Türkçe adı tüytop olan keyifli spor, her yaş grubuyla yapılabilen tehlikesiz bir etkinliktir. Kolayca öğrenilebilen badminton; tenis ve masa tenisiyle benzerlik gösterse de kendine has kurallarıyla eğlenceli bir spor dalıdır.

Badminton Nedir?

Badminton sporu kaz tüyünden üretilmiş özel bir topu, bir raket yardımıyla rakibin yarı sahasına düşürmeyi hedefler. MÖ 5. yüzyıldan beri oynanan bu keyifli aktivite, Çin’den tüm dünyaya yayılmıştır. İngiliz asilzadeleri tarafından oynanmasıyla günümüzdeki popülerliğine ulaşır. Badminton maçlarının yapıldığı saha, tenis kortuyla benzer özellikler taşısa da kendine has standartları bulunur. Standart bir badminton sahasında filenin uzunluğu 1.55 m, saha ölçüleri 6.1 m x 13.4 m olmalıdır. Az yer kaplayan oyun alanı, açık alanlarda ve kapalı spor salonlarının çoğunda bulunur.

Badminton ürünlerimiz için hemen tıkla!

Badminton Topu Nasıl Olmalı?

Badminton topu, bir merkeze bağlı 14 – 16 tüyden veya tüy formunda materyalden oluşan özel bir tasarıma sahiptir. Yumuşaklığıyla sakatlama ihtimalini tamamen ortadan kaldıran tüytop, 4,73 – 5,5 gr ağırlığında hafif bir modeldir. Topun üretiminde ilk olarak doğal malzemeler kullanılmış olsa da eşit ve dengeli bir tasarım için son teknoloji ürünü, sentetik malzemeler de tercih edilir. Plastik etek daha uzun süre kullanım imkanı sunar. Dikkat çekici renkler kullanarak tasarlanan modeller, topu kolayca görmenizi sağlar. Standartlara uygun bir badminton topunun çapı 62 ila 70 mm arasındadır. Eteğin bağlı olduğu taban 25 – 28 cm uzunluğunda olmalıdır. Tabanın üst kısmı yuvarlak biçimde gelir, bu tasarım topun daha kolay hız kazanmasını sağlar. Dış mekan için özel tasarlanan badminton toplarında bu ölçüler değişkenlik gösterebilir.

Badminton toplarımızı detaylı incelemek için hemen tıkla!

Profesyonel badminton maçlarında, topun standartlara uygun olup olmadığı hız testi yardımıyla anlaşılır. Bu test sırasında bir oyuncu, arka çizgiyi hedefleyerek el altı stilinde sert bir vuruş yapar. Top çizginin 530 mm gerisi ile 990 mm ilerisi arasındaki alana düşerse, top maç için uygun kabul edilir.

Badminton Raketi Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Dar alanda oynanan yüksek tempolu bu sporda raket seçimi maçın sonucunu değiştirebilir. Raketini seçerken kendi oyun stilini ön planda tutmalısın. Oyun tekniğini daha güçlü ya da daha kontrollü vuruşlar ekseninde, nasıl şekillendirmek istediğine karar vermelisin. Eğer daha kontrollü vuruşlar istiyorsan çerçevesi daha hafif badminton raketleri uygundur. Güçlü ve etkili vuruşlarla rakibini zor durumda bırakmak için çerçevesi daha ağır materyalden üretilmiş modellere göz atabilirsin. Raket modellerinin ağırlık bilgilerine Decathlon’un internet sitesi üzerinden kolayca ulaşabilir, ihtiyacın olan modeli hızlı bir biçimde bulabilirsin.

Raket seçiminde bir diğer önemli detaysa ürünün kafa tasarımıdır. Daha iyi yansıma yapması açısından izometrik tasarımlı modelleri tercih edebilirsin. Klasik oval tasarımlarsa geniş vuruş alanı sağlamalarıyla ön plana çıkar. Oyun stratejini güç üzerine kurduysan, oval kafa tasarımlı modellere göz atabilirsin.

Badminton raketlerimizi görmek için hemen tıkla!

Raket çubuğunun yapısı doğru raketi seçmen için önemli bir kılavuzdur. Esnek modeller kontrol avantajı sağlarken, sertlik derecesi yükseldikçe vuruşlarının şiddeti artar. Tutma kısmının yapısının da elinin ölçüsüne uyumlu, rahat malzemeden üretilmiş olması önemlidir.

Badminton Sporunun Avantajları

7’den 70’e herkesin güvenle oynayabileceği bir alternatif olan bu spor, bütün aile bireyleriyle kaliteli zaman geçirebileceğin keyifli bir aktivitedir. Yüksek tempolu oyun enerjisiyle kardiyo antrenmanı etkisi yaratır, hızlı bir şekilde form tutmana yardımcı olur. Açık ya da kapalı alanda oynanabilen badminton bu yönüyle dış koşullardan bağımsızdır, egzersiz programına dahil ederek dört mevsim oynayabilirsin. 1 saat süren bir badminton oyunu, çok yormadan 500 – 550 kalori harcamanı sağlar. Tüm kas gruplarını aynı anda çalıştıran badminton, sakatlanma riski olmadan düzenli egzersiz yapmana imkan tanır.

Sen de bu keyifli sporla tanışmak, eğlenerek form tutmanın keyfine varmak istiyorsan ihtiyaç duyabileceğin her ürünü Decathlon’da bulabilirsin. Detaylı ürün açıklamaları ve görselleri aracılığıyla sana uygun modeli kolayca sipariş edebilirsin.

Sağlıkla ve sporla kal!