Dalış için özel olarak tasarlanan su altı dalış elbiseleri, dalış sırasında ortaya çıkabilecek olumsuz koşulların önlenmesine yardımcı olur. Temel olarak en önemli desteği kullanıcının su altında üşümesine engellemek ve olası darbelere karşı oluşan hasarları minimuma çekmektir. Kadın, erkek ve çocuklar için farklı ebatlarda ve özelliklerde tasarlanan ürünler, su altını keşfetmek isteyen ve suda uzun süre kalan kişiler için ideal bir seçenektir. Hem profesyonel hem de amatör dalış tutkunlarının, su altındaki güvenliğinin sağlanmasına yardımcı olan ürünler, aynı zamanda konforlu ve rahat kullanımlarıyla da ön plandadır. Şnorkelle ya da tüplü dalış yöntemiyle su altını keşfe çıkanların vazgeçilmezi olan su altı keşif elbiseleri, dalgıçlar için hayati öneme sahiptir.

Subea su altı dalış üstü 2,5mm – Detaylı bilgi için hemen tıkla!

Su Altı Keşif Elbiselerinin Temel Özellikleri

Su altı keşif elbiseleri genellikle sentetik ve neopren denilen bir kumaş türü kullanılarak tasarlanır. Kullanıcının isteğine göre farklı kalınlıklara ve boyutlara sahip olan ürünler, merserize astar detayına sahiptir. Tasarımında kullanılan ve petrokimya bazlı neopren kumaşın en önemli özelliği yalıtım özelliğinin güçlü olmasıdır. Hava ve sıvı geçirmez özelliği ile de dikkat çeken kumaş, kullanıcı ile su arasında sağlam bir bariyer oluşturur. Cildin nefes alabilirliğini minimuma indiren su altı kıyafetleri, dalgıcı rahatsız edici veya zararlı çevresel koşullardan tamamen izole eder. Aynı zamanda oldukça esnek bir dokuya sahip olan dalgıç kıyafetleri, kullanıcının beden hareketleri ile mükemmel bir uyum sağlar. Soğuğa karşı mükemmel bir yalıtım sağlayan ürünlerin dikkat çeken bir diğer özellikleri arasında sıcaklığa, petrol ürünlerine tuzlu suya ve ozona dayanıklı olmaları gelir.

Su altı keşif kıyafetlerimiz için hemen tıkla!

Su Altı Keşif Elbisesi Çeşitleri

Su altı keşif elbiseleri kuru, ıslak ve yarı ıslak olmak üzere 3 çeşide ayrılır. Kuru dalış kıyafetleri, elbise ile deri arasına basınçlı hava basılması mantığına dayalıdır. Suyun basıncından daha yüksek bir hava basıncına sahip olduğu için kıyafetin içerisine su sızması önlenir. Genellikle uzun süreli su altı keşifleri için tercih edilen kuru dalış kıyafetleri, profesyonel dalgıçlar için iyi bir seçenektir. Neopren kumaş kullanılarak tasarlanan ıslak su altı keşif elbiselerinde temel amaç kullanıcının üşümesini engellemektir. Suya girer girmez ıslanan bu modeller, içine aldığı ilk suyu hapseder ve dalgıcın ısısı ile ısınması sağlanır. Uzun kollu yapıya sahip olan ıslak dalgıç kıyafetleri, genellikle sporcular ve acemi su altı kâşifleri tarafından tercih edilir. Dalgıcın ıslanmamasını amaçlayan yarı ıslak su altı elbiseleri, yaz aylarında tercih edilir ve hem profesyonel hem de amatörler tarafından rahatlıkla kullanılabilir.

Subea dalış ayakkabısı 2mm – Detaylı bilgi için hemen tıkla!

Su Altı Keşif Elbisesi Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dalgıç kıyafetlerinin temel amacı kullanıcının güvenliğini sağlamak olduğu için tasarımında kullanılan materyallerin kalitesi ve dikiş yerlerinin sağlamlığı hayati önem taşır. Bu nedenle su altı keşif elbisesi seçerken; ürünün kaliteli materyaller kullanılarak tasarlanmasına dikkat etmelisiniz. Dalgıç kıyafetini kullanacağınız suyun sıcaklığı da dikkate almanız gereken bir diğer önemli kriterdir. Elbisesinin kalınlığını suyun sıcaklığına göre belirleyebilirsiniz. Genellikle sıcak sular için kıyafet kalınlığını 3mm, ılık su için 5mm ve soğuk sular için 7 mm olması önerilir. Giyip çıkarma kolaylığı sağlayan fermuar detayları da rahat ve konforlu bir kullanım için önemli bir özelliktir. Aynı zamanda su altı keşif elbisesinin kullanıcının bedenine uygun olması, özellikle tam bedende seçilmesi, hareket etme yeteneğini maksimuma çıkarır. Ayrıca ürünün esnek olması ve vücut hareketlerinizle uyum sağlayabilmesi de önemlidir.

Subea SCD 900 Dalış denge yeleği – Detaylı bilgi için hemen tıkla!

İster hobi amaçlı dalış yapın isterseniz de profesyonel olun, su altı keşif elbisesinin doğru seçilmesi su altındaki güvenliğinizi sağlar ve konforlu bir dalış imkânı yaratır. Kalitesine, markasına ve modeline göre farklılık gösteren su altı dalış kıyafetleri ve ekipmanlarına en uygun fiyat ve avantajlı ödeme seçenekleri ile Decathlon’un ayrıcalıklı dünyasından sahip olabilirsiniz.

Sağlıkla ve sporla kal!