Pandemi ve karantina süreci derken yaklaşık 5 ay sonra kontenjanı 650 katılımcı ile sınırlı tutulan Sapanca Ultra Maratonu 8-9 Ağustos tarihinde büyük bir heyecan ve titizlikle gerçekleşti.

Yarış öncesinde, koşucuların yarışa gelirken gerekli sağlık kontrollerini yaptırmaları veya koşulları sağlamaları istendi. (Sağlık raporu vb.)  

Genel olarak yarışlardan 1 gün önce gerçekleşen yarış bilgilendirme toplantısı (Teknik toplantı) canlı yayın formatında sosyal medya hesaplarından yapılarak katılımcılar saat, gün, parkur ve pandemi önlemleri hakkında bilgilendirildi. Yarış başlangıç saati ve göğüs numarası dağıtımı her katılımcı için randevulu sistem ile gerçekleşti. Böylelikle organizasyon alanında herhangi bir gruplaşma yaşanmasının önüne başarıyla geçildi. Katılımcıların kendilerine ait dezenfektan, maske ve kalem (yarış formunu imzalamak için) ile gelmeleri istendi. Göğüs numarası ve kitin alımı sırasında her katılımcıya ateş ölçümü yapılarak önlemler büyük bir titizlik ve özveriyle gerçekleşti.

Sapanca Ultra Maratonu, geçen sene de olduğu gibi 6K (Sapanca Gölü Koşusu), 13K (Sapanca Doğa Koşusu), 40K (Sapanca Orman Koşusu) ve 60K (NG Sapanca Ultra) yarış parkurlarından oluşmaktaydı. Her parkur için yarışın geçerli kuralıysa ilk ve son 100 m’de maske takılmasıydı. Yarışmacılar yarışa maskeleriyle başladıktan 100 m sonra bir görevli tarafından çıngırak ile uyarılarak maskelerini çıkarıp yarışlarına devam ettiler. Son 100 m’ye gelindiğinde yine aynı noktada maskeyi takıp yarışı tamamladılar. Belki ilk 100 m için değil ama son 100 m için yüksek bir nabızla  o maskeyi takıp koşmak biraz rahatsız ediciydi. Ama her şeyin başı sağlık diyerek herkes bu kurala uydu ve hiçbir sorun yaşanmadı.

Foto: Mehmet İşsever

Ufak tefek aksilikler yaşanmadı mı? Yaşandı tabi ki, çünkü patika koşularının doğasında kaybolmak (yanlış yerde koşmak) vardır. (: Birkaç koşucu 40K parkurunda kaybolduklarını ve işaretlemelerin iyi olmadığını ifade ettiler. Ben de hızlı çıkınca, işaretler net olmasına rağmen 6K parkurunda ufak bir kaybolma yaşadım. Ama bunlar pandemi süreci öncesi de patika koşularında yaşanan sık olaylardan zaten.

Yarış sonrası geçici sonuçlar hemen yarışın websitesinde yayınlandı ve dereceye giren yarışmacılar için ödül töreni canlı yayın sosyal medyada yapıldı.

Yarışın içeriğinden çok odaklanmak ve size aktarmak istediğim konu aslıda pandemi etkisinde gerçekleşen bir yarışta ne gibi farklılıkların olduğu!

Covid-19 önlemleri kapsamında;

  • Kalabalık oluşturulmamasına özen gösterildi.
  • Maske ile yarışa başlama ve bitirme gerçekleşti.
  • 6K parkuru dışındaki parkurlarda yarışmacılar aralıklı olarak start aldı. (Dalgalı start)
Foto: Mehmet İşsever
  • Organizasyon tarafından drop bag verilmedi. Katılımcıların kendi drop bag’lerine isim ve soyadlarını yazarak organizasyon ekibine teslim ettiler.
  • Sporculara herhangi bir transfer hizmeti verilmedi.
  • Madalyaları görevliler dağıtmadı, bitiren sporcular görevlilerin yönlendirmesiyle masadan kendileri aldılar.
  • Etkinlik alanında soyunma kabini ve duş hizmeti verilemeyeceğinden dolayı katılımcıların havlu getirilmesi önerilmişti. Yarışın bittiği yer hemen Sapanca gölü kıyısı olduğu için katılımcılar kolayca ferahlama imkanı bulabildi.

Peki ben yarışta ne mi yaptım? 6K parkurunda, 00:25:51’lik süre ile kadınlar genel klasmanda 1. oldum!

Foto: Mehmet İşsever

Yarışın tüm sonuçlarına bakmak isterseniz: http://sapancaultra.org/sonuclar

Büyük bir risk alıp bu organizasyonu gerçekleştiren Limit Sensin ekibi süreci oldukça iyi yönetti. Başarılı geçen bu yarışla beraber diğer spor organizasyonları da gerçekleşmeye başladı. Özellikle Eylül ayı, önceden ertelenen yarışlarla birlikte oldukça yoğun geçeceğe benziyor.  Umarım birinci dalgayı en kısa sürede atlatır ve ikinci dalga ile karşılaşmayız. Böylelikle hepimiz sağlıkla koşmaya devam ederiz.

Sağlıkla ve sporla kalın!

Bu yazımız değerli arkadaşımız Elif Numanoğlu tarafından yazılmış olup kendisinin izniyle yayınlanmıştır. Elif yeni yazılarıyla Decathlon Blog’da yazmaya devam edecek. Elif’in Instagram sayfası için buraya tıklayabilirsin!