8  Mart 2019’da  Dünya Kadınlar Günü haftasına özel olarak  Paris’te düzenlenen “She Runs Active Girls” projesi, kız öğrencilerin sporda toplumsal cinsiyet eşitliğine ulaşmalarını, sporda güçlendirilmesini  ve  aynı zamanda sağlıklı yaşamı ve fiziksel aktiviteyi teşvik etmeyi amaçlayan uluslararası bir proje. Dünya Okul Sporları Federasyonu (ISF) tarafından düzenlenen bu proje sporda toplumsal cinsiyet eşitliğini temel alan ilk proje olma özelliği ile oldukça kritik bir öneme sahip. (Projenin websitesi: http://sheruns.eu/)

11 – 16 Mart 2019 tarihleri arasında Paris’te gerçekleştirilen bu proje, 35’ten fazla ülkeden (Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Hırvatistan, Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İrlanda, İtalya, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya , Slovenya, İspanya, İsveç, Birleşik Krallık, Makedonya, Türkiye.)13-18 yaş aralığındaki 400 kız öğrenciyi bir araya getirdi.

Etkinlik sırasında, çok kültürlü gruplar kendi ülkelerindeki deneyimlerini paylaştılar  ve yeni fiziksel aktiviteleri birlikte deneyimlediler. Fransa Ulusal Okul Spor Birliği’nin de (UNSS) işbirliğiyle, dünyanın dört bir yanından kızlar, 13 Mart 2019’da Paris’te, Eyfel Kulesi altında toplanarak, kızların fiziksel aktiviteye katılımının önemini kabul eden sembolik ve rekabet odaklı olmayan bir koşu yarışında koştular. (3km)

Ardından Paris’teki tarih, kadın ve sporu birbirine bağlayan kültürel yerler ziyaret edildi ve bir TEDtalk konferansı sırasında rol modellerden ilham alındı. Etkinlikte yer alan konuşmacılar sırasıyla; dünyada maratonu en hızlı koşan kadın olan Paula Radcliff, 3 kez dünya karete şampiyonu olan Laurence Fischer, Olimpik figure skating şampiyonu Valentina Marchei, sporda toplumsal cinsiyet eşitliği için çalışan ve IOC Kadın ve Spor  World Throphy Ödülü sahibi Birgitta Kervinen’di.

Etkinliğin son gününde farklı ülkelerden seçilmiş 30 katılımcıdan oluşan daha küçük bir grup, ISF etkinlik organizatörleri ile birlikte girişimci temel yeterlilikleri geliştirmek için bir eğitime katıldılar. (Tasarım Sprint Metodolojisi). Ülkelerine döndüklerinde kız çocuklarının spora katılımındaki engelleri ve bu engelleri aşmak için neler yapılabileceğini konuştular.

Proje gerçekleşmeden önce ISF websitesinde yayınladığı bir ilanla,  bu projeye dünyadan 18-35 yaş arasında 10 tane gönüllü kadın seçeceğini ve seçim kriteri olarak, gönüllü olan kadının sporcu olması, sporu sevmesi ve kız çocuklarına teşvik etmesi, cinsiyet eşitliği için çalışma isteği içinde olma kriteri koymuştu. Başvuru içinse ilk aşamada cv ve motivasyon mektubu daha sonra da 30 dakikalık İngilizce Skype mülakatı yaptı. Türkiye’den Elif Numanoğlu bu projeye seçilen 10 kadından biri oldu ve sorumluluklarını başarıyla yerine getirdiği için diğer 9 gönüllüyle birlikte plaket aldı.

Daha sonrasında She Runs Active Girls Projesi proje müdürü Floriane Poncet tarafından eğer IOC (Uluslararası Olimpiyat Komitesi) Spor Yöneticiliği master programına başvurmak isterse referans yazabileceği yönünde bir mail aldı.  Kendisi kız çocuklarını spora teşvik etmek ve kendi spor deneyimlerini paylaşmak için “sherunsforever” isimli Instagram sayfasını kullanıyor. Elif’in Instagram hesabı için buraya tıklayabilirsin!

Elif Numanoğlu nam-ı diğer “she runs forever” bundan sonra koşu başta olmak üzere spor alanında bir çok konuda Decathlon Blog’da yazarak spora gönül vermiş, sporu bir hayat tarzı olarak benimsemiş veya sporu hayatına sokmak isteyen herkesle tüm bildiklerini blog sayfamız üzerinden gerçekleştirerek “sporu herkes için ulaşılabilir kılma “ misyonumuzda en büyük elçilerimizden biri olacak.

Elif’in ilk yazısı çok çok yakında Decathlon Blog’da!

Sağlıkla ve sporla kal!