Outdoor sporları arasında en hafif ve en eğlenceli spor dallarından biri olan trekking ile tanışmaya hazır mısın? Uzun soluklu bir yürüyüş olan trekking aktivitesinin daha konforlu, daha güvenli ve daha az yorucu geçmesini istiyorsan, bazı ekipmanlara ihtiyacın olacak. Eğer trekking yapmaya yeni başlıyorsan, öncelikle trekking malzemelerinin neler olduğunu öğrenmen ve daha sonra bu malzemeleri temin etmen gerekir. Trekking sırasında kullanacağın çantanın ideal ağırlığını ve hangi malzemeleri kullanmak gerektiğini senin için listeledik.

Trekking Sırasında İdeal Çanta Ağırlığı Ne Olmalı?

Yoğun iş temposundan ve şehir hayatından kurtularak doğa ile baş başa vakit geçirmeyi seviyorsan, trekking yapmayı tercih edebilirsin. Bir arkadaş gurubunla ya da tek başına çıkacağın bir trekking turu ile doğanın tadını çıkarabilir, huzurlu bir atmosfer içinde harika bir gün geçirebilirsin. Trekking yapmak için özel bir yeteneğe ihtiyacın olmasa da trekking yaparken bazı hususlara dikkat etmen gerekir. Trekking yaparken göz önünde bulundurman gereken en önemli noktalardan biri, vücudunu fazla zorlayacak ani hızlanma veya yavaşlamalardan kaçınmandır. Çünkü bu gibi durumlar çok daha çabuk yorulmana neden olur ve trekking keyfinin yarım kalmasına yol açar. Ayrıca daha keyifli bir trekking turu için sırt çantanın ağırlığı da önemlidir.

Doğa yürüyüşün esnasında ihtiyacın olacak eşyaların çok ağır olması, vücuduna ekstra bir yük olarak biner ve yürüyüşünün temposunu düşürebilir. Peki, trekking sırasında ideal çanta ağılı ne kadar olmalıdır? Eğer su ve yemek gibi ihtiyaçlarını giderebileceğin bir trekking turuna çıkıyorsan kıyafet, kişisel bakım eşyaları, ilk yardım çantası ve atıştırmalık gibi malzemelerini koyabileceğin 30 litrelik bir çanta yeterli olabilir. Ancak trekking yolculuğun uzun sürecekse o zaman çadır, uyku tulumu, yemek pişirme araçları ve yeteri kadar yiyecek ve suya ihtiyacın olacaktır. Tüm bu ihtiyaçlar göz önünde bulundurulduğunda 50 litrelik bir çanta ihtiyacını görebilir.

Trekking Malzemeleri Nelerdir?

7’den 70’e sağlığı el veren herkes tarafından sevilerek yapılan trekking aktivitesi ile bütün bir yıl boyunca maruz kaldığın stresten kurtulabilir, hayata daha pozitif bir gözle bakabilirsin. Çıkacağın doğa yürüyüşünün konforunu artıracak ve seni doğanın sürprizlerine karşı koruyacak bazı ekipmanlarla güvenliğini sağlayabilirsin. İşte, trekking yaparken temin etmen gereken trekking malzemeleri listesi…

Kıyafetler

Outdoor Bot: Doğa yürüyüşünde hem ayağını hem de ayak bileğini koruma altına almak için kaliteli bir bot tercih etmelisin. Su geçirmeyen, bileğini tam kavrayan ve hava alabilen bot çeşitleri trekking yaparken rahat etmeni sağlayan en iyi çözümdür.

Tüm outdoor bot ve ayakkabılarımız incelemek ve satın almak için hemen tıkla!

Pantolon: Trekking için özel üretilmiş pantolonları tercih etmelisin. Böylece spor esnasında hem çok rahat eder hem de doğanın şartlarına daha kolay uyum sağlayabilirsin. Alacağın trekking pantolonunun hava geçirgen özelliğinin olması ve çabuk kuruyan kumaştan üretilmesine dikkat etmelisin.

Outdoor pantolon modellerimizi keşfetmek için hemen tıkla!

Güneş Gözlüğü: Doğada yürüyüş yaparken göz sağlığını korumak için güneşin zararlı UV ışınlarını engelleyecek kaliteli bir cama sahip güneş gözlüklerini tercih etmelisin.

Doğa yürüyüşü gözlük modellerimiz için hemen tıkla!

Yağmurluk: Trekking çantanda ağırlık yapmaması için katlanabilen ve portatif yağmurlukları tercih edebilirsin.

Yağmurluk ve panço modellerimizi incelemek için hemen tıkla!

Ceket: Trekking turunda kullanmak üzere alacağın ceketin su ve rüzgar geçirmez özelliği olması gerekir. Ayrıca doğada fark edilmeni sağlayacak parlak renklerde bir ceket tercihinde de bulunabilirsin.

Softshell ceket modellerimiz için hemen tıkla!

Polar: Hafif bir yapıya sahip olan polar ile soğuk havalarda soğuktan korunabilirsin.

Polar modellerimiz için hemen tıkla!

Çorap: Doğa yürüyüşüne çıkarken günlük kullandığın klasik çoraplarını değil, trekking için özel tasarlanmış trekking çoraplarını tercih etmelisin. Uzun konçlu trekking çoraplarının yaz ve kış kullanımına uygun çeşitlerini bulabilirsin.

Quechua NH100 Trekking Çorabı – Detaylı bilgi için hemen tıkla!

İç Giyim: Trekking yolculuğuna kış aylarında çıkmayı düşünüyorsan, termal iç giyim ürünlerini tercih edebilirsin.

Ekipmanlar

Sırt Çantası: Trekking turuna çıkarken yanına çeşitli ekipman ve malzemeler alman gerekir. Bu malzemeleri kolayca taşıyabilmen için en fazla 20-35 litrelik bir sırt çantası satın alman faydalı olacaktır. Alacağın çantanın, bel ve göğüs kemerli olmasına, yağmur koruyucuya sahip olmasına ve bol cepli olmasına dikkat etmelisin.

Trekking çanta modellerimizi incelemek ve satın almak için hemen tıkla!

Fener: Karanlık bastırdığında önünü daha rahat görmeni sağlayacak bir fener taşıman, seni olası durumlarda güvende tutacaktır. Ayrıca fener için yanında yedek pil bulundurman da akıllıca bir çözümdür.

Fener çeşitlerimizi keşfetmek için hemen tıkla!

Diğer Malzemeler: Aşırı yağışlı ve karlı havalarda kullanabileceğin trekking tozluğu, olası acil durumlar için ilk yardım çantası, ateş yakabilmek için çakmak ve soğuk havalarda sıcak bir şeyler içmek için termos gibi malzemeleri de yanında götürebilirsin.

Sağlıkla ve sporla kal!