Yüzücü gözlükleri, yüzme sporu ile ilgilenenlerin ya da yüzmekten hoşlananların vazgeçilmez aksesuarıdır. Yüzücünün performansında önemli rol oynayan gözlükler, farklı tasarımlara ve seçeneklere sahiptir. Havuzlarda yer alan kimyasallar ve denizdeki tuz ile yabancı maddeler gözünde enfeksiyon oluşmasına neden olabilir. Su altında daha iyi görmeni sağlayan yüzücü gözlükleri, gözlerini tahrişten korumaya yardımcı olur. Yüzücü gözlükleri kullanıldığı ortama göre farklı özelliklerde tasarlanır. Genellikle deniz ve havuz gözlükleri olmak üzere 2 temel gruba ayrılır.

Deniz Gözlüğü ile Havuz Gözlüğü Arasındaki Genel Farklılıklar

  • Havuz gözlüklerinde genellikle değişen ışık koşullarıyla başa çıkmak için kutuplaşma özelliği yoktur ve ayrıca bulanık suda buğulanmaları daha olasıdır. Deniz gözlüklerinin camı, açık havada farklı aydınlatma koşullarıyla başa çıkmak için çeşitli renk tonlarına sahiptir ve bazıları görünürlüğü artırmak için kavisli olarak tasarlanır. Ayrıca çevresel görüşü arttıran daha büyük lenslere sahiptir.
  • Havuz gözlükleri havuz suyunda bulunan klor gibi kimyasal maddelere karşı sadece gözleri korumaya yönelik tasarlanır. Tüm yüzü ya da burun bölgesini kapatan modeller genellikle deniz gözlükleridir. Deniz gözlükleri arasında da sadece gözü kapatan modeller bulunur. Genellikle su altında daha uzun süre durabilmek ve su altı güzelliklerini daha rahat inceleyebilmek için şnorkelli olarak tasarlanan deniz gözlüklerinin tüm yüzü kapatan modelleri de bulunur.
  • Havuz gözlüklerinin göz bölgesine tam olarak oturması hedeflenir. Deniz gözlükleri ise alın, elmacık kemikleri ve burun bölgesini koruyacak şekilde tasarlanır. Havuz gözlükleri kompakt yapısından dolayı yüze daha iyi otururken deniz gözlükleri ise daha konforlu bir kullanım sunar.
  • Havuz gözlükleri genellikle profesyonel yüzücüler tarafından tercih edilir. Deniz gözlüklerindeki conta özelliği havuz gözlüklerinde yoktur. Bu nedenle göz yuvasına daha iyi oturur, su sızdırma gibi bir sorun yaratmaz. Ayrıca suya karşı direnç gösterme miktarı çok düşüktür. Yüzücünün performansını etkilemez. Ancak deniz gözlükleri daha büyük yapıya sahip olması nedeniyle suya karşı daha yüksek direnç gösterir ve hızlı yüzmeye odaklananlar için pek uygun değildir. Eğer profesyonel bir yüzücüysen ve yarışlar için yüzücü gözlüğü kullanmak istiyorsan, havuz gözlüklerini tercih etmelisin. Düşük profilli tasarıma sahip olan havuz gözlüğü modelleri arasından hidrodinamik yapıdaki ürünleri tercih ederek daha yüksek hız kazanabilirsin.
Tüm yüzücü gözlüklerimiz için hemen tıkla!

Görüş Açısı Bakımından Farklılıklar

  • Havuz gözlüklerinin görüş açısı sadece gözlüğün çerçevelediği alanla sınırlıdır. Zaten havuz içinde kullanıldığından dolayı çok fazla görülecek bir manzaraya da sahip değildir. Deniz gözlükleri ise kullanıcının çok yönlü bir görüş açısı elde etmesini sağlamak amacıyla tasarlanır. Deniz altının muhteşem manzarasını deniz gözlükleri ile izlemek çok daha keyifli hale gelir.
  • Havuz gözlükleri göz etrafında tam koruma sağlamak amacıyla daha sıkı tasarıma sahiptir. Bu durumda göz etrafında istenmeyen izler oluşmasına neden olabilir. Deniz gözlüklerinde iz oluşumu daha azdır. Özellikle maske şeklinde tasarlanan deniz gözlüklerini tercih ederek izlerden tamamen kurtulabilirsin.
  • Güneş ışınları göz için zararlı ultraviyole ışınları içerir. Genellikle tüm yüzücü gözlüklerinde güneşin zararlı ultraviyole ışınlarını emmeye yarayan özel bileşenler kullanılır. Özellikle deniz gözlükleri tasarımında UV ışınlarını engelleyen bileşenler daha ön plandadır.
  • Yüzücü gözlüklerinde bir diğer önemli özellik de ışık geçirgenliğidir. Gözlüğün objektifine gelen ve göze giren ışık miktarı, ışık geçirgenliği olarak tanımlanır. Işık geçirgenliği azaldıkça güneş ışınlarının göze girme seviyesi de azalır. Havuz gözlükleri genellikle kapalı ortamlarda kullanıldıklarından dolayı ışık geçirgenlikleri daha yüksektir. Deniz gözlükleri ise düşük ışık geçirgenliğine sahip lensler kullanılarak tasarlanır. Böylece güneş ışınlarının göze girmesi engellenir ve daha konforlu bir kullanım sağlanır.

Hemen herkesin sevdiği yüzme aktivitesi için ihtiyaç duyduğun ekipmanlara Decathlon’nun sunduğu ayrıcalıklı imkânlar ile sahip olabilirsin.

Sağlıkla ve sporla kal!