Yol bisikletinin en prestijli organizasyonu Fransa Bisiklet Yarışı (Tour de France), Sloven bisikletçi Tadej Pogacar’ın tarihe geçen zaferiyle sonuçlandı. COVID-19 salgınının gölgesinde gerçekleşen ve başlangıç tarihi 27 Haziran’dan 29 Ağustos’a alınan 107. Fransa Bisiklet Turu, Mantes-la-Jolie ile Paris arasındaki 122 km’lik 21. etapla sona erdi. 

Görselin orijinali için tıklayın!

Tadej Pogacar Tur Tarihine Geçti

UAE Emirates takımının 22 yaşındaki sporcusu Tadej Pogacar, Tour de France’da yaptıklarıyla yarış tarihine geçti. Dağlık etaplardan ikisine ek olarak zamana karşı etabını da kazanmayı başaran Pogacar, 3470 km uzunluğundaki turu 87 saat 20 dakika 5 saniyede, üç etap birinciliğiyle tamamladı. Genel klasman liderliği, bir başka deyişle sarı mayoyu aldığı zamana karşı etabından sonra kesinleşen sporcu, Fransa Bisiklet Turu’nun ilk Sloven şampiyonu unvanına sahip oldu. Fakat Tadej Pogacar’ın 21 etaplı yarışta başardıkları bununla sınırlı değil.

Sarı mayoyu kazanması otoriteler tarafından sürpriz olarak nitelendirilen Pogacar, katıldığı ilk Tour de France’da şampiyonluğa ulaşan ikinci bisikletçi olmayı başardı. 1983’teki turu kazanan Laurent Fignon bu başarıyı elde eden ilk isimdi. Öte yandan Sloven sporcu tarihin en genç ikinci şampiyonu sıfatıyla kayıtlardaki yerini aldı. Pogacar, 1904’teki yarışı kazanan 19 yaşındaki Henri Cornet’den sonra Fransa Bisiklet Yarışı (Tour de France) şampiyonluğu yaşayan en genç ikinci bisikletçi apoletini taktı.

Görselin orijinali için tıklayın!

Turdaki başarıları saymakla bitmeyen Pogacar; sarı mayoyu (genel klasman), kırmızı benekli mayoyu (dağlar klasmanı) ve beyaz mayoyu (en iyi genç bisikletçi klasmanı) kazandı. 22 yaşındaki sporcu yarış tarihinde üç farklı klasmanı lider bitiren üçüncü isim oldu. Bunu daha önce turun efsane isimlerinden Eddy Merckx dört kez (1969, 1970, 1971, 1972) ve Laurent Fignon bir kez (1983) başarmıştı.

Bireysel Klasman Sıralamaları ve Takım Klasmanı

Bir diğer Sloven bisikletçi Primoz Roglic, genel klasmanı Tadej Pogacar’ın ardından ikinci sırada tamamladı. Jumbo-Visma takımıyla mücadele eden Primoz’un hemen arkasında da Trek-Segafredo takımının Avustralyalı sporcusu Richie Porte yer aldı. UCI WorldTeam sınıfından 19, UCI Profesyonel Kıtalararası sınıfından ise üç takımın katıldığı turun takım klasmanı galibi İspanyol Movistar Team oldu. Pogacar’ın takımı BAE Emirates ise takım klasmanında dokuzuncu sıranın sahibi oldu.

Görselin orijinali için tıklayın!

Tour de France’da yer alan altı klasmanda üç farklı birinci ortaya çıktı. Tadej Pogacar’ın üç farklı klasman birinciliğine ek olarak İrlandalı Sam Bennett puan klasmanını, İsviçreli Marc Hirschi de savaşçılık ödülünü kazanma başarısı gösterdi. Slovak yol bisikleti yarışçısı ve turun öne çıkan isimlerinden Peter Sagan ise puan klasmanını Sam Bennett’ın bir basamak gerisinde, ikinci sırada tamamladı.

2019 Şampiyonu Egan Bernal Yarıştan Çekildi

Lyon’da gerçekleştirilen 174.5 km’lik 15. etapta (Grand Colombier) yaşadığı kaza sonucu genel klasman sıralamasında geriye düşen 2019 şampiyonu Egan Bernal, tekrar eden ağrıları ve dizindeki sakatlık nedeniyle bitime beş etap kala turdan çekildi. Ineos Grenadiers takımının patronu Dave Brailsford, 23 yaşındaki bisikletçinin çıkarı için bu kararı aldıklarını ifade ederken Bernal da mevcut şartlar altında, yarışa devam etmemenin kendisi için doğru olduğunu belirtti.

Görselin orijinali için tıklayın!

Pandeminin Tour de France’a Etkileri

COVID-19 salgınının neden olduğu pandemi süreci Fransa Bisiklet Yarışı (Tour de France) boyunca da etkisini hissettirdi. Salgın önce yarış tarihinin değiştirilmesine neden oldu. Daha sonraysa bir dizi sıkı tedbirler eşliğinde tur için yeni bir başlangıç tarihi belirlendi. 29 Ağustos’ta başlayan 107. Fransa Bisiklet Turu’nda alınan önlemler 23 günlük yarış boyunca bisikletçilere tam anlamıyla karantina süreci yaşattı. Öyle ki Jumbo-Visma takımının yarışçısı George Bennett’in sevgilisi Caitlin Fielder, Tour de France’ın sekizinci etabındaki Peyresourde yokuşuna gelerek erkek arkadaşını birkaç saniye de olsa görmeyi başardı. Yarışı takip etmek için Andorra’dan gelen tasarım sanatçısı Fielder, boyamasını kendisinin yaptığı bisiklet ayakkabılarıyla Tour de France haberlerine daha önce de konu olmuştu. 

Görselin orijinali için tıklayın!

Alelerinden ve sevdiklerinden uzun süre ayrı kalmayı göze alarak büyük bir fedakarlıkta bulunan bisikletçiler, sporun sürdürülebilirliği açısından örnek bir tutum sergiledi. Pandeminin önemli ölçüde etki ettiği yarış, birçok ilkle bisiklet sporu tarihindeki yerini aldı. 

Sağlıkla ve sporla kal!