Doğayla iç içe tempolu yürüyüş yapmak anlamına gelen doğa yürüyüşü sporu, herhangi bir özel beceri gerektirmemesi ve sağlık problemi olmayan her yaştan insanın kolaylıkla yapabilmesi gibi özellikleriyle, son yıllarda dünyada yükselen trendler arasında. İngilizce karşılığı “Hiking” olmakla birlikte sıklıkla “Trekking” ifadesiyle karıştırılan doğa yürüyüşü, hava şartlarına uygun hazırlanıldığı sürece, yılın dört mevsimi yapılabilen bir açık hava sporu. Doğa yürüyüşünü hangi mevsim yaparsan yap, mutlaka yanında bulundurman gereken aksesuarlardan biri ise gözlük. Doğa yürüyüşlerinde gözlük kullanmanın neden önemli olduğunu birlikte inceleyelim.

Doğa Yürüyüşlerinde Neden Gözlük Kullanmalıyız?

Doğa yürüyüşü yaparken deniz seviyesinden yukarı doğru çıkıldıkça, gözleri güneşin parıltısından ve zararlı ışınlarından korumak daha çok önem kazanır. Özellikle 3 km yükseklikten daha yukarı seviyelerde, ultraviyole ışınlarının şiddeti deniz seviyesindeki şiddetine göre iki kat artar. Doğa yürüyüşünü kış mevsiminde yapıyorsan, ışınların etkisi sanılanın aksine daha da fazlalaşır. Çünkü güneş ışığı özellikle karla kaplı alanlardan gözüne yansıdığı zaman, ultraviyole ışınlarının etkisi de daha fazla olur. Yine kayaç bölgelerde yansımanın fazla olması nedeniyle ultraviyole ışınlarının etkisi artar. Deniz seviyesinden yukarıya doğru çıkıldıkça, ormanların bulunduğu yükseklikler de aşıldığı zaman güneşin parlaması büyük ölçüde arttığından gözlerine zarar verebilir. Ultraviyole ışınlarına uzun süreli maruz kalmak gözdeki kornea tabakasında yanma olmasına ve buna bağlı olarak “kar körlüğü” denilen rahatsızlığa yol açabilir.

Doğa yürüyüşü gözlük modellerimiz için hemen tıkla!

Doğa yürüyüşü yaparken görüş açısının net olması oldukça önemli. Güneş ışıklarının dalga boyu, bulunduğun noktaya ve hava durumuna göre değişiklik gösterir. 400 nanometrenin altında dalga boyuna sahip ultraviyole ışınları bulutları da aşarak yeryüzüne ulaşabilir. Bu nedenle doğa yürüyüşü yaptığın zaman havanın kapalı olmasına kesinlikle aldanmamalı ve koruyucu güneş gözlüğü takmayı ihmal etmemelisin. Bunun yanı sıra dalga boyu 750 nanometre üzerinde olan kızılötesi ışınlarına karşı korunmak için de outdoor güneş gözlükleri önemli ölçüde etkilidir. Güneşin zararlı ışınlarının yanı sıra doğa koşullarında bulunan toz ve partiküllerin gözüne girmesi de görüş açını olumsuz etkileyebilir. Rüzgarda savrulan toz ve partiküller ile etrafta uçuşan minik canlılara karşı gözlerini korumak için doğa yürüyüşü sırasında mutlaka koruyucu güneş gözlüğü kullanman gerekir.

Doğa Yürüyüşleri Sırasında Gözlük Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Doğa yürüyüşleri sırasında gözlerini korumak ve görüş yetini devam ettirebilmek için rahatlıkla kullanabileceğin Decathlon güneş gözlüğü modellerinin, güneş ışığının kırılmasına yönelik birçok teknik özelliği bulunur. Outdoor gözlük olarak Decathlon kalitesiyle satışa sunulan Quechua güneş gözlüğü modelleri, zararlı ışınları %95 ila %100 oranında süzer ve gözleri büyük ölçüde korur. Outdoor güneş gözlüklerinin bu koruyucu özellikleri sayesinde, doğa yürüyüşü yaparken görüşünü her türlü ortamda ve hava şartlarında net şekilde koruyabilirsin. Genellikle 3. ve 4. kategori cam kullanılarak tasarlanan güneş gözlüklerinin yetişkinler ve çocuklar için farklı boyutları olduğundan, ürünler arasında tercih yaparken buna mutlaka dikkat etmek gerekir. Yetişkinler için olan modeller genel olarak unisex olacak şekilde tasarlanır. Spor yaparken kullanacağın ürün boyutunun yüzüne uygun olmasına öncelik vermelisin. Gözlüğün spor sırasında gözünden düşmemesi için ayrıca gözlük kavrama kayışı veya ipi de kullanabilirsin. Kullanacağın gözlüğün boyutunun yanı sıra ağırlığı da yürüyüş sırasında konforunu koruyabilmen için önemli olan bir diğer kriter. Baş ağrısı yaşamamak ve yüzünde ağırlık hissi olmaması için hafif güneş gözlükleri tercih etmelisin.

Gözlüğünü muhafa etmen noktasında ise sana önerimiz sert gözlük kılıfımız! Darbelere karşı dayanıklı kılıf sayesinde gözlüğünü kullanmadığın her an güvenle muhafaza edebilirsin.

Quechua 560 sert gözlük kılıfı – Detaylı bilgi ve satın almak için hemen tıkla!

Sporu her kesimden ve her yaş grubundan insan için ulaşılabilir kılmayı hedefleyen Decathlon kalitesiyle sunulan outdoor güneş gözlükleri, laboratuvarlarda test edilmektedir. Sen de sporu yaşamının bir parçası haline getirmek istiyorsan, mutlaka Decathlon’u ziyaret ederek geniş ürün yelpazesini incele!

Sağlıkla ve sporla kal!

*Artık decathlon.com.tr‘de de gözlüklerimizi deneyebileceğini biliyor muydun? 😎 Aşağıdaki görselde de görebileceğin gibi istemiş olduğun gözlüğün yanındaki “deneyin” kısmına tıklayarak, gözlük reyonlarımızı evine taşıyabilirsin!