Teniste dinamizmi oluşturan en önemli unsurlardan biri olan raket seçimi, oyuncuların performanslarında önemli bir rol oynar. Tenis oyuncularının gözden kaçırmaması gereken kordaj ise ince detaylara sahiptir. Raketin ruhunu harekete geçiren kordaj sayesinde oyuncu da oyuna ruhunu verir. Oyun ve oyuncunun performansını doğrudan etkileyen kordaj seçimi oldukça önemlidir. 

Kordaj Seçimi?

16×18, 16×19 ve 18×20 gibi sıklıklarla üretilen kordaj, raketin üzerindeki dikey ve yatay tellere verilen isimdir. Sık kordaj yapısı, topun rakete daha fazla çarpmasına neden olur ve yüksek kontrol sağlar. Açık kordaj türlerine sahip raketler ise daha konforlu bir kullanım imkanı tanır. Tenis sporunda kordaj, oyuncunun oyun stiline uyum sağlamalıdır. 

Artengo TA 990 Power Monofilament Kordaj – Detaylı bilgi için hemen tıkla!

Kordaj Çeşitleri Nelerdir?

Kordaj çeşitleri doğal ve sentetik olmak üzere iki kategori altında toplanır. Bağırsaktan üretilen doğal kordaj çeşitleri, sayısız avantaja sahip olup profesyonel oyunculara hitap eder. Oyuncuların büyük çoğunluğunun tercih ettiği sentetik kordaj türleri ise spin ve güç avantajlarına sahiptir. Naylon, polyester ve kevlar materyallerinden üretilen teller, birbirinden farklı yapılardan oluşur. Birden fazla materyalin birleştirilmesiyle üretilen hibrit kordaj, konfor ve kontrol dengesini etkileyici bir şekilde korur.

Artengo TA 930 Spin Kordaj – Detaylı bilgi için hemen tıkla!

Kordaj Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Kriterler

Kordaj seçerken dikkat etmen gereken bazı faktörler vardır. Raketini kendi oyun tarzına uygun hale dönüştürmen için başarılı bir kordaj seçimi gerçekleştirmen gerekir. Tenisteki başarının sebeplerinden biri olan kordaj seçimi, yeni başlayanlardan profesyonel oyunculara kadar herkes için zor ve detaylı bir süreçtir. Belirli hususlar çerçevesinde seçilmesi gereken kordaj, oyuncunun tenise olan bakış açısını değiştirebilir. Oynama sıklığı arttıkça kordaj gerginliğini kaybedebilir ve tellerin kopma olasılığı da artar. Hobi tenisçilerinin kopma dirençleri yüksek, ekonomik kordajları seçmesi önemlidir. Kol rahatsızlığı ya da zayıflığı olan kişilerin yumuşak sınıfta yer alan hibrit ya da multifilament yapıdaki raketleri kullanması büyük bir rahatlık olur. Multifilament ve hibrit modeller koldaki şok etkisini azaltan dayanıklı raketleri meydana getirir. Kordaj tercihi yaparken oyuncunun oyun stili oldukça belirleyicidir. Spin potansiyelini artırmak isteyen oyuncular düşük ölçüye sahip kordajları tercih edebilir.

Artengo TA 990 Monofilament Kordaj – Detaylı bilgi için hemen tıkla!

Sen de deneme yanılma yöntemi ile kendine uygun raketi seçebilir ve keyifli bir oyun oynayabilirsin. Yaklaşık 600 farklı kordaj türü arasından uygun olanı bulabilmek için alanında uzman bir kişiden bilgi alabilirsin.   

Tenis Sporunda Kordajın Önemi 

Raket seçimi kadar önemli olan kordajı ihtiyaçların doğrultusunda belirleyebilirsin. Kordaj, oyun performansında oldukça etkilidir. Kordajın malzemesi, yapısı ve kalınlığı oyun performansını etkileyen unsurların başında gelir. Oyun sırasında kontrolünü sağlayan teller, konsantrasyonunu da etkileyebildiği için gücünü hissedebilirsin. Tel kalınlığı ise dayanıklılığın ölçüsüdür. İnce telli raketler tenis sporunu rahat bir şekilde yapmanı sağlarken, dayanıklı olan kalın kordajlar ise uzun süre güvenli bir kullanım imkanı tanır. Doğru bir tercihin tenis sporundaki yeri, sporcunun oyununu etkilediği için tartışılmaz derecede önemlidir.  

Artengo TA 500 Comfort Multifilament Kordaj – Detaylı bilgi için hemen tıkla!

Kordaj Nasıl Çekilir?

Raketinin kordaj şemasını yanında bulundurman pratik ve etkili bir yöntemin başlangıcıdır. Çekimi yapan kişiye şemayı göstererek zamandan kazanabilir ve oyuna kısa sürede başlayabilirsin. Kordaj çekim sıklığı, raketin kullanımına bağlı olarak farklılık gösterir. Haftada birkaç kez tenis oynadığın takdirde raketin yaklaşık 1 yıl içinde yıpranır ve kordajının yeniden çekilmesi ya da değişmesi gerekir. Kordaj sıklığı oyun kontrolü üzerinde oldukça etkilidir. Sık çekilen teller, topun ele çarpmasını sağlayarak kontrolü artırır. Elektrikli ve manuel kordaj çekim makineleri ile uzman kişiler raketini sana uygun şekilde ayarlayabilir. Yetkili kişilerin kullanması gereken makinelerin masaüstü ve ayaklı modelleri de mevcuttur.     

Keyifli bir spor olan tenis maçlarına arkadaşlarınla katılarak eğlenceli anlar yaşayabilirsin. Birbirinden farklı oyun stil ve seviyelerine uygun kordaj seçenekleri arasından tercihini yapabilirsin. İhtiyacın olan raket ve kordaj seçimini Decathlon’un sunduğu avantajlı imkanlardan faydalanarak gerçekleştirebilir ve kortlarda raket sallayabilirsin.  

Sağlıkla ve sporla kal!