Basketbol, en yaygın takım sporları arasında yer alıyor. Tarihi 1800’lü yıllara kadar giden spor, sahada 5’er oyuncudan oluşan iki takım arasında oynanıyor. Tüm spor dallarında olduğu gibi basketbol sporunda da özel spor giysileri ve ayakkabı tasarımları bulunuyor. Saha içerisinde sürekli aktif halde bulunan oyuncuların gerçek performanslarını göstermesi ve sakatlıklara karşı korunması için basketbola özel tasarlanan basketbol ayakkabısı modellerinin giyilmesi büyük önem taşıyor.  

Tüm basketbol ayakkabı modellerimizi incelemek için hemen tıkla!

Basketbol Ayakkabısının Özellikleri

Maç boyunca hareket halinde olan basketbol oyuncularının koşma, ani durma, ani dönme ve sıçrama hareketlerine uyum sağlayacak basketbol ayakkabılarını giymesi gerekiyor. Basketbol ayakkabıları, bazı özellikleri ile diğer spor ayakkabılardan farklılaşıyor. Basketbol ayakkabılarını farklılaştıran özelliklerin başında ürünlerde kullanılan üst yüzeyin yumuşak olması geliyor. Yumuşak üst saya, ayağın oyun boyunca rahat etmesine olanak tanıyor. Üst kısım, tasarıma göre yüksek, orta ya da düşük kesim olabiliyor. Ayak bileğini destekleyen yüksek kesim basketbol ayakkabıları, çok yönlü oyuncular tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Orta kesim, yüksek kesime göre oyuncunun ayak bileklerini daha fazla serbest bırakıyor ve böylece dönüş kabiliyetini ve esnekliğini artırıyor. Orta kesim modeller hız için de avantaj sunuyor. Oldukça hafif olan düşük kesim ayakkabı modelleri ise ayak bileklerine destek sağlamıyor ve daha az hıza gereksinim duyan oyunculara hitap ediyor. 

Tarmak Shield 500 – Detaylı incelemek ve satın almak için hemen tıkla!

Basketbol ayakkabılarının diğer bir özelliği ani hareketlerde ayakları güvende tutan sağlam bir kapatma sistemine sahip olması. Kapatma sistemi, bağcıkları olduğu yere sabitleyerek oyun sırasında bağcıkların çözülmesini engelliyor. Ayrıca bazı modellerde bağcık sistemi yanında ayak bileğini korumak için kemer de bulunuyor. Fermuarlı ya da cırt cırtlı kapatma sistemleri de ayakkabı tasarımlarında kullanılabiliyor. Basketbol ayakkabılarının orta tabanları şok emici yumuşak materyal kullanılarak üretiliyor. Yastıklama işlevi, koşarken ve sıçrarken enerji dönüşü sunarak konforu artırıyor. Dış taban bölümü ise genellikle zemin tutuşunu artıran ve kaymayı engelleyen kauçuk malzemeden üretiliyor.    

Tarmak SC500 – Yakından incelemek ve satın almak için hemen tıkla!

Basketbol Ayakkabısı Seçerken Dikkate Alınması Gerekenler

Basketbol ayakkabısı seçiminde ayakkabının malzemesinden oyun stiline kadar birçok faktörü göz önünde bulundurman gerekiyor. Daha seri ve hızlı bir oyuncu isen yumuşak malzeme kullanılan modelleri tercih etmelisin. Ayakkabının darbe emici özelliğinin olduğundan emin olmalısın. Ayakkabının darbe emen bölümü orta taban olduğundan, ayakkabı seçerken orta tabanın özelliklerini detaylı olarak incelemelisin. Hafif modellerin sıçrama performansınızı artıracağını aklında bulundurmalı ve basketbol ayakkabısı seçiminde dış yüzey özelliklerine de dikkat etmelisin. Bağcık sisteminin tam kapama sağlaması ve dış yüzeyin nefes alabilir materyale sahip olması da önem taşıyor.

Tarmak Elevate 900 – Detaylı incelemek ve satın almak için hemen tıkla!

Ayakkabıyı hangi tür zeminde giyeceğin de belirleyici bir kriter. Genel olarak açık alandaki beton zeminlerde basketbol oynuyorsan dış taban malzemesi daha sert ve dayanıklı olan ayakkabıları, parke zeminli spor salonlarında basketbol oynuyorsan daha yumuşak fakat zemin tutuşu daha fazla olan tabana sahip modelleri inceleyebilirsin. Her iki zemin türünde de dış tabanın tırtıklı ya da dişli olması gerekiyor. Ayrıca dış tabanın malzemesi nasıl olursa olsun yeterince esnek olmasına önem vermelisin. Son olarak oyun stilin ayakkabı seçimi için büyük önem taşıyor. Pota altı hareketliliğini seviyorsan ve genel olarak hızlı bir oyun tarzın varsa hem zemin tutuşu iyi olan hem de ani dönüşlerde ayak bileklerini koruyan ayakkabı tasarımlarını tercih edebilirsin. Daha yavaş bir oyun stilin varsa düşük taban kesimli tasarımlar sana göre olabilir. Pivot oyuncusu isen ayak bileklerini tam olarak saran güç odaklı ve yüksek kesimli ayakkabılara yönelebilirsin.

Sen de tarzına en uygun basketbol ayakkabısını Decathlon’dan avantajlı fiyat seçenekleri ile satın alabilir, her koşulda gerçek performansını gösterebilirsin.

Sağlıkla ve sporla kal!