Okullar hem zihinsel hem bedensel olarak çocuk gelişimine destek olur. Akademik bilgi birikimi sunan teorik ve uygulama dersleri yanında okullarda indoor ve outdoor spor faaliyetleri de büyük önem taşır. Okulda spor yapılması bir taraftan çocukların sosyal becerilerini geliştirmelerini bir taraftan da sporu günlük yaşamın olağan bir parçası olarak görmelerini sağlar. Böylece çocuklar küçük yaşlarda spor yapma alışkanlığı edinir. Peki okullarda yapılabilecek sporlar hangileri? 

Futbol

Yaş sınırı tanımayan spor dallarından bir tanesi olan futbol için en temel ekipmanlar futbol topu ve zemine uygun futbol ayakkabısıdır. Amaç, topu karşı takımın kalesine göndererek sayı kazanmaktır. Oyun boyunca sürekli hareket halinde olmayı gerektiren futbol, çocukların kondisyon kazanmalarını sağlarken aynı zamanda onlara dayanışmayı ve yardımlaşmayı öğretir. Takım oluştururken görev paylaşımı yapılması, maç boyunca iletişim ve koordinasyon halinde olunması ve rakip takıma karşı birlikte hareket edilmesi çocukların sosyal becerilerini geliştirir. Futbol, hem kapalı spor salonunda hem de açık sahada oynanabilir.

Basketbol

Futbol gibi basketbol da bir takım oyunudur. Uygun ayakkabı ve basketbol topu temel ekipmanlardır. Basketbol iki takım arasında özel tasarlanmış basketbol sahasında oynanır ve hedef topu karşı takımın basketbol potasına göndererek puan kazanmaktır. Dayanışma ve yardımlaşmanın gerekli olduğu oyunda çocukların iletişim becerileri gelişir. Ortak amacın birlikte hareket etmek olması sosyal becerileri besler. Basketbol aynı zamanda çocukların problem çözme yeteneklerini de güçlendirir. Çoğu okulda kapalı ya da açık basketbol sahası bulunur.   

Voleybol

Hem fiziksel hem zihinsel gelişime katkı sağlayan diğer bir spor dalı; iki takım arasında, ortada file bulunan özel bir sahada voleybol topu ile oynanan voleyboldur. Oyun boyunca koşma ya da sıçrama gerektiren voleybolda çocuklar bir taraftan zamanı etkin kullanmayı, bir taraftan da dayanışmayı öğrenir. Takım içinde sorumluluk paylaşımı yapılması ve rakip takıma karşı birlikte hareket edilmesi çocukların sosyal becerilerini güçlendirir. 

Tenis

Bireysel sporlardan biri olan tenis, ortada file olan kortta tenis raketi ve tenis topu ile oynanır. 2 kişilik takımlar halinde de oynanabilen tenisteki ani dönme ve ani durma hareketleri çocuklara çabukluk kazandırır. Sürekli tenis topunu takip etme ve topun yöneldiği yere doğru hamle yapma gerekliliği odaklanmayı ve dikkati artırır. Çok yönlü gelişim sağlayan tenis bacak ve bilekleri de güçlendirir. Günümüzde birçok okulda tenis kortu bulunur. 

Masa Tenisi

Bir taraftan çocukların keyifli bir şekilde boş zamanlarını değerlendirmelerini sağlayan, bir taraftan da çocuklara esneklik ve çeviklik katan, kaslarının güçlenmesine yardım eden masa tenisi; özel bir masa, masa tenisi raketi ve masa tenisi topu gerektirir. 2 ya da 4 kişi oynanabilen masa tenisi, dikkati artırarak zihinsel becerileri güçlendirir. Birçok okulda spor salonunda masa tenisi masası bulunur. 

Atletizm

Koşu, yürüyüş, atlama gibi alt branşlara sahip olan atletizm geçmişten günümüze kadar popülerliğini koruyan spor dallarından biridir. Çocuklar bu alt branşlardan yeteneklerine uygun olanı seçebilir. Atletizm hem bedensel hem zihinsel olarak gelişime katkı sağlar ve vücuda esneklik katar. Sakatlıklara karşı vücut direncini de artıran atletizm alt branşları için birçok okulda iç ya da dış mekanda saha bulunur.

Yüzme

Vücudun tüm kaslarını çalıştıran yüzme sporu, bireysel olarak yapılabilecek spor dallarından biridir. Esnekliği de artıran yüzme, suyun rahatlatıcı etkisi ile çocukların zihinsel olarak dinlenmelerine destek olur. Bünyesinde yüzme takımı bulunan ve yüzme müsabakalarına katılan okullarda yüzme havuzu bulunur.

Tüm spor dallarının kendine özgü ekipmanları ve giysileri bulunur. Okuldaki spor faaliyetlerinde de en önemli unsur doğru ekipman ve giysileri tercih etmektir. Sen de Decathlon’da yer alan sayısız alternatifi inceleyerek avantajlı fiyatlardan faydalanabilirsin.  

Sağlıkla ve sporla kal!