Şehir kalabalığından ve hayat stresinden uzaklaşarak doğa ile baş başa zaman geçirmek isteyenler için vazgeçilmez bir yaşam tarzı olan kamp hayatı, doğru araç-gereç kullanıldığında çok daha keyifli hale gelen bir süreçtir. Genellikle dağlık alanlarda gerçekleştirilen kamp aktivitesi için ihtiyaç duyabileceğin her şeyi yanına alman gerekir. Hava durumuna uygun kıyafet, uyku tulumu, kibrit, kamp masası ve sandalyeleri, yiyecek gibi pek çok eşyanın yanında önemli malzemelerden biri de kamp lambası ve gerektiği anlarda kullanmak üzere kafa lambasıdır. Gece çöken zifiri karanlıkta işlerini yapabilmek ve kamp alanını aydınlatarak huzurlu zaman geçirebilmek için seçeceğin kamp lambası ve kafa lambası hayatî önem taşır.

Kamp Lambası Modelleri

Oldukça geniş bir çeşitlilik sunan kamp lambaları ilk etapta boyut olarak farklılık gösterir. Elde taşınan küçük boyutlu modellerin yanı sıra çadır içerisine asılabilen orta boyutlu modeller farklı ihtiyaçları karşılamak için tasarlanmıştır. Öte yandan son dönemde daha az enerji harcayan LED ampuller de sıkça kullanılmaya başlanmıştır. Kamp lambalarının değişkenlik gösterdiği bir diğer konu ise enerji kaynağıdır. Önceki zamanlarda pille çalışan modeller tercih edilse de, uzun konaklamalarda çok sayıda pil gerektirdiğinden artık yerini güneş enerjisi ile çalışan kamp lambalarına bırakmıştır. Son olarak kamp lambası tasarımı da çeşitlilik sunan bir başka husustur. Daha geniş açılar ile daha büyük alanları aydınlatabilen kamp lambalarının yanı sıra şarj aleti de olabilen modeller giderek daha popüler hale gelmiştir.

Quechua BL100 Kamp Lambası – Detaylı bilgi için hemen tıkla!

Bu bilgiler ışığında kamp lambası tercih ederken şunlara dikkat etmen gerekir:

  • Seçeceğin lambanın aydınlatma mesafesine dikkat etmen gerekir. Özellikle şehirden uzak alanlarda, amacın ile doğru orantılı şekilde lamba mesafesi tayin etmen gereklidir.
  • Kamp malzemelerini koyduğun çantada fazla yer kaplamaması için lamba boyutlarına da dikkat etmen gerekir. Eğer sırt çantası ile seyahat ediyorsan, daha küçük boyutlu lambalar tercih edebilirsin. Buna karşın araba ya da karavan ile seyahat ediyorsan, elbette daha büyük lambalar ideal seçim olabilir.
  • Kamp öncesinde lambanın özellikleri, amaca hizmet edip etmeyeceği ve kapasitesinin kalacağın süre için uygun olup olmadığını gece karanlığında denemen önerilir. Örneğin, LED ampule sahip lambalar daha az enerji harcayabilir ancak yürüyüşte kullanacaksan, normal ampuller ile yürüyüşte önünü daha rahat görebilirsin.
Tüm kamp lambalarımızı görmek için hemen tıkla!

Kafa Lambası Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kampseverlerin gözdesi olan kafa lambaları, herhangi bir iş yaparken iki eli de kullanmaya izin verdiği için sıklıkla tercih edilen malzemeler arasındadır. Kafa lambası seçerken dikkat edebileceğin küçük anekdotlar ile kendine en uygun lambayı kolayca bulabilirsin.

Kafa lambaları genellikle iki farklı çeşide sahiptir. Birisi elektrik akımından yararlanan klasik akkor lambalar iken diğeri elektronların hareketiyle aydınlatma sağlayan LED lambalardır. Bu aşamada akkor lambaları tercih etmen önerilmez. Çünkü hem kısa ömürlü hem darbelere dayanıksız hem de zamanla ısı üreten bir yapısı vardır.

Tüm kafa lambası modellerimizi görmek için hemen tıkla!

Kafa lambalarının çıkış gücüne lümen adı verilir. Lümen değeri ne kadar yüksekse o denli güçlü ve parlak bir aydınlatma elde edilir. Lümen değeri arttıkça, enerji tüketimi de artacaktır ancak amaca hizmet etmesi açısından bu değer çok önemlidir. Örneğin, sadece doğa yürüyüşlerinde 150 lümen yeterliyken kaya dağcılığı gibi bir aktiviteye katılacaksan, 350-500 lümen arasında bir kafa lambası tercih etmelisin.

Kafa feneri seçerken flash’lı ve kırmızı ışık seçeneği sunan modelleri tercih etmen önerilir. İnsan gözü karanlığa ortalama yarım saat içinde uyum sağladığı için, çevresini tamamen fark edebilir bir hale gelir. Ancak aydınlatma ile birlikte bu uyum süreci sona erer. Işık kapandığında karanlığa uyum sağlamak yine zaman alacağından, kırmızı ışık uyum sürecini hızlandırır. Yanıp sönme özelliği sağlayan flash ise herhangi bir tehlike ya da haberleşme için oldukça önemlidir.

Kafa fenerleri kamp ortamında, yani doğada kullanılacağı için toz ve su geçirmeyen modelleri tercih etmen gerekir. Bu kapsamda katı madde ve su geçirmezlik değeri olan IP koduna dikkat etmen şart. Doğa yürüyüşleri için en az IP 54 değerine sahip bir kafa feneri önerilir. Bu değerdeki ilk rakam katı madde, ikinci rakam ise su geçirmezlik değerini gösterir. Bu değer yerine “X” yazılmışsa koruma olmadığı anlamına gelir.

Forclaz Trek 100 kafa lambası – Detaylı bilgi için hemen tıkla!

Son olarak lamba kafaya takılacağından kafa askısının kaliteli olması seçim için önemli bir husustur. Kullanıma bağlı olarak zamanla kafa askının esnekliğini kaybetmesi artık lambayı tam anlamı ile kullanamayacağın anlamına gelir. Bu nedenle kaliteli bir kafa askısının yanı sıra askının ayarlanabilir olması da önem taşır.

Sağlıkla ve sporla kal!