Antrenmanlar sırasında hareket ettikçe, üzerine binen basınç artışı yüzünden kendi ağırlığı ile birlikte göğüsün yağ dokusu zarar görebilir. Zaman içerisinde yalnızca sarkma sorunları değil, göğüs ve sırt ağrıları da ortaya çıkarak spor yapmayı oldukça güç bir iş haline getirebilir. Göğüslerin kasları olmadığı için yanlarında yer alan bağların dışarıdan bir destekle korunması gerekir. Her türlü fiziksel aktivite, ne büyüklükte olursa olsun göğüslerde zıplama hareketi oluşturduğu için spor yapan her kadın, egzersiz sırasında fitness sütyeni kullanmalıdır.

Domyos FBRA100 Fitness Sütyeni – Detaylı bilgi ve satın almak için hemen tıkla!

Fitness Sütyeni Kullanmanın Faydaları

Fiziksel aktivite, göğüslerin yukarı ve aşağıya veya dairesel şekillerde zıplamalarına neden olur. Sürekli tekrarlayan sarsıcı hareketler zamanla göğüslerde ağrıya ve sarkmalara neden olabilir. Göğsün şeklini, dokusunu ve boyutunu oluşturan Cooper bağları adı verilen ligamentler parçalanıp sarkabilir. Cooper’ın bağlarının koptuğunda eski halini geri dönmesi mümkün değildir. Spor antrenmanlarında ve fitness egzersizleri sırasında göğsün kontrolsüz ve düzensiz hareketini azaltmak üzere spor sütyeni kullanman önemlidir. 

İyi oturan bir spor sütyeni, göğüs hareketini en aza indirir, aşırı zıplamayı önler ve seni en sevdiğin aktiviteyi yapmaktan alıkoymaz. Bununla birlikte tam oturmayan bir spor sütyeni de zorlayıcı olabilir; ağrıya, sürtünmeye ve hatta yumuşak doku hasarına yol açabilir. Bu tür bir ağrı veya rahatsızlık, egzersiz yapmanı engelleyici seviyeye çıkabilir.

Domyos FBRA500 Fitness Sütyeni – Yakından incelemek ve satın almak için hemen tıkla!

Hangi Spor için Hangi Fitness Sütyeni Tercih Edilir?

Fitness sütyenleri, yaptığın sporun etki seviyesine bağlı olarak üç düzeyde destek sağlamak üzere tasarlanır: Düşük, orta ve yüksek seviye. Hareketin etkisi ne kadar yüksekse daha fazla desteğe ihtiyacın olur. Bedenine ve aktivitene uygun doğru spor sütyenini bulman konusunda işte birkaç ipucu: 

 • Yoga, yürüyüş, kuvvet antrenmanı, esneme gibi göğüs hareketinin hafif olduğu aktivitelerde düşük seviye kavrama ve destek sunan fitness sütyenleri,
 • Fitness amaçlı dans, kardiyo egzersizleri, cross training, kayak yol bisikleti gibi orta şiddetli ve tekrarlanmayan göğüs zıplamalarının olduğu aktiviteler için orta seviye kavrama ve destek sağlayan sütyenler, 
 • Step, koşu, dağ bisikleti veya aerobik gibi yüksek etkili aktiviteler için aşırı göğüs hareketini önlemek üzere yüksek seviye kavrama ve destek sunan fitness sütyeni tercih edebilirsin.
 • Bununla birlikte büyük göğüslere sahip kadınlar, düşük veya orta etkili faaliyetler yaparken bile daha fazla desteğe ihtiyaç duyabilir. 
 • En iyi sporcu sütyeni bedenine tam oturan, rahat hissettiren, kişisel tarzına ve tercihlerine uygun bir fitness sütyenidir.
Domyos FBRA900 Fitness Sütyeni – Detaylı bilgi ve satın almak için tıkla!

Fitness Sütyeni Modelleri

Yaygın olarak kullanılan sporcu sütyen türleri temelde alt yarısı kesilmiş bir atlet gibi tasarlanır. Omuz askıları genellikle arkadan çaprazlanan fitness sütyen modelleri atlet gibi giyilir. Çoğu sporcu sütyeni egzersiz sırasında kullanılan dış giyim ürünü olarak tasarlanır. 

Yapılarına göre farklı çeşitte fitness sütyeni mevcuttur. Göğüsleri göğüs kafesine doğru bastırarak sıkıştırma yoluyla hareketi azaltan sütyen modelleri, sıkıştırma sütyenleridir. Bir diğer fitness sütyeni kapsülleme tipi sporcu sütyeni, her bir göğsü çevreleyerek destekleyen ayrı kaplara sahiptir. Normal sütyenlerin çoğu kapsülleme tarzı sütyendir ve sıkıştırma özelliği taşımaz.

Birçok spor sütyeni, destek ve doğal şekillendirme sağlamak için yukarıdaki yöntemleri birleştirir. Kapsülleme ve sıkıştırma özelliğini bir arada sunan kombinasyon fitness sütyeni sıkıştırmayı ayrı kaplarda birleştirerek yüksek düzeyde destek ve kavrama sağlar. Fitness sütyen modelleri askılarına göre farklılık gösterebilir. Spagetti askılar, geniş askılı sütyene göre daha az destek sağlar. Yüzücü sırtı kesimli sütyen modelleri, diğer kesimlere göre göğse daha fazla destek sunar.

Domyos 500 Fitness Sütyeni – Detaylı bilgi için hemen tıkla!

Fitness Sütyeni Bedeni Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Fitness sütyeni kendini normal bir sütyenden daha sıkı hissettirmeli, bununla birlikte sıkılığı, derin ve rahat bir şekilde nefes almanızı engellememelidir. 
 • Sütyen alt bantları hareket etmemeli, bedenine sıkıca ve güvenli bir şekilde oturmalıdır. Ellerini başının üzerine kaldırdığında elastik alt bant sabit kalmalıdır. 
 • Göğüslerinin sütyen dışına taşmaması, üstten veya koltuk altından herhangi bir göğüs çıkıntısı oluşmaması önemli bir detaydır. Kaplarda kırışıklık veya boşluk oluşursa, bir küçük beden sütyen denemek daha uygun olur. 
 • Kol altı açıklıklarının, bantların, dikişlerin, kancaların, tokaların veya başka herhangi bir diğer unsurun etrafında sürtünme veya pürüz olmadığından emin olman gerekir. 
 • Birçok spor sütyeni ayarlanabilir askılara sahiptir. Askılar destekleyici, ancak rahatsız etmeyecek, kişiye özel uyum sağlayacak şekilde ayarlanabilir olmalıdır. 
 • Geniş askıların ağırlığı dağıtma özelliği dar askılara göre daha fazladır. Askıların hareketin sırasında omuzlarında sürtünmeye neden olmayacağından ve fazla esnemeyeceğinden emin olmak gerekir. 
 • Sütyenin balenli ise balenlerin göğüslerine değil, göğüs kafesi kemiklerine düz bir şekilde oturması gerekir. Tellerin arasında kalan ön kısmın göğüs kemiğine yaslanması uygun olur.
Domyos FBRA520 Fitness Sütyeni – Yakından incelemek ve satın almak için hemen tıkla!

Fitness Sütyeni Kumaş Malzemeleri 

Çoğu yeni spor sütyeni nem emilimi dahil olmak üzere yüksek teknoloji ürünü kumaşlar ile üretilir. Nem emici kumaşlar nefes alabilirliği artırır ve sürtünmeye neden olabilecek aşırı nemin cildinden uzaklaşmasına yardım eder. Sadece pamuklu kumaştan yapılan sütyenler teri emerek ıslak kaldığı için rahatsız edici cilt tahrişlerine neden olabilir. Fitness sütyeni üretiminde kullanılan esnek kumaşlar, nemi ciltten uzaklaştırır ve rahat hissettirir. Çoğu fitness sütyeni, polyester ve hatta yünlü karışımlar gibi emici kumaşlardan yapılır.

 • Naylon ve likra spandeks kumaşlar yumuşak bir his, uyum, destek ve şekil koruması sunar. 
 • Pamuk ve likra spandeks malzeme karışımları, yumuşaklık ve nem yönetimi sağlayan pamuk ile yeterli esneklik ve destekle rahat bir doku oluşturmak için şekil koruyucu likra birleşimidir.
 • Polyester ve likra spandeks yüksek performanslı karışımı, tüm nem emici faydalarının yanı sıra likra rahatlığı, esneklik ve şekil koruması sunar.
 • Polyester, pamuk, likra spandeks karışımlar, yumuşaklık ve nem yönetimi için polyester ve pamuk kullanırken, üst seviyede uyum ve destek için likra malzeme içerir.
 • Polyester ve pamuk klasik karışımı tüm antrenmanlar için eşsiz bir yumuşaklık ve güçlü nem yönetimi sağlar.
Domyos 900 Fitness Sütyeni – Detaylı bilgi ve satın almak için hemen tıkla!

Fitness Sütyeni Bakımı ve Temizliği

En iyi tasarıma sahip sporcu sütyeni bile bir noktada esnekliğini kaybeder. Bununla birlikte sütyeninin ömrünü uzatmanın yolları vardır: Spor sütyenlerini elde yıkayıp asarak kurutabilirsin. Eğer elde yıkayıp asma imkanın yoksa en azından yumuşatıcı kullanmayarak sütyenin teknolojik özelliklerini koruyabilirsin. Spor kıyafetlerini yıkamak için özel bir çamaşır deterjanı tercih etmek fazladan bir masraf gibi görünse de yüksek teknolojili kumaşların çok daha uzun süre dayanmasına yardımcı olabilir. Koşu, tenis veya egzersiz için kullandığın özel giysilerini sık yenilemek zorunda kalmayarak uzun vadede tasarruf edersin. İyi bir sporcu sütyeninin ömrü, altı aydan bir yıla kadar ya da yaklaşık olarak 72 yıkama uzunluğunda olmalıdır.

Fitness veya koşu ekipmanını tamamlarken fitness sütyeni ihtiyacını Decathlon’nun eşsiz seçeneklerinden seçerek tamamlayabilirsin.

Sağlıkla ve sporla kal!