Tarih boyunca gerçekleşen savaşların kurtarıcı başrol oyuncuları atlar, günümüzde binicilik sporunun barışçıl ve cana yakın eşlikçileri olarak insanlarla iletişimine devam ediyor. Gelişmiş hafızaları, pozitif enerji yayan karakterleri, asil duruşları ve güçlü iletişimleriyle atlar biniciliği, özellikle de hayatında en az bir kere denemiş olanlar için vazgeçilmez bir spor haline getiriyor. Her yaştan insanın yapabileceği bir spor olan biniciliğe karşı meraklı hissediyorsan, belki de atlar hakkında daha fazla bilgi edinmek seni cesaretlendirebilir. 

Biniciliğin İlk Şartı Atlarla Doğru İletişim Kurmaktır

Binicilik sporuna başlamadan önce atları olabildiğince tanımak sağlam arkadaşlığın ilk kurallarından. Öncelikle atların insanlar üzerinde pozitif etkisi olduğunu unutmamak gerekir. Öyle ki üzerindeki negatif enerjiyi çekip alarak üzerinde seni mutlu, güvenli ve dingin hissettiren belki de tek hayvan at. Bu yüzden kimilerince dile getirilen “Atlara yaklaşırsan ısırabilir, seni üzerinden atar, ayaklarıyla sana vurabilir” gibi söylentiler yüzünden korkuya kapılmadan önce, bu davranışlara sebep olabilecek durumlar hakkında fikir sahibi olmanda yarar var. Ayrıntılandırmak gerekirse atlar korktuklarında koşmaya başlayan hayvanlardır. Çevresinde bir tehdit hissettiğinde kolayca korkuya kapılıp koşabilir, olduğu yerde zıplayabilir. Yani binicilikle ilgili temel düzeyde bir eğitim almadıysan bu davranışlara at üzerinde maruz kalmak sende hasar yaratabilir. Ancak önemli olan atın korkmasına sebebiyet verebilecek davranışlardan kaçınmak. Eğer atın sırtında ya da belinde bir ağrısı varsa bundan haberdar olmaman atı rahatsız edebilir.

Atlar Kasıtlı Can Acıtmaz

Atların ısırma ihtimalleri ise olası iki sebepten ileri gelebilir. Birincisi bunun bir sevgi göstergesi olması, ikincisi ise atın insanlarla olan geçmiş kötü deneyimleri. Sevgi gösterisi sırasında atlar seni de kendilerinden bildiği için kontrolsüz davranıp canını acıtabilir. İnsanlarla olan deneyimler kısmında ise ata sürekli olarak agresif yaklaşılmışsa at ısırmayı bir huy edinmiş olabilir. Bunun yanında atın arkasına geçmen, sessizce arkasından yaklaşman da atta paniğe sebep olan davranışlar arasında. İletişim kurmaya çalışırken kendisine arkadan yaklaşmamaya dikkat etmen önemli. Binicilik sporuna başlamadan önce muhakkak ki iyi eğitilmiş, doğru iletişim kurulmuş uysal atlarla başlangıç yapacaksın. Eğitim merkezlerinde biniciliğe yeni başlayacaklar için seçilen atların agresif olmayacağından emin olabilirsin.

Atlar Topluluk Halinde Yaşarlar

Atlar doğalarında topluluk halinde, düzenli bir şekilde yaşamaya özen gösteren canlılar. Sürüye uyum sağlama ve sahiplenme özelliklerinden ötürü dışarıdan gelen yabancı atları kolaylıkla aralarına almazlar. Bu aslında binici ile at arasında da önemsenmesi gereken bir özellik. Onlar kendi toplumsal düzenlerini binici olarak sana da kabul ettirme beklentisindeler. Onunla ne kadar fazla zaman geçirip doğasını anlar ve anladığını hissettirirsen iletişimin de bir o kadar kolay ve sağlam olacaktır. 

Doğru Ekipman Seçimi Önemlidir

Binicilik eğitimi sırasında at üzerindeyken kendini rahat hissettirecek kıyafetler giymen de hem seni hem atı rahat hissettirecektir. Dünyanın en keyifli sporları arasında sayılan binicilik sporu at ile çok yakın temasta olmanı gerektiriyor ve aynı zamanda üzerinde olduğun canlının büyüklüğüne ve yaydığı sakinliğe odaklanabilmeni sağlıyor. Bu zevkin önüne fiziksel herhangi bir rahatsızlık geçsin istemiyorsan, binicilik için tasarlanan özel pantolonları giymeyi tercih edebilirsin. Bacaklarının hem rahat etmesini hem de bir o kadar şık görünmeni sağlayan pantolonları binicilik dersine başlamadan önce araştırabilirsin. Pantolonların yanında, başını olası yaralanmalardan koruyacak binicilik togu da muhakkak takman gereken bir ekipman. Eldivenler, dizlikler gibi seni güvende hissettirecek daha pek çok binicilik malzemesine tek bir tıkla Decathlon’dan çok uygun fiyat seçenekleriyle ulaşabilirsin.

Sağlıkla ve sporla kal!