Gelişen oyun sektörü ile birlikte 2000’li yıllardan sonra yeni bir spor dalı olarak ortaya çıkan e-spor, “Elektronik Spor” ifadesinin kısaltılmış halidir. Diğer bir deyişle; e-spor için bilgisayar oyunlarının profesyonel bir dijital ortamda icra edilmesidir de denilebilir. Dijital ortam olarak adlandırılan alan evde kendi bilgisayarın bile olabilirken, herhangi bir sahne ya da yüz binlerce kişinin katıldığı bir stadyum da olabilir.

e-spor

Dünyanın pek çok yerinde oyuncusu ve takipçisi olan bu sektörü, her geçen gün büyümeye devam etmektedir. Hemen her ülkeden binlerce kişinin katıldığı ve internet aracılığı ile oyun oynadığı bu özel platform, belirli zamanlarda düzenlenen uluslararası büyük spor organizasyonlarına dahi ev sahipliği yapar. Diğer spor müsabakalarına benzer şekilde bu müsabakalarda da takımlar ya da kişiler karşı karşıya gelir ve farklı yetenekler sergilenir. Gerçekten de fiziki spor dallarında ve yarışmalarında olduğu gibi hem zihinsel hem de fiziksel çaba gerekir.

Bu alanda profesyonel olarak faaliyet gösteren takımların diğer takımlardan bir farkı yoktur. Bir e-spor takımının antrenman yapacağı alana “Gaming House” adı verilir. Diğer spor dallarındaki gibi takımların başında bir “Coach” bulunur. Bu takımlar alt yapıdan oyuncu çıkarabilir ve birbiri arasında transfer yapabilir.

Bu kapsamda düzenlenen etkinlikler ya da turnuvalar, çeşitli canlı yayın ortamlarında yayınlanır. Bu ortamlardan en bilineni global ölçekteki Twitch’dir. Bu tür yayın ortamlarında bir oyunun ligi ya da yerel turnuvası canlı olarak yayınlanır. Bu tür turnuvalar yine dünya genelinden milyonlarca kişi tarafından canlı olarak izlenir.

e-spor

Türkiye

Ülkemizde oldukça hızla gelişen oyun sektörlerinin başında e-spor gelmektedir. Bunun nedeni Türkiye’nin genç nüfus yapısına sahip olması ve bu kesimin oyun sektörüne olan ilgisidir. Dolayısıyla ülkemizde de büyük bir kitle e-spor turnuvalarını takip etmekte, hatta bizzat katılmaktadır. Öyle ki futboldan sonra en çok izlenen spor dalı olarak e-spor turnuvaları gösterilebilir.

Türkiye’de pek çok e-spor dalı profesyonel olarak icra edilmekte olduğundan bu alanda 60 binin üzerinde oyuncu bulunur. Hatta bunlardan 4 binin üzerinde oyuncunun lisansı vardır. Bununla birlikte bazı oyunların turnuvaları ve resmi ligleri yer alır. Örnek vermek gerekirse, League of Legends oyunu için Lolespor Türkiye Şampiyonluk Ligi gösterilebilir. Benzer şekilde Vodafone Freezone Şampiyonluk ligi de en bilinenler arasındadır.

Ülkemiz, e-spor konusunda birçok Avrupa ülkesiyle yarış halindedir. Türk e-spor takımları, katıldıkları organizasyon ve turnuvalarda adından söz ettirmekte, bazı oyunlarda ise milyon dolarları bulan sponsorluk kazançları elde etmektedir. Özellikle CS:GO oyunu Türk Milli Takımı 2016 Dünya Şampiyonu olmuştur.

e-spor

Dünyada

Dünyada bu sektör oldukça popüler bir alandır ve istatistiki verilere göre 2.5 milyar insanın aktif olarak e-spor oyunlarından birini oynadığı bilinir. Oyuncular en çok Asya Pasifik ülkelerinde ve Orta Doğu’da bulunur. Kore ve Çin’in bu sektördeki pazar payı oldukça yüksektir. Bu ülkeleri Amerika, platform olarak geliştirdiği mobil ve PC konsolları ile takip eder.

Dünyada e-spor özellikle 2000’li yıllardan sonra büyük bir hızla yükselişe geçmiştir. Electronic Sports World Cup ve World Cyber Games adında iki büyük uluslararası turnuva organizasyonunun düzenlenmesi ile büyük bir atılım kaydedilmiştir. Halen e-spor dünyasının en önemli isimleri bu iki organizasyondur. Farklı yıllarda farklı isimler ile düzenlenen turnuvalar, en bilinen spor dallarının yanı sıra kış sporlarını dahi içine almayı başarmıştır. 2012 yılında, NBA All-Star maçlarının bu platforma taşınması büyük bir ilgi uyandırmış ve dört milyondan fazla izleyiciyi kendine çekmiştir.

Sağlıkla ve sporla kal!