Binicilik, çocuklar ve yetişkinler için açık havada yapılan bireysel sporlardan biridir. Fiziksel olarak iyi bir kas gelişimine yardımcıdır ve aynı zamanda ruhen rahatlamana katkı sağlar. Binicilik sporunu en iyi şekilde yapabilmek için atınla iyi anlaşabilmen en önemli kurallardan biridir. Atının bakımlı ve sağlıklı olması hem senin güvenliğin hem de onun güvenliği için önemlidir. Her sporun kolay ve keyifli yapılabilmesi için kendine has spor malzemeleri olduğu gibi binicilik sporunda da at bakım ekipmanları bulunur.

At Bakım Ekipmanları Nelerdir?

At bakım ekipmanları antrenman öncesi ve sonrasında atın ihtiyaç duyacağı işlevsel ürünlerden oluşur. Atların vücut temizliği tımar ile yapılır. Tımar işlemi için kaşağı, tarak, fırça, eldiven ve sünger kullanılır. Tımar atların en temel ihtiyaçlarından biridir. Bunun yanı sıra atlarda toynak bakımı da çok önemlidir.

Gezindikleri süre boyunca toynaklarının üzerinde ve içerisinde biriken toprak ve pislik temizlenmelidir. Bunun için maya demiri ve fırçası kullanılır. Toynak bakım yağı ve toynak bandı ise toynakların darbelere karşı korunmasını ve güçlü olmasını sağlar.

Tüm bakım ekipmanlarımız için hemen tıkla!

Dizgin ve yular, antrenman sırasında atını rahatlıkla kontrol edebilmene yardımcı olur. Dizgin ve yuların atını rahatsız etmeyecek malzemeden üretilmesi önemlidir. Atını gezdirmek ve bir yere bağlamak istediğinde ise yular ipleri ihtiyacın olan diğer at bakım ekipmanlarıdır.

At Bakımında Tımar Nasıl Yapılır?

Tımar, atlar için düzenli olarak her gün yapılması gereken vücut bakımıdır. At bakımında tımarın doğru bir şekilde yapılması önemlidir. Tımar için öncelikle atı, huysuzlanmasına karşı tedbir amaçlı güvenli bir yere bağlamak gerekir. Atın önce sol tarafı, sonra sağ tarafı tımar edilmelidir.

İlk olarak tüylerinde biriken tozlar fırça ile tüylerin tersi yönünde taranır. Fırça üzerinde biriken toz ve kirler kaşağı ile temizlenir. Kaşağı kauçuk ve metal olmak üzere iki çeşittir. Özellikle metal kaşağı atın derisinde hassasiyet yaratabileceği için tımar işleminde uzun süre kullanılmaz. Daha çok fırçanın temizliğinde kullanılır. Atın tüylerinde kurumuş sert toz ve kir varsa dairesel hareketlerle kaşağı ile bu kirler kabartılır. Sonra fırça ile temizlemeye devam edilir.

Fouganza Tımar Seti – Detaylı bilgi ve satın almak için hemen tıkla!

Atın vücut bölgesi için sert fırça kullanılırken baş, yele, kuyruk ve bacakları için yumuşak fırçalar tercih edilir. Fırça kullanımında mutlaka tüylerin ters yönüne doğru hareket edilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Fırça ile temizlik tamamlandıktan sonra göz, kulak ve çene gibi fırçayla temizliğin yapılamadığı yerler için sünger kullanılır. Ardından gebre denilen eldiven ile tımar işlemine devam edilir. Atın tüyleri eldiven yardımıyla tekrar yatış yönüne doğru masaj yapılarak düzeltilir. Son olarak atın yelesi ve kuyruğunun taranması için tarak kullanılır.

Toynak Bakımı Nasıl Yapılır?

Tımar işleminin devamı niteliğinde olan toynak bakımı yapılır. Koşu esnasında atın tüyleri kadar toynaklarının arasında da çamur ve toprak birikir. Her bir ayağını temizlerken atın dengede durması önemlidir. İlk olarak maya demiriyle toynak arasında ve üzerinde biriken kir tabakası temizlenir. Ardından fırça yardımıyla kalan tozdan arındırılır. Son aşamada ise toynak bakım yağı sürülerek atın bakım işlemi tamamlanır.

Toynak Bakım Yağı – Detaylı bilgi ve satın almak için hemen tıkla!

Neden At Bakım Ekipmanları Kullanmalısın?

At bakım ekipmanları spor esnasında hem senin güvenliğin hem de atın güvenliği açısından önemlidir. Bu sebeple binicilik sporu ile uğraşıyorsan at bakım ekipmanları hakkında da bilgi sahibi olmalı ve atının ihtiyacı olan bakımı doğru bir şekilde yapmalısın. Tımar atların kan dolaşımını dengeleyen, sakinleşmelerini sağlayan ve gezinti sonrası tüylerinde biriken toz ve pisliklerin temizlenmesi için gerekli olan bir bakımdır. Aynı zamanda atları çeşitli deri hastalıklarına karşı da korur. Tımar setleri ile bunu kolaylıkla yapabilirsin.

Atların rahat hareket edebilmeleri için bir diğer gerekli bakım toynak bakımıdır. Toynakları daima temiz ve sağlıklı olmalıdır. Bunun için her gezinti sonrası toynaklarının temizlenmesi ve düzenli olarak toynak yağı ile beslenmesi gerekir. Toynak bantları ise tırnak üstü ve toynak yaralanmalarına karşı atların ayaklarında koruma sağlar.

Binicilik Masaj Eldiveni – Detaylı bilgi ve satın almak için hemen tıkla!

Binicilik ile uğraşıyorsan atınla kuracağın bağ çok önemlidir. At bakım ürünleri atının temizliği ve sağlığı açısından gerekli olduğu kadar onunla kuracağın iletişimin de kilit noktasını oluşturur.

Midilli ve yetişkin atlar için farklı boyutlarda bulunan at bakım ekipmanlarına Decathlon kalitesiyle ulaşabilirsin.

Sağlıkla ve sporla kal!