Adrenalin sporlarının en keyiflisi kitesurf, uçurtma sörfü olarak da anılır. Bu heyecanlı aktivie için sörf tahtası kadar güvenlik ekipmanları da önemlidir. Uçurtma sörfünden maksimum keyfi alırken oluşabilecek kazaların önüne geçmek için doğru kask seçimine dikkat etmelisin. Kitesurf sporu hakkında detaylı bilgi edinerek ihtiyaç duyacağını kask modeli hakkında fikir sahibi olabilirsin.

Kitesurf Nedir?

Kiteboard olarak da bilinen bu spor dalgalarla dans etmenin ve havada süzülmenin heyecanını bir potada eritir. Bir paraşüt yardımıyla rüzgarla hızlandırılmış sörf tahtası üzerinde denge kurmaya dayalı bir etkinliktir. Denizin ortasında özgürlük hissinin tadına varmak için Türkiye’de Urla, Çeşme, Gökçeada, Bozcaada, Ayvalık, Gökova, Akyaka, Fethiye, Datça, Didim ve Kilyos’ta uygun rüzgar ve denizi bulabilirsin.

Kitesurf Yaparken Kask Kullanmanın Önemi

Kitesurf kullanma teknikleri; course racing, serbest sürüş ve serbest stil olarak sınıflandırılabilir. Course racing rekabetin olduğu durumlarda kullanılan bir tekniktir. Hızın ön planda olduğu bu stilde kask kullanımı çok önemlidir. Serbest stil denilen teknik adrenalin tutkunlarının vazgeçilmezleri arasındadır. Uçurtma yardımıyla bir miktar havaya yükselerek şov amaçlı hareketler yapılan bu teknikte sık sık denge kaybı sonucu düşmeler görülebilir. Özellikle baş ve kulak bölgeni korumak için alınması gereken önlemleri ihmâl etmemelisin.

Kitesurf Kaskı Nasıl Olmalı?

Kitesurf kaskı seçerken kaskın darbelere karşı koruyucu olması en önemli detaylardan biridir. Hafif ama dayanıklı malzeme kullanılarak üretilen kasklar başını sert çarpmalara karşı koruyarak yaralanma ya da bilinç kaybı riskini ciddi oranda azaltır. Kask modelinin başını tam olarak sarması ve rahat hissettirmesi gerekir. Konfor ve korumayı tam olarak sağlayabilmek için ayarlanabilir kask modellerine yönelebilirsin. Denge kaybı sonucu oluşabilecek düşme sırasında, suyun dışarı çıkabilmesi için kaskın nefes alabilir şekilde tasarlanması gerekir. Başının temas yüzeyinin, darbe sırasında zarar görmemesi için iç kısmın PET süngerle kaplanmış olması önerilir. Uçurtma sörfü kasklarında kulak koruması bulunması da kulak zarının sağlığı için önemli bir detay. Çıkarılabilir kulak koruyucusu olan modeller tercih ederek ihtiyaç duyduğun zamanlarda kulak koruyucusu takabilir, su basıncının olumsuz etkilerinden kulaklarını koruyabilirsin.

500 Orao Kitesurf Kaskıyla Konfor ve Güvenlik Bir Arada

Kitesurf sırasında başını korumak için özel olarak tasarlanan model, yüksek kavrama yeteneği ve dayanıklı kabukla güçlendirilmiştir. Uçurtma sörfü yaparken hafifliği ve yumuşak iç dokusu kaskın varlığını unutmanı sağlar. ABS ve EPP teknolojileriyle güçlendirilen dış kabuk kaskın dayanıklılığını maksimum düzeye çıkarır. Çıkarılabilir kulak koruyucuları sayesinde ihtiyacına uygun forma sokabileceğin model, su sporları sırasında başına alabileceğin darbelerin etkisini azaltır. Fit System stili bağlama sistemi, kaskın başına otomatik olarak oturmasını sağlar. Darbe etkisiyle kaskın çıkma riskini de ortadan kaldırır. Tuzlu suya dayanıklı özel malzemeyle üretilen kaskı uzun zaman kullanabilirsin.

Kaskımızı yakından incelemek için hemen tıkla!

Sen de kitesurf sırasında güvenlik ve konforu aynı potada üreten bir kask arayışındaysan EN1385 su sporları standardına uygun bu model senin için biçilmiş kaftan. Hafif, dayanıklı ve başını tam kavrayan tasarım uçurtma sörfü sırasında ihtiyaç duyabileceğin korumayı sağlamak için yeterlidir.

Kitesurf Kaskını Diğer Spor Kasklarından Ayıran Özellikler Nelerdir?

  • Suya dayanıklı malzemeden üretilir.
  • Başına tam olarak oturan, ayarlanabilir yapıdadır.
  • Su basıncına karşı kulak koruması bulunur.
  • EN1385 su sporları standardına uygun olmalıdır.
  • Düşme durumunda suyun kolayca tahliyesini sağlayan özel tasarıma sahiptir.

Güvenli ve keyifli bir uçurtma sörfü deneyimi için ihtiyaç duyacağın dayanıklı ve fonksiyonel kask modelini Decathlon’da bulabilir, hızlı ve güvenli bir biçimde satın alabilirsin.

Sağlıkla ve sporla kal!