Yaz aylarının sonuna doğru gelindiğinde soğuk havada yürüyüşe çıkmayı sevenler için hazırlık ve plan yapma vakti başlar. Özellikle kış günlerinde yürüyüşe hazırlanırken oldukça geniş bir sıcaklık aralığı, rüzgar hızı, güneş ısı ve ışınları, yağış türleri ve yüzey koşullarında kullanılabilecek ayakkabı, giysi ve yardımcı ekipmana ihtiyaç duyulur. Beş dereceden sıfırın altında altı dereceye varan sıcaklık, 80 km/s’ye varan rüzgar hızı, yoğun güneş ışığı ve kar parlamasından yoğun bulutlara veya orman örtüsüne değişkenlik gösteren ışık koşulları, farklı yağış ve yüzey çeşitleri değişikliklerine adapte olmayı kolaylaştıracak ekipmanlar en büyük yardımcın olur. İşte yola çıkmaya hazırlanırken çantana koyman veya üzerine giymen gerekenler hakkında birkaç tavsiye. 

Soğuk Havada Hiking Yaparken Kat Kat Giyin

Soğuk havalarda yürüyüş yapmak her zaman cazip görünse de bazı riskleri beraberinde getirebilir. Kış mevsimi yürüyüşler sırasında çok fazla terlemek vücudun çok hızlı ısı kaybetmesine ve dolayısıyla da hipotermiye neden olabilir. Soğuk hava yürüyüşleri, sıcak kalmana yardım eden, aynı zamanda seni aşırı ısıtıp terletmeyen kıyafetleri gerektirir. Hiking yaparken öncelikli olarak yapman gereken hazırlık, kıyafetlerinin ilk katını oluşturan yalıtım gücü yüksek giysileri seçmektir.  

Doğa yürüyüşü kıyafetlerimiz için hemen tıkla!

Kar yağışının beklendiği yerlerde yürüyüş yapmayı planlıyorsan, 2 ya da 3 kat giymen daha uygun olur. Uzun kollu microfleece malzemeden bir yelek veya ceketi alt katman olarak tercih edebilirsin. Orta katmanlar yürüyüş boyunca üzerinde kalacağı için ince, az yer kaplayan ve uzun bir yürüyüş için rahat kıyafetlerden oluşmalıdır. Çok kalın olan ve hareket yeteneklerini sınırlayacak hantal, kazak türü üstlerden kaçınman uygun olur. 

Su ve Rüzgar Geçirmeyen Dış Giyim Ürünleri

En dış katmanı oluşturan kıyafetler, hava şartlarına dayanıklılık göstermesi amacıyla seçtiğin ürünlerdir. Rüzgar ya da yağmur geçirmez ve hafif özelliklerin bir kombinasyonunu oluşturmalıdır. Kolay giyilip çıkarılabilen ve katlanabilir hafif bir ceketi mutlaka yanında bulundurman gereken dış giyim ürünlerinden biridir ve ihtiyaç listenin ilk sıralarına yerleşir. Soğuğun şiddetine bağlı olarak giydiğin ceketin yapısı, tipik hafif ceket ve montlardan biraz daha dayanıklı olabilir. Ancak, vücut ısın yükseldiğinde kolay çıkarılabilir olması ve çantana sığması gerektiğini unutma!

Yağmurluk modellerimiz için hemen tıkla!

Ayakları Kuru Tutan Yürüyüş Botları 

Ayaklarını sıcak ve kuru tutacak, rota boyunca ayak sağlığını koruyup destekleyecek yürüyüş botları, soğuk havalarda konfor sağlar. Karlı rotalar ve kış yürüyüşleri, hem sıcak tutma hem de su geçirmeme görevini yerine getirebilen botlara ihtiyaç duyar. Mevsimlik bir bot ile kışlık hiking bot arasındaki fark, yalıtım özellikleriyle ilgilidir. Ayrıca, kışlık bot, sert zeminlerde kar veya karla karışık yağmur yağışları için üretilmesine rağmen, genellikle hafif olacak şekilde tasarlanır.

Outdoor ayakkabılarımız için hemen tıkla!

Ayaklarına Ekstra Destek Sağlayan Çoraplar

Sıcak ve kuru ayaklar, yürüyüş keyfini artıran temel bir unsurdur. Ayakların terli ve soğuk kaldığında, kendini gün boyu ıslak ve nemli hissedersin. Soğuk hava yürüyüşlerine uygun bir çift yün çorap seçerek sıcak ve mutlu ayaklara sahip olabilirsin. Ayak parmaklarını kuru ve sıcak tutarken nefes alan ve ayağındaki teri dışarı atan özellikte bir çift çorap, doğru bir tercih olur. Gündelik çoraplardan daha kalın yapıda bir çift seçmek, ayağına daha fazla yastıklama sağladığı için saatlerce üzerinde duracağın ayakların için önemli bir detayı oluşturur.

Quechua MH500 Çorap – Detaylı bilgi ve satın almak için hemen tıkla!

Güneş Gözlüğü veya Koruyucu Gözlük Kullan

Gözlerini koruman gereken mevsim sadece yaz mevsimi değildir. Soğuk hava, bazen kör edici etki yaratan karlı bir manzarayı beraberinde getirebilir. Zorlu hava ve ışık koşulları, görüş mesafesinin daralmasına neden olabilir. Bazı koşullarda biraz ilerideki patikayı görmek dahi zorlaşabilir. Gözlükler, gözlerini rüzgara karşı korumanın yanı sıra rotan üzerindeki kar miktarını veya güneşli bölgeleri görmeni kolaylaştırır.

Outdoor güneş gözlüklerimizi yakından incelemek için hemen tıkla!

Bere Kullanarak Vücut Isınızı Koru

Baş ve yüz, soğuğa daha duyarlı olmaya eğilimli olan bölgelerdir. Bu nedenle doğru tipte baş koruyucu ekipman kullanarak yürüyüşlerini daha konforlu ve keyifli hale getirebilirsin. Sıcaklık düştüğünde kullanmak için yanında bir bere veya polar şapka gibi bir başlık bulundurabilirsin. Kayak maskeleri gibi daha fazla koruma sunan başlık ve bereler fazladan ısı sağlar ve sert rüzgarlarla karşılaşıldığında giyilebilir.

Bere ve şapka modellerimiz için hemen tıkla!

Kışın hiking yaparken muhtemelen eldiven, şapka, uzun kollu üstler, uzun içlikler, suya ve rüzgara dayanıklı pantolonlar, yünlü süveterler, dayanıklı ceket veya montlar, sıcak çoraplar, yalıtımlı botlar ve yüksek tozluklar kullanabilirsin. Yürüyüşe başladıktan bir süre sonra ise vücut ısını dengelemek için bazı parçaları üzerinden çıkarman gerekebilir.

Ne tür bir macera, hangi patika veya dağ ile mücadele edeceğine bağlı olarak daha da özelleştirebileceğin soğuk hava yürüyüşlerin için hazırlıklarını Decathlon hiking ekipmanı kategorisini inceleyerek tamamlayabilirsin.

Sağlıkla ve sporla kal!