İlgi çekici, eğlenceli ve farklı bir sportif faaliyet arıyorsan, frizbi ve boomerang ile mutlaka tanışmalısın! Tatil günlerinin, plaj ve bahçe oyunlarının en eğlenceli aktivitelerinden olan frizbi ve boomerang ile çok keyif alacağın bir gün geçirebilir, kendine farklı ve güzel bir egzersiz programı oluşturabilirsin. Yenilikçi bir tecrübe kazanacağın, aynı zamanda eğlenceyi doyasıya hissedeceğin bu aktivitelerin detaylarına birlikte bakmaya ne dersin?

Frizbi modellerimiz için hemen tıkla!

Frizbi ve Boomerang ile Güvenli Bir Şekilde Eğlenebilirsin

Modern teknolojiler kullanılarak üretilen frizbi ve boomerang çeşitleri, açı kazanmaları ve kol hareketlerine uyum göstermeleri sayesinde kullanım rahatlığı sunar. Frizbinin esnek yapısı, çeşitli nesnelere çarpsa bile darbe direnci gösterir ve güvenli bir kullanım imkânı verir. Zarif ve estetik bir görünüşe sahip olan ürünler, havada hareket halindeyken dikkat çekici görüntüler oluşturur ve eğlencen daha da renklenir. Hareketli oyunlardan hoşlanıyorsan, bu nesneler ile zamanın nasıl geçtiğini anlamayacak ve arkadaş gurubunla çok eğleneceksin. Hesaplama yapma ve el becerilerini kullanma gibi konularda da gelişmene destek olan frizbi ve boomerang oyunları ile harika bir tatil geçirebilirsin.

Frizbi ve Boomerang Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Plajların vazgeçilmez eğlencelerinden olan frizbi ve boomernag ile oynamak için, sadece fırlatma ve tutma yeteneğine sahip olman yeterli değildir. Ayrıca bu ürünleri satın alırken dikkat emen gereken bazı hususları da bilmen gerekir. Çünkü, frizbi çeşitleri kullanım amacına bağlı olarak farklı özelliklerde tasarlanmıştır. Amatör oyuncular için tasarlanan frizbi çeşitleri olduğu gibi, profesyonel yarışçılar için de farklı ebatlarda tasarlanan frizbi modelleri vardır. Eğer bu eğlenceli aktiviteye yeni başlayacaksan plastikten yapılmış, disk kenarından kolayca yakalanabilen ve ön kenarı iyi denge sağlayan frizbi çeşitlerinden birini değerlendirebilirsin. Ancak profesyonel frizbi yarışmalarından birine katılmak istiyorsan, oyunun oynanma şekline göre farklı boyutlarda tasarlanmış bir frizbiye ihtiyacın olacak.

Açık havalarda hem eğleneceğin hem de rutin egzersiz hareketlerine bir yenisini ekleyebileceğin diğer bir eğlence aracı ise boomerang. Geçmişte silah olarak kullanılan, ancak günümüzde eğlence aracı olarak oldukça popüler olmaya başlayan boomerang ile tatil keyfini başka bir boyuta taşıyabilirsin. Fırlatarak oynanabilen bir oyun aracı olan boomerangı satın alırken dikkat etmen gereken en önemli konu, dayanıklı olmasıdır.  Eğer havada daha iyi süzülmesini istiyorsan, hafif olarak tasarlanan modelleri de tercih edebilirsin. Ancak bu eğlenceli aktiviteye çocukları da dahil edeceksen, güvenlik açısından daha hafif boomerang modelleri arasından seçim yapmalısın.

Frizbi ve Boomerang ile Oynanabilecek Oyunlar

Frizbi, açık havada oynanan ve birbirinden farklı oynanış stilleri bulunan bir spor türüdür. Amatör oyuncular için belirli kurallar içermese de, profesyonel düzeyde düzenlenen yarışlarda belirli saha kuralları vardır. Frizbi oyunlarının en çok bilinen çeşitleri ise şunlardır:

Frizbi Golfü

Frizbi golfünde klasik golf topu yerine frizbi diski kullanılır. 130-180 gram ağırlığında olan frizbi ile oynanan oyunda ağaçlar arasından, çalılıklardan ve suların üzerinden atış yapılır ve başlangıç noktasından bitiş direğine frizbinin ulaşması sağlanır.

Cesaret

Frizbi oyunları arasında en zoru ve en zahmetlisi cesaret oyunudur ve 2 kişi ile oynanır. Oyuncular birbirinden 14 metre uzaklıkta durur ve frizbiyi elinde bulunduran oyuncu, tüm gücüyle diski rakibine fırlatır. Rakibinin bu sert atışa cevap verebilmesi için frizbiyi yakalaması gerekir. Eğer yakalayamazsa puan kaybeder ve oyunun üstünlüğü rakibine geçer.

Serbest Stil (Freestyle)

En yaratıcı hareketlerin yapıldığı frizbi oyunlarından biri olan serbest stil, hem takım halinde hem de tek başına oynanabilir. 160 gram ağırlığındaki diskle oynanan oyun, müzik eşliğinde çok eğlencelidir. Tek kişilik oyunda, sporcu yaptığı hareketlerle jüri görevi gören izleyicileri etkilemeye çalışır. Takım halinde yapılan ve sıralı atışlar halinde oynandığında ise kazanan takımı belirleyen; manevra, zorluk ve kıvraklıktır.

En İyi (Ultimate)

7 kişilik takımlar halinde oynanan ultimate, 175 gr ağırlığındaki frizbilerle oynanır. İzleyenlere heyecanlı anlar yaşatan ultimate stili, diğer frizbi oyunlarından daha fazla enerji ve hız ister. Çeşitli spor dallarından alınan kurallar çerçevesinde oynanan ultimate stili için 100 metrelik bir alana ihtiyaç vardır.

Boomerang Nasıl Atılır?

Frizbiye göre biraz daha farklı bir stille fırlatılması gereken boomerang oyununda, durduğun pozisyon ve tutma şeklin çok önemlidir. Boomerangın iki yüzeyi bulunur; bombeli olan yüzey ve düz olan yüzey. Boomerangın düz yüzeyi avucunun içine gelecek şekilde ucundan sıkıca tutup döndürerek fırlatmalısın. Boomerangı ne kadar döndürerek atabilirsen o kadar uzak bir mesafeye gider ve geri gelir. Döndürme hareketini yapabilmen için ise bileğinin geriye doğru bükük olmasını sağlamalısın. Aksi halde boomerangı fırlattığın anda hemen önüne düşebilir.

Sağlıkla ve sporla kal!