World Athletics tarafından Altın Kategori’ye yükseltilerek dünyadaki en iyi 8 yarı maraton listesine giren bu yarı maraton, 20 Eylül 2020 Pazar günü gerçekleşti. Bu kez pandemi süreci söz konusu olduğu için katılımcı sayısı sınırlı olarak gerçekleşen bu organizasyona gelemeyenler de “sanal koşu” mobil uygulamasıyla oldukları yerlerden koşarak yarışa katılabildiler.

Görselin orijinali için tıklayın!

Oldukça rüzgarlı bir havada gerçekleşmesine ragmen, yarı maratona katılan sporcular alanda geçirdikleri vakitten bolca keyif aldılar. Yarış öncesinde, sporcular için ayrılan geniş çim alanlar üzerinde sporcular ısınma hareketleri yaparken İtalyan pilot Dario Costa, Red Bull Sky Tour şovu yaptı. Yarış sonrasında gerçekleşen ödül töreni anında da 15. Yıla özel olarak yarışta 15. Olan kişiye uçuş deneyimi yaşama hediyesi verildi.

Spor hocaları, sporcuları yarış öncesi esnetme hareketleriyle yarışa ısındırttı. Yarışa katılan sporcular ve tüm katılımcılar maske taktı ve koşu maskeyle başladıktan 200m sonra maske atma yerlerine sporcular maskelerini atıp devam ettiler. Açılış konuşması gibi sebepler ile çok bekletilmeyen sporcular sırasıyla yarışlarına başlamak için anonsların yönlendirmesini dinlediler. Yerlerde durmamız gereken mesafeyi işaret eden sosyal mesafe kurallarına uygun işaretler vardı. Hepimiz bu sırayla başladık.

Yarı Maraton’da elit kategoride yarışan sporcular her zaman olduğu gibi diğer katılımcılardan daha erken start aldı. Diğer katılımcılar ise A-B-C-D şeklinde tahmini yarış bitirme sürelerine göre kategorize edilmişti. Bu kategoriler yarışa kaydolurken sporculara tahmini bitirme süre aralıkları sorularak ayarlanmıştı. Ayrıca bu yarışta sadece 21km kategorisinde koşan katılımcılar yer almadı, aynı zamanda patenciler de yarışta yer aldı. Koşanların arasından hızla geçen patenciler yarışı daha da renkli yaptı.

Etkilikte yarışan sporcular, Yenikapı’dan koşmaya başlayıp deniz manzarası eşliğinde  Eyüp’e kadar gidip tekrar aynı yoldan geri döndüler. Tarihi yarımadanın eşsiz manzarasında koşmak sporcular için çok keyifliydi ve su istasyonları, gönüllülerin yardımseverliliği derken her şey oldukça yeterliydi.

Başlangıç ve bitişe yaklaşık 700 m kala geçtiğimiz yerde olan “daha hızlı koş”, “yaparsın” şeklinde tezahüratlı ve müzikli bir kısım vardı. Burası sporcuların motive olması için eşsiz bir atmosfer yaratıyordu.

Yarışı tamamlayan sporculara madalyaları, daha önceden yapıldığı gibi elden verilmedi. Sporcular bitirme anısı madalyalarını, içinde çikolata, su, enerji içeceği gibi toparlanmalarını sağlayacak besinler bulunan bir paketin içinde buldular.

Yarışı erkekler kategorisinde Sezgin Ataç, 1 saat 3 dakika 16 saniyelik derece ile birinci olarak tamamladı. Kadınlar kategorisinde ise; 1 saat 13 dakika 17 saniye ile Fatma Demir yarışı 1. olarak tamamladı. Diğer katılımcılar da hem yaş gruplarına, hem de genel klasmana göre tasnif edildiler. Ancak pandemi sürecinden dolayı ödüllerini kürsüde almadılar, ödülleri adreslerine postalanacakmış. Tüm katılımcılar yarış sonrası fotoğraflarına photier uygulaması sayesinde hızlıca ulaşabildi ve yarış sonuçlarını sosyal medyalarında paylaşarak motive oldular.

Bana gelirsek; kendi en iyi derecemi bu yarışta gerçekleştiremedim ama genel kadınlarda 6. oldum ve mutlu oldum (:

Tüm katılımcıların ve yarışın gerçekleşmesinde payı olan tüm destekçilerin şüphesiz tek temennisi, pandeminin gölgesinde geçen ilk ve son maraton olması yönündeydi.

Sağlıkla ve sporla kal!

Bu yazımız değerli arkadaşımız Elif Numanoğlu tarafından yazılmış olup kendisinin izniyle yayınlanmıştır. Elif’in diğer yazıları için buraya, Instagram sayfası içinse buraya tıklayabilirsin!