Diğer koşu tiplerine nazaran daha serbest bir stile sahip olan arazi koşusu, spor ve doğa tutkusunu birleştiriyor. Orman ya da patika gibi doğal zeminde ve parkurda koşma imkânı tanıyan arazi koşusu, son yıllarda giderek artan doğaya dönüş özleminin bir getirisi olarak çok fazla ilgi görüyor. Diğer koşu türlerinin aksine, net bir zemin yapısından söz etmenin pek mümkün olmadığı arazi koşularında, çim, toprak, taş, kaya, çamur gibi zemin yapılarında koşmak gerekebiliyor. Arazi koşularında 400, 800, 1000 metre gibi kısa ve orta mesafeli koşulardansa daha çok uzun mesafe koşuluyor. Hem değişen zemin yapısı hem de uzun mesafeli parkurlar, arazi koşusunu diğer koşu türlerinden ayırdığı için arazi koşularında, özel olarak tasarlanmış aksesuarlar kullanmak gerekiyor. Koşu zevkini maksimize edecek bu aksesuarları ve olması gereken özelliklerini birlikte inceleyelim.

Özgür ve Güçlü Adımlar: Koşu Ayakkabısı

Arazi koşusu için kullanılacak ayakkabı, koşu aksesuarlarının en önemlileri arasında yer alıyor. Çimenlik araziden kayalı bir tepeye, ormanların içinden toprak bir yola varabilen arazi koşularında yol tutuşu iyi bir ayakkabıya sahip olmak hem parkuru kolaylaştırıyor hem de koşu zevkini yükseltiyor. Darbe emici ve kaymaz taban yapısı, arazi koşuları için tercih edilecek ayakkabının en önemli iki özelliğini oluşturuyor. Aynı şekilde bu koşular için seçeceğin ayakkabının nefes alan üst doku ile rahat ve konforlu bir iç tabana sahip olması, arazi koşularını çok daha rahat ve keyifli hale getiriyor.

Kalenji Trail TR Evadict Arazi Koşusu Ayakkabısı – Detaylı bilgi için hemen tıkla!

İhtiyacın Olan Her Şey Yanında: Koşu Yeleği

Vücudu tam olarak saran koşu yelekleri, başta su olmak üzere koşu sırasında ihtiyacın olabilecek tüm kişisel eşyalarını taşımana imkân sağlıyor. Farklı boylarda pek çok cep bulunan yeleklerde; anahtar, telefon, para, kimlik ve benzeri eşyalar güvenli bir şekilde taşınıyor. Oldukça hafif ve esnek kumaşlardan üretilen koşu yeleklerinde bulunan ayarlanabilir kemer, yeleğin koşu esnasında sallanmasını ve hareketini kısıtlamasını engelliyor. Maksimum konfor sağlayan bir koşu yeleği, arazi koşularında hayat kurtarıcı olabiliyor.

Uzun Koşuların Olmazsa Olmazı: Koşu Çantası

Orta mesafe arazi koşularında koşu yeleği oldukça iş görebilirken ultra arazi koşuları için yanına alacağın koşu çantası, zorlu şartlarda çok daha rahat etmeni sağlıyor. Kimi zaman 300 kilometreye varan arazi koşularında, yanında olması gereken temel malzemeler, koşu çantası ile çok daha rahat taşınabiliyor. Zaman faktörüne bağlı olarak değişen ısı ve ışık için hazırlıklı olmana, su ya da enerji bar gibi temel besinleri taşımana olanak tanıyan koşu çantası, ultra arazi maratonlarının en önemli aksesuarını oluşturuyor.

Tüm koşu çantalarımız için hemen tıkla!

Bacaklar için Ekstra Rahatlık: Koşu Çorabı ya da Tozluk

Koşu çorabı, zeminden gelen darbelerin bacakları rahatsız etmesini engellemeye yardımcı oluyor. Özellikle arazi koşusu gibi oldukça engebeli zeminlerde yapılan koşularda, bu tip bir çorap kullanmak bacakları hem rahatlatıyor hem de koruyor. Baldır bölgesinde meydana gelen aşırı sallanmayı engelleyerek hız ve denge kazanmanı da sağlayan koşu çorapları, ayağını ve bileğini de tam sararak çok daha rahat koşmana yardımcı oluyor.

Tüm koşu çoraplarımız için tıklayın!

Kontrolü Elden Bırakma: Koşu Saati

Koşu yaparken belirli bir ritme ve zamana uymak hem iç hem de dış disiplini yükseltiyor. Kronometre özelliği de bulunan koşu saatleri ile, hem parkurlar planlanabiliyor hem de rahatlıkla kişisel performans ölçülebiliyor. Genellikle su geçirmeyen koşu saatlerinde bulunan geriye dönük hafıza özelliği, kendini ve performansını kontrol edip değerlendirmene imkân sağlıyor.

Koşu saatlerimiz için hemen tıkla!

Sen de arazi koşuları ile hem doğanın hem de sporun keyfine varmak istersen, ihtiyacın olan tüm aksesuarlar Decathlon’da seni bekliyor.

Sağlıkla ve sporla kal!