Su sporları tutkunlarının vazgeçilmez uğraşlarından biri olan sörf, yüksek seviyede fiziksel ve zihinsel dayanıklılık gerektirir. Sörf yapmanın dalgaların içerisinde eğlenmeyi seven sporcular için yarattığı, dikkat edilmesi gereken birçok farklı unsur vardır. Söz konusu unsurların başında da sörfün temel ekipmanları arasında yer alan sörf tahtası gelir. Doğru tahta seçimi yapmak sörfteki hareket kabiliyetini doğrudan etkiler.

Sörf Tahtası Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Sörf tahtası seçiminde hata yapmak sörf deneyimini oldukça karmaşık bir hâle getirebilir. Satın almak için en doğru sörf tahtasını arayan acemi ya da profesyonel bir sörfçü olabilirsin. Öncelikli olarak dikkat etmen gereken husus sahip olduğun fiziksel yapıya en uygun ekipmanı seçmeye çalışmaktır. Tam da bu nedenle senin için ideal uzun, kısa, orta, sert veya yumuşak tahtayı seçmene yardımcı olacak ipuçlarını incelemende yarar var.

Sörfteki Deneyim Seviyen Belirleyicidir

Tahta seçimini etkileyen en önemli faktörlerden biri deneyim seviyendir. Sörfe yeni başlayan ve öğrenecek çok şeyi olan bir sörfçüysen longboard olarak isimlendirilen ve kaldırma kuvvetinin daha büyük olması sebebiyle suda sabit duran ekipmanı tercih etmen tavsiye edilir. 

Sörf tahtası modellerimiz için hemen tıkla!

Longboard modelleri sana daha hızlı öğrenme imkânı tanıyan, istikrarlı ve geniş bir yakalama yüzeyine sahiptir. 8-foot (2.43 metre) ve üzeri uzunlukta üretilen longboard’lar profesyonel bir sörfçü olmana giden yoldaki en büyük yardımcılarından biri olabilir.

Öte yandan orta veya üst seviyede sörf deneyimin varsa shortboard çeşitleri senin için çok daha uygundur. Daha yüksek hareket kabiliyetiyle dikkat çeken shortboard’lar dalgaları yakalaman açısından düşünüldüğündeyse biraz daha fazla ustalık gerektirebilir. Başlangıç seviyesinin üstünde olduğun her durumda shortboard kullanımı performansını artırmanı mümkün kılar. Shortboard’ların uzunlukları 7-foot (2.13 metre) ve aşağısı olarak belirtilir.

Sörf tahtası bağlama seti – Yakından incelemek için hemen tıkla!

Kilona Uygun Bir Sörf Tahtası Seçmen Önerilir

Çevirmesi zor bir sörf tahtasını kullanmak oldukça zordur. İri ya da kilolu bir insansan daha kalın ve uzun bir sörf tahtası olan longboard’a yatırım yapman tavsiye edilir. Zira ekipmanın yüzey alanının genişliği seni tahta üstünde daha fazla destekler. Yüzerlik oranındaki artış da ağırlığına oranla hareket kabiliyetini dengeli hâle getirir. Ağır kişiler büyük boyutlu tahtaları hafif tahtalara kıyasla daha kolay itebilir.

7’Boy Köpük Sörf Tahtası – Detaylı bilgi için hemen tıkla!

Kilosu görece daha az biriysen shortboard kullanımı senin için daha işlevsel olabilir. Vücut ağırlığına bağlı olarak sörf tahtasını daha iyi kontrol etmek ve hareket kabiliyetini muhafaza etmek için shortboard kullanman sörf deneyimini iyileştirir. 

Yüksek Kondisyonun Önemi

Çeşitli su sporlarında deneyim sahibi olman kondisyon seviyende gelişim kaydetmeni sağlayacağı için sörf yaparken faydalı olabilir. Nitekim kondisyon seviyen sörf tahtası seçiminde alacağın kararı da etkiler. Sağlam ve atletik bir vücuda sahipsen tahta üzerindeki hareketlerini kontrol etmen kolaylaşır. Yüksek hızda manevra yapmana yardımcı olabilecek vücudun, eğer geçmiş sörf deneyimin de varsa, seni sert tahta almaya yönlendirmelidir. Fakat yeni başlayan biriysen ve tahta üzerindeki olası hareket kabiliyetinden yeterince emin değilsen yumuşak ekipmanları incelemen önerilir.

Sörf Sıklığı ve Tahta Uzunluğu İlişkisi

Sık sörf yapan biriysen kısa bir sörf tahtası tercih etmen daha doğru olur. Tahtayı sert veya orta yumuşaklıkta tercih edebilirsin. Örneğin sadece hafta sonları veya ayda bir iki kez sörfle haşır neşir olan bir su sporu tutkunuysan uzun tahta kullanman daha çok keyif almana imkân tanır.

Tüm faktörleri göz önüne alarak yapacağın sörf tahtası seçimi, aktiviteden alacağın keyfi ve sergileyeceğin performansı olumlu şekilde etkiler. Sen de Decathlon’u ziyaret ederek hem bütçe dostu hem de kaliteli sörf tahtası çeşitlerini inceleyebilir, keyifli bir alışveriş deneyimi yaşayabilirsin.

Sağlıkla ve sporla kal!