İlgilendiğin spor dallarından sıkıldıysan yeni sporlar keşfetmenin zamanı gelmiş demektir. İlgini çekecek keyifli zaman geçirebileceğin yeni bir spor branşı var. Bu spor branşının ismi Speedball. Oynanışı çok basit ve bir o kadar da keyifli. Arkadaşınla birlikte eğlenceli vakit geçirebilir, aynı zamanda yeteneklerini geliştirebilirsin. Oyunun detaylarını öğrenmek ve yeni bir spor dalıyla tanışmak için yazının devamına birlikte göz atalım.

Speedball Nedir?

1961 yılında Mısır’da Mohamed Lotfy tarafından icat edilen Speedball, tenis benzeri bir raket sporudur. Mısır’da oldukça sevilen ve günümüzde dünyanın dört bir yanında oynanan Speedball’u hem tek başına hem de arkadaşınla oynayabilirsin. Oyun için Speedball matı, topu ve raketi gerekir. Turnball kazığı olarak da bilinen Speedball matını, herhangi bir yumuşak zemine kolaylıkla sabitleyebilir, taşıma kolaylığıyla istediğin her yere götürebilirsin. Speedball’da kullanılan ve kazığa bağlı olan top ise oldukça hafif ve kauçuk yapıdadır. Kontrol rahatlığı sağlayan Speedball raketi ve kauçuk yapıdaki Speedball topu ile oyundaki hızını kolayca artırabilirsin.

Speedball top modellerimiz için hemen tıkla!

Speedball Nasıl Oynanır?

Birkaç basit unsuru öğrendikten sonra Speedball’u ister tek başına ister arkadaşınla oynayabilirsin. Öncelikle, Speedball oynamaya başlamadan önce ısınma hareketlerini mutlaka yapmalısın. Aksi halde oyun esnasında omuz, göğüs ve kol kasların zarar görebilir. Germe, açma olarak da bilinen hareketleri yaptıktan sonra Speedball için hazırsın demektir. Speedball matıyla arandaki mesafeyi iyi ayarlamalısın. Topa zorlanmadan vurabileceğin ve topun sana değmeyeceği kadar mesafe yeterli olacaktır. Başta topa yavaş vurmalı, daha sonra hızlanmalısın. Topa vurdukça top ve vuruşların zamanla hızlanır. Arkadaşınla oynuyorsan rakibin topa vurduktan sonra topun bir tur atmasını beklemeli, sonra topa vurmalısın.

Turnball Pole Speedball Matı – Detaylı incelemek için hemen tıkla!

Speedball Oyun Türleri Nelerdir?

Speedball oyun türleri oyuncu sayısına ve tarzına göre değişiklik gösterir. Speedball dört oyun modu ile oynanabilir: Süper solo, tek maç, çift maç ve relay.

  • Süper solo oyun türü tek kişiliktir. Kronometre yardımıyla süre tutup bir dakika içinde topa kaç kez vurduğunu sayman gerekir. Bir dakika içinde yaptığın skorları kaydedebilir ve gelişmelerini takip edebilirsin. Raketi hangi elinde tuttuğun ya da iki raket kullanıp kullanmadığın da önemli. Bunlara dikkat edip ayrı ayrı kaydetmelisin. 
  • Tek maç oyun modu birer rakete sahip 2 oyuncu ile oynanır. Her oyuncunun kendi alanı vardır. Her oyuncu topun tersi yönüne vurmaya ve topu rakip sahadan geçirmeye çalışır. Top, rakip sahadan 2 kez geçtiğinde oyuncu puan kazanır. Oyun 10 puanda biter.
  • Diğer oyun türü çift maçın kuralları ve oynanışı tek maçla oldukça benzerdir. İki takımla oynanır ve takımlardaki oyuncular sırayla topa vurur. Amaç, topu rakip sahadan 2 kez geçirmektir.
  • Relay oyun türünde ise 4 oyuncu bulunur. Oyuncular arka arkaya dizilip mata sırayla vurur. Oyuncuların 30 saniye ya da 1 dakikada kaç kez topa vurduğu kaydedilir. En çok topa vuran oyuncu 1 puan kazanır.

Dünya Çapında Yapılan Speedball Turnuvaları

1984 yılında Mısır, Fransa ve Japonya’nın iş birliği ile kurulan Uluslararası Speedball Federasyonu (FISB) tarafından düzenli olarak Speedball turnuvaları düzenlenir. Günümüzde Danimarka, Avusturya, Kuveyt, Sudan, Hindistan ve daha onlarca ülkenin federasyona üyeliği bulunur. Süper solo, tek maç, çift maç ya da relay oyun türlerinde düzenlenen turnuvalara on binlerce kişi ve seyirci katılır. Müslüman ülkelerde oldukça sevildiği için ramazan ayına özel turnuvalar oldukça popülerdir. Kıran kırana geçen turnuvalar erkekler ve kadınlar olmak üzere 2 dalda yapılır.

Decathlon’daki Speedball ekipmanları ile kendini geliştirebilir ve turnuvalara adını yazdırabilirsin.

Sağlıkla ve sporla kal!