Bir çok dilde Türkçe’dekine benzer fonetik ile kullanılan “kamp” kelimesi asıl olarak Latince “çadır alanı veya geçici konaklama alanı” olan “campus” kelimesine dayanır. Tarihte siyasi sebeplere bağlı olarak sürgüne gönderilen kişilerin tutsak olarak kaldıkları yer anlamında kullanılmış olsa da biz doğayı sevenler açısından kamp, çadır veya benzeri araçlar kullanarak özellikle gece konaklamalı olarak açık havada zaman geçirmek manasına gelmektedir.

Birçok insan topluluğunun doğal yaşam şekli gibi görünse de modern kampçılığın 1800’lerin sonunda İngiltere’de doğduğu kabul edilmektedir. Son birkaç yıl içerisinde sosyal medyanın özendirici etkisi ile kampçılığa duyulan ilgi zirve yapmış gibi görünse de özellikle son 50 yıldır insanların sempati duyduğu bir eğlence aktivitesi olarak tanımlayabiliriz.

Kamp Türleri

Yukarıda belirttiğimiz gibi insanlar uzun süredir kamp yapıyorlar ve bu süreçte geçen her an kampçılık kavramının çeşitlenmesine ve farklı yönlere gitmesine yol açıyor. Yapılış şekilleri ve kullanılan imkanlara göre kamp yapmanın birçok çeşidi vardır. Kısa bir şekilde bahsetmem gerekirse;

Çadır Kampı

Çadır ve temel kamp ekipmanları ile birlikte doğada yapılan kamp etkinlikleridir. Özellikle ticari kamp alanlarının dışında ve bireysel olarak yapılıyor ise gerçek kamp ruhunu yansıtan aktiviteler olup en yaygın kamp türüdür. Çadırınızı alır sahil kenarına, ormanın derinliklerine veya ticari bir kamp alanına kurar ve birkaç gün konaklarsınız.

Çadır modellerimiz için hemen tıkla!

Çadır kampı, kamp yapmaya yeni başlayanlar ve çok fazla para harcamadan kampçılığa başlamak isteyenler için harika bir seçenektir.

Karavan Kampı

Motokaravan ya da aracınıza ekleyebileceğiniz çekme karavan ve temel ihtiyaç malzemeleriniz ile yapılan kamp etkinlikleridir. Isıtma sistemi ve banyosu ile sanki küçük bir otelin imkanlarını kullanarak doğada zaman geçirmenize olanak sağlar.

Görselin orijinali için tıklayın!

Karavanlar sizin kötü hava şartlarından korunmanıza olanak sağlasa da doğanın içerisine tam giremeyeceğinizi kabul etmeniz gerekir.

Glamping Kampı

İlk defa duyanlar için çok yabancı bir terim olan “glamping” büyüleyici anlamına gelen glamorous ve kamp yapmak manasına gelen camping kelimelerinden türetilmiştir.

Bu tarz kamplar otellerin sunabileceği lüksleri açık havada geçirecekleri kamplarda arayan turistler tarafından popülerleştirilmiştir. 1900’lerin başlarında safari gezilerine çıkan Avrupalı turistlerin kıtada yaşayan insanların çadır yaşamlarını incelemeleri ve bu yaşam tarzının kamp faaliyetlerinde uygulanabilirliğini görmeleri sonrasında yaygınlaşmıştır.

Küçük, sırt çantasına asılan, portatif çadırlar yerine evdeki halıları, yatakları ve hatta televizyon, buzdolabı gibi elektronik eşyaları içerisinde barındıran devasa boyutlarda çadırlar kullanılır.

Günümüzde hem doğanın huzurunu hem de şehir hayatını aynı anda yaşama arzusu olan kişiler tarafından gün geçtikçe daha fazla kullanılmaktadır. Dezavantaj olarak kampı kurulan alandan başka bir bölgeye taşınmak zordur, kamp aktivitesi genellikle tek lokasyonda sonlandırılır.

Görselin orijinali için tıklayın!
Bungalov Kampı

Özellikle sahil şeridi ve yaylalarda küçük ahşap kulübelerde ev ve otel mantığından uzak yapılan kamp türüdür. Kısa süreli ve aynı noktada kalmak isteyen kampçılar tarafından tercih edilir.

Görselin orijinali için tıklayın!
Hamak Kampı

Kamp yapılacak bölgede sadece hamak ve temel ekipmanları kullanarak yapılan kamp etkinlikleridir. Hamağınızı bağlamak için uygun iki adet ağaç bulduğunuz her yerde yapabilirsiniz. Üstelik yerden yüksekte kalacağınız için düz bir alan aramak zorunda da kalmazsınız. Paraşüt hamak olarak adlandırılan ve az yer kaplayan hamaklar, motosiklet veya bisiklet ile kamp yapmak isteyen kişiler için iyi bir seçim olsa da  ilk defa kamp yapacak olanlar için pek tavsiye edilmez.

Görselin orijinali için tıklayın!
Toplu Eğlence Kampları

Organizatörler tarafından planlanan ve çok sayıda kişinin katıldığı eğlence etkinlikleridir. Festival kampları bu türe güzel bir örnektir. Toplu etkinlikler olduğu için genellikle dinlendirici özellik taşımazlar.

Hayatta Kalma Kampı

Bushcraft tarzı kamp ekipmanları kullanılarak, çadır ve benzeri kamp ekipmanları olmadan yapılan kamplardır. En az imkan ve vücudunuzun dayanıklılığı ile doğaya karşı meydan okursunuz.

Ancak unutulmamalıdır ki bu tür kamplar gelişmiş kamp ve hayatta kalma becerilerine sahip olmayı gerektirir. Eğitim almamış kişiler ve ilk defa kamp yapacaklar için önerilmez.

Kamp Hazırlığı Nasıl Yapılır?

Kamp için uygun lokalizasyon belirlendikten sonra mevsim şartları ve hava durumu tahminleri de göz önüne alınarak uygun kamp günü seçilmelidir. En önemli ekipmanlar kamp çadırı, uyku tulumu ve yer matı olsa da mevsim şartlarına ve kamp yapılacak bölgenin koşullarına göre ek malzemeler de gerekebilir.

Temel Kamp Ekipmanları Listesi

Kampta kullanılacak olan ekipmanların tamamen kampın amacına yönelik hazırlanması gerekir. Bir hayatta kalma kampında en az ağırlık ve en fazla koruma sağlayacak olan ürünlerin seçilmesi gerekirken daha önceden bahsettiğimiz glamping kamplarında ise buzdolabına kadar bir evde bulunması gereken bütün konfor öğeleri bulunur.

Gene de biz doğa severlerin anladığı kamp ruhuna göre temel ekipmanlara bakmamız gerekirse;

Tüm kamp aksesuarlarımız için hemen tıkla!

Kamp Yapmanın Hayatınıza Etkileri

İnsanların doğaya çıkmasının, şehrin kalabalığından uzaklaşmasının rahatlatıcı etkisini fark etmemiş olan kimse yoktur. Kısa süreli köy ziyaretlerinde bile aslında betondan ormanların değil, yeşil doğanın bir parçası olduğunuzu hissetmişseniz yalnız değilsiniz. Sizin gibi şehir hayatından bunalan çoğu insan doğaya olan özlemleri ve maceracı ruhlarının ortaya çıkması için kamp yapmaya gidiyor.

Egzoz dumanından uzak temiz havayı solurken şehir hayatının omuzlarınıza bindirdiği yüklerden uzaklaşmak hangi outdoor aktivitesinden hoşlanırsanız hoşlanın kamp yaparken birkaç gün beyninizde serotonin salgını artıracak ve keyifli zaman geçirme şansı tanıyacaktır.

Eğer kampınız geldiyse doğaya çıkın ve ona teslim olmanın rahatlatıcı etkisini iliklerinize kadar hissedin.

Eğer doğa ile bütünleşmenize yardımcı olabildiysem ve bushcraft ile ilgilenmek istiyorsanız sizlere anlatmak istediklerime göz atabilirsiniz. Bir başka Decathlon Blog yazısında buluşmak üzere, sevgiyle kalın, yorumlarınızı esirgemeyin.

Bu yazımız değerli arkadaşımız Serkan Sezer tarafından yazılmış olup kendisinin izniyle  yayınlanmıştır.