Günlük hayatın stresinden uzaklaşıp doğa ile baş başa kalabileceğin harika bir kamp tatilinde, yanına alacağın hamak ile daha eğlenceli zamanlar geçirebilirsin. Peki, tercih edeceğin hamak hangi özellikleri taşımalı ve en ideal hamak kumaşı nasıl olmalı? Hamak seçimine karar vermeden önce hamakları yakından tanımaya ne dersin?

Hamak Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Genellikle kamplarda tercih edilen hamaklar vücudu dinlendirme, konforlu ve derin bir uyku, bel ve boyun ağrılarını azaltma gibi özelliklerinin yanı sıra tatilini daha da keyifli geçirebilmeni sağlar. İç ve dış mekanlarda yaygın olarak kullanılan hamaklar, dayanıklı malzemelerden üretilir ve oldukça kullanışlı bir yapıya sahiptir. Ancak hamak tercihinde bulunurken bazı hususlara dikkat etmen, hamakta geçireceğin vakti daha konforlu bir hale getirebilir. İşte, hamak almadan önce bilmen gerekenler…

  • Kamp konforunu artıracak ve seni başka bir boyuta taşıyacak hamak modelleri arasından seçim yaparken satın alacağın ürünün dayanıklılığını, hacmini, kumaş ve yalıtım özelliklerini göz önünde bulundurarak karar vermelisin.
  • Tüm hamak tiplerinin ortak özelliği insanı rahatlatması olsa da, bazı hamak modellerini kullanmak kamp tatilinin keyfini kaçırabilir. Özellikle örgü ve ip hamaklar görsel olarak çok güzel görünebilir. Ancak dayanıklılık, ağırlık ve rahatlık açısından birçok dezavantajının olduğu da bir gerçek. Bu nedenle kamp şartlarına uygun tasarlanan, dayanıklı bağlama iplerine ve kumaş yapısına sahip olan hamak çeşitleri arasından seçim yapmalısın.
  • Özellikle yaz aylarında sinek ve haşerattan korunmak için sineklikli tasarımları tercih edebilirsin. Ayrıca kamp alanına uygun bir hamak seçimi yaparken vücut yapına ve ağırlığına en uygun olan hamak tasarımları arasından tercihte bulunabilirsin. Beğendiğin ürünün, boyundan biraz daha uzun tasarımlı olması yeterlidir.
  • Tek kişilik hamak modelleri olduğu gibi, iki kişilik hamaklar da tasarlanmıştır. Kullanım amacına bağlı olarak bu ürünlerden dilediğini satın alabilirsin.
Quechua Basic Tek Kişilik Hamak – Detaylı bilgi için hemen tıkla!

Kamp Hamaklarının Özellikleri Nelerdir?

Hamak satın almak bazı insanlar için sıradan bir aktivite olarak görülebilir. Ancak tam bir hamak tutkunuysan ve hamakta geçirdiğin zamandan büyük bir keyif alıyorsan, hamak seçmek senin için dünyanın en önemli işlerinden biridir. Çünkü hamakta ne kadar rahat edeceğinden hamağın ne kadar kullanışlı olduğuna kadar birçok detayından emin olmak istersin. O halde, kamp hamaklarında olması gereken özellikleri beraber inceleyelim:

  • Kampta kullanacağın hamağa uzanarak dinlendirici bir uyku keyfi yapmak isteyebilirsin. Bu durumda tercih ettiğin hamağın rahat olması dışında farklı özelliklerinin de bulunması gerekir. Özellikle hava sıcaklığının ve korunmanın ön plana çıktığı kamp tatillerinde izolasyon konusu çok önemlidir. Çünkü bazı hamak modelleri çok basit malzemelerden üretildiği için, çok kısa bir süre içerisinde özellikle bel kısmından soğuk alır ve bu da bel ve sırt ağrılarının artmasına neden olabilir. Bu nedenle yaz aylarında bile olsa gece sıcaklık seviyeleri düşebildiği için, kampta tercih edeceğin hamak kumaşının yalıtım özelliklerinin çok iyi olması gerekir. Aksi halde çeşitli sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalabilirsin.
  • Kamp tatilin için tercih edeceğin hamak modelinin en önemli özelliklerinden biri de bağlanma şeklidir. Bağlanma şeklinin kolaylığı ve pratikliği kadar güvenilirliği de son derece önemlidir. Birçok hamak modelinde kullanılan klasik ipler, teknolojinin gelişimiyle birlikte daha da çeşitlenmiş ve farklı özellikler eklenerek tasarlanmıştır. Özellikle hamağın bağlanacağı ağaçların hem zarar görmemesi hem de güvenilir olması için klasik ipler yerine perlon ip seçeneğini değerlendirebilirsin.
  • Kampta kullanacağın hamak modelinin sineklik ve tarp tasarımlı olması da önemlidir. Tarplı hamaklar özellikle rüzgârlı havalar için en ideal hamak çeşitleri arasındadır. Sineklik ise yaz aylarında sinek ve haşeratlardan korunmak için olmazsa olmaz aksesuarlar arasındadır.
  • Eğer tercih ettiğin hamağın izolasyonunun yetersiz olduğunu düşünüyorsan, uyku tulumu veya battaniye kısa vadede çözüm gibi görünebilir. Ancak bu malzemeler uzun vadede soğuğu kırmaya pek yardımcı olmayacaktır. Bu nedenle hamak izolasyonunu artırmak için mat benzeri malzemeler kullanmak iyi bir fikir olabilir. Bazı hamaklar çift katlı tasarlanır ve alt kısmında mat koyabileceğin bir bölme vardır. Bu bölme hem daha düz bir pozisyonda yatış imkânı sağlar hem de matın sabit bir şekilde durmasına yardımcı olur. Bir diğer yöntem ise İngilizcede “underguit” denilen ve “alt yorganı” olarak çevrilen bir hamak yorganı kullanmaktır. Bu ek malzemeler sayesinde özellikle geceleri daha sıcak bir hamak keyfi yapabilirsin.

Sağlıkla ve sporla kal!