Daha önce balık tutmak için sahte balık yemi kullandıysan ne kadar etkili olabileceğini biliyorsundur. Henüz denemeyenler için sahte balık yemi, balıkçılık deneyimini daha işlevsel hâle getiriyor. Sahte yem belirli bir balık türünü yakalamak için tasarlanıyor ve birçok farklı şekil, boyut ve renkte olabiliyor. Tabii ki bir balık için cazip olan sahte yem başka bir balığa hiç çekici gelmeyebiliyor. Hangi sahte yemin hangi balık türü için daha çok işe yaradığını bilmek bu noktada oldukça önem kazanıyor.

Sahte yem kullanmak, günümüzde canlı yem kullanmanın en yaygın alternatifi olarak kabul ediliyor. Sahte yem çeşitlerini incelemeden önce, canlı yemlere göre sahte yem kullanmanın bazı artı ve eksilerini incelemek gerekiyor.

Sahte Yemlerin Avantajları ve Dezavantajları

Sahte yem kullanımının birçok avantaj ve dezavantajı bulunuyor. Tüm bunlar değerlendirildiğinde balıkçılar genellikle sahte yem kullanmayı tercih ediyor. Ancak yine de geleneksel yöntemleri tercih eden balıkçılar da bulunuyor. Sahte yemler canlı yemlerden çok daha uzağa olta atmaya olanak sağlıyor ve hijyenik bir balık tutma deneyimi sunuyor, etraf daha az kirleniyor. Sahte yemlerin kolayca temizlenebilmesi ve birçok kez kullanabilmesi de avantajları arasında yer alıyor. Son olarak her balık türüne özel bir sahte yem türü bulunması, bu ürünleri kullanmanın en büyük avantajlarından biri olarak kabul ediliyor.

Bazı sahte yemlerin canlı yemden daha pahalı olması, su altı bitkilerine ya da kayalıklarına takılabilmeleri ve sürekli hareket ettirilmeye ihtiyaç duymaları sahte yemlerin dezavantajları arasında sayılabiliyor.

Doğru kullandığında sahte yemler balık tutarken en yakın arkadaşın olabiliyor. Hem tatlı hem de tuzlu suda eşit derecede etkili ve birçok balık türünü tutmak için ideal bir araç olan sahte yemlerin birçok çeşidi bulunuyor.

Çok Çengelli Sahte Yemler – Sert Sahteler

Çok çengelli sahte yemler, çeşitli balık türlerine benzer şekilde renklendirilerek tasarlanıyor ve sert plastikten üretiliyor. Sert sahte yem olarak da bilinen bu tür yemlerin ön kısmında ince bir metal veya plastik tabaka bulunan sağlam veya içi boş bir plastik parça yer alıyor. Bu tabakaya dudak adı veriliyor.

Tüm Sert Sahteler için hemen tıkla!

İki veya üç kancaya sahip olan çok çengelli sahte yemler tasarımına bağlı olarak yüzebiliyor, batabiliyor veya dalış yapabiliyor. Avlamak istediğin balık türünün ilgisini çekecek her renk ve balık türü şeklinde sert sahte yem çeşidi Decathlon’da seni bekliyor.

Silikon Sahte Yemler

Silikon sahte yemler ufak balıklar, solucanlar ve kerevitler kertenkeleler ya da kurbağalar gibi birçok farklı formda tasarlanabiliyor. Bu ekipmanlar özellikle levrek avcılığında sıklıkla kullanılıyor. Decathlon’da daha fazla etkinlik için özellikle esnek ve dayanıklı yeni tür silikon materyallerinden sahte balık yemleri bulunuyor. Çekici renkleriyle balıkları uzaktan bile etkileyebilen silikon yemler işlevsellikleriyle dikkat çekiyor.

Tüm silikon yemlerimiz için hemen tıkla!

Jigler ve Kaşıklar

Jiglerin bir tarafında ağırlıklı bir kafa ve diğer tarafındaysa bir kanca bulunuyor. Kuş tüyü etek veya plastik bir gruba sahip jigler, genellikle en popüler balıkçılık yemlerinden biri olarak kabul ediliyor. Ağırlıkları sayesinde kolayca dibe batabiliyorlar. Kaşıklar ise kavisli ve içbükey sahte yemler olarak biliniyor. İçbükey şekilleri sayesinde su içinde hareket ettikçe parlıyor ve sallanıyorlar. Kavis ne kadar büyük olursa yalpalanma da o kadar geniş oluyor ve yaralı yem balıklarına benzeyen bir yeme, balıklar karşı koyamıyor. Kıyıdan ve tekneden sahte yemle balıkçılık yapmak için tasarlanan jigler ve kaşıklar Decathlon’da geniş bir ürün yelpazesinde yer alıyor ve küçük avlar arayan yırtıcı balıklar üzerinde oldukça etkili oluyor.

Jigler ve Kaşıklar için hemen tıkla!

Decathlon balıkçılık yapmayı sevenler için sadece sahte yemleri değil, avlanırken gerekli olan tüm balıkçılık malzeme ve aksesuarlarının en kaliteli ve işlevsel olanları seninle buluşturuyor. Sen de avlanmaya çıkmadan önce mutlaka Decathlon’a göz at ve tüm ihtiyaçlarını en dayanıklı ve kaliteli ürünlerle karşıla!

Rastgele!