ve sağlıklı bir eğlence ve sosyal etkinlik aracı olabiliyor.

Çocuğun Paten Kaymaya Hazır mı?

Bir spor aktivitesi olarak paten, denge ve gücün yanı sıra bazı kararlar ve engellerden kaçınma becerisi gerektiriyor. Bazı küçük çocuklar henüz bu becerileri kazanmamış olabiliyor. Çocuğunun paten öğrenmeye hazır olup olmadığına karar verirken fiziksel güç ve dayanıklılık, diğer alanlarda faaliyet seviyesi, basit etkinliklerde denge kurabilme, koordinasyon ve dikkat süresi gibi becerilerine dikkat etmek gerekiyor.

Çocuk İçin Doğru Pateni Bulmak

Çocuğun güvenli ve sağlıklı bir şekilde paten yapabilmesi için destek, dayanıklılık, kalite ve tekerlek kurulum özelliklerine sahip iyi bir paten ekipmanı ve aksesuarlarına sahip olması gerekiyor. Decathlon, çocuk paten ve paten aksesuarları modellerindeki geniş ürün yelpazesini kullanıcıların beğenisine sunuyor.

Denge, destek ve stabilite konusunda güçlük çekmesi daha olası olan küçük çocuklar için üç ya da dört tekerlekli olan modeller, hem güvenli hem de hızlı ve kaygan bir sürüş deneyimi sağlıyor. Bu tür patenleri kullanmayı öğrenmek küçük yaştaki çocuklar için çok daha rahat. Çocuğun güvenli bir şekilde paten yapabilmesi için ayağıyla uyumlu bir model seçimi şart. Çok sıkı patenler ayağın paten içerisindeki hareket kabiliyetini kısıtlıyor ve rahatsız edebiliyor. Bol patenlerse çocuğun sürüş sırasında dengesini bozabiliyor. Doğru pateni ararken dikkat etmen gereken bir diğer özellik de fren sistemi. Güvenlik açısından fren sisteminin önemi herkes tarafından kabul ediliyor. Decathlon çocuğun için en güvenli paten modellerini seninle buluşturuyor.

Çocuklar İçin Paten Çeşitleri

Çocuklar için iki ana paten çeşidi bulunuyor. Dört tekerlekli (quad paten) patenler, genç ya da yeni başlayan patenciler için daha çok öneriliyor. İkisi önde ikisi arkada olmak üzere dört tekerleğe sahip olan quad paten, diğer paten çeşitlerinden daha iyi bir denge noktası sağlıyor. Quad paten, çocuklara tekerlekleri olan bir ayakkabı üzerinde, normal pozisyonda durma hissi veriyor.

Inline paten olarak bilinen patenlerde, tek sıra halinde dört ya da beş tekerlek bulunuyor ve bu, hareket halindeyken dengeyi zorlaştırabiliyor. Inline patenler, çocuklar için zor olabiliyor çünkü çocukların ayak bilekleri ve bacakları genellikle yeteri kadar güçlü olmuyor. Bu da inline paten üstünde dik ve sabit durmalarını zorlaştırıyor. Tüm bunların yanında kişisel tercih ve konfor da her zaman çocuklar için paten alırken dikkate alınması gereken en önemli faktörler arasında yer alıyor.

Tüm çocuk patenlerimiz için hemen tıkla!

Paten Aksesuarları Nelerdir?

Çocuklar için en keyifli aktivitelerden bir olan patenin en önemli aksesuarları, güvenlik ekipmanları olarak değerlendiriliyor. Güvenlik ekipmanları arasında kask, dizlik, dirseklik ve bileklik bulunuyor. Decathlon’da set halinde bulabileceğin dizlik, dirseklik ve bileklikler köpük güçlendirmelerine sahip plastik dış katmanıyla çocuğa destek sağlıyor. Likra bileşeniyle vücudu saran esnek kumaş sayesinde çocuklar destek alırken kendilerini rahat hissediyor. Ürünler ayrıca cırt cırtlı yapısıyla beden değişiminde kolayca ayarlanabiliyor ve uzun süre kullanılabiliyor.

Tüm koruma ekipmanlarımızı ve aksesuarlarımızı incelemek için hemen tıkla!

Kase yapılı, başı tamamen kavrayan kasklar, ayarlanabilir sıkma mekanizması sayesinde dengeli olarak kullanılabiliyor. Kişisel güvenlik ekipmanlarının yanı sıra arka tekerlek birleştirme kiti, çocuk pateni fren tamponu, paten tekerleği gibi aksesuarlar da hem sürüş keyfini daha konforlu hâle getiriyor hem de çocuğun güvenliğini tamamen kontrol altına alıyor.

Paten yapmayı seven çocuklar için en geniş ve güvenli ürün seçenekleri Decathlon’da seni bekliyor.

Sağlıkla ve sporla kal!