Yağmurlu günlerde yaşam bazen her zamankinden daha zor bir hâl alıyor. Yağmur yağarken çalışmaya, alışveriş yapmaya ya da outdoor gezilerine ara vermek her zaman mümkün olmuyor. Yağmurun getirdiği romantizm ve değişen manzaranın çekiciliği bambaşka bir deneyimin kapılarını aralıyor. Yağmur altında şemsiye kullanarak eşyalarını ve kendini kuru tutman olası ama herkes için asıl önemli olan yağmur altında özgürce hareket edebilmek. Tasarımcılar yağmurda rahat hareket etmeyi mümkün kılmak için her an yanında taşıyabileceğin hafif ve işlevsel tasarımlara imza atıyor. Farklı renk ve tasarımlara sahip olan yağmurluk & panço modelleri, yağmurlu günlerin tadını keyifle çıkarmanı sağlıyor.

Yağmurluk ve panço modelleri kullanıcılara sağanak yağmur altında bile sınırsız hareket özgürlüğü sunuyor. Birçok kişi yağmurluk veya pançodan hangisini, ne zaman yanına almanın daha doğru olduğu konusunda kararsız kalıyor. Aslında çok ciddi farklar olmasa da yağmurluk ve panço arasında tercih yaparken göz önünde bulundurman gereken birkaç nokta bulunuyor.

Tüm yağmurluk modellerimiz için hemen tıkla!

Rüzgâr ve Yağmura Meydan Oku

Yağmurluk modelleri farklı hava sıcaklıkları ve koşullarının yanı sıra farklı etkinliklere de uygun olarak tasarlanıyor. Yoğun yağmur altında bile savrulmadan üzerinde sabit kalan yağmurluklar rahat etmeni ve kuru kalmanı sağlıyor. Birçok yağmurluk modeli arasından kendine uygun olanı seçerken dikkat etmen gereken bazı özellikler bulunuyor. Bunların başında yağmurluğun hafif ve su geçirmez materyalden üretilmesi geliyor. Eğer çantanda veya cebinde taşımak istiyorsan ürünün paketlenebilir ve kompakt tasarımda olması işini kolaylaştırıyor. Yağmurluğun başlık, boyun, etek ucu ve bilek kısımlarının ayarlanabilir olması suyun yağmurluğun içine girmesini engelliyor. Su geçirmez fermuarlı ceplere sahip olan ürünler, cebinde taşıdığın materyallere ekstra bir koruma sağlıyor.

Quechua MH100 Yağmurluk – Detaylı bilgi ve satın almak için hemen tıkla!

Yağmurlukların pançolara göre bazı avantaj ve dezavantajları bulunuyor. Yağmurluklar daha iyi koruma için vücudun üst kısmını tamamen sarıyor. Doğru malzemeden yapıldığında yağmur miktarından bağımsız olarak ıslanmanın önüne geçiyor. Şık tasarımları bu ürünlerin yağmur yağmadığı zaman da giyilmesine olanak sağlıyor. Birçok yağmurluk modeli kullanıcıları rüzgârdan da koruyor. Yağmurluklar outdoor yürüyüşlerde çalı, dal ve otlarla dolu zorlu parkurlara gelindiğinde daha fazla hareket kabiliyeti sağlıyor. Yağmurlukların dezavantajları arasında vücudun alt kısmını ıslanmaktan koruyamaması, ıslak zeminde oturmaya imkân vermemesi ve pançolara göre biraz daha hantal olması sayılabilir.

Yağmurdan Pançoyla Korun

Yağmurdan korunmak için panço almaya karar verdiysen ürünün bazı temel özellikleri taşıdığından emin olman gerekiyor. Pançonun kapüşonu üzerinde iplerin olması, saçlarını ve boyun bölgeni yağmurdan koruyor. Yoğun yağışlarda bile sağlam fakat hafif kalması için yırtılmayan naylon gibi dayanıklı bir materyalden üretilmesi, pançonun uzun ömürlü olmasını sağlıyor. Pançonun nefes alabildiği ancak hareketlerini zorlaştıracak kadar büyük olmadığı bir beden kesimi hem ıslanmamanı hem de rahat hareket etmeni kolaylaştırıyor. Ürünün en azından dizlerini kapatacak kadar uzun fakat bacaklarını hareket ettirdiğinde rahatsız etmeyecek kadar ergonomik olması konforlu bir kullanıcı deneyimi sağlıyor.

Pançonun yağmurluğa göre avantaj ve dezavantajları birkaç başlık altında toplanabilir. Öncelikle pançolarda vücut çok daha fazla hava alabiliyor. Ürünün el ya da sırt çantanın üzerinden geçirilebilmesi, eşyalarına da koruma sağlıyor. Pançoların yağmurluğa göre uzun olması sayesinde vücudun alt yarısı da korunuyor. Ağaçlara ve dallara takılma olasılığı, günlük ve kentsel giyimde yağmur dışında kullanıma uygun olmaması, bol kesimi yüzünden sızıntıya yatkın olması gibi özellikler pançoların dezavantajları arasında yer alıyor.

Ne Zaman Yağmurluk, Ne Zaman Panço Kullanılmalı?

Yağmurlu geçmesi beklenen bir günde yanına yağmurluk veya pançodan hangisini alacağına karar vermek için o günü nerede geçireceğini göz önünde bulundurman tavsiye ediliyor.

Gün içinde hafif ya da orta şiddette yağmur beklendiğinde ve kullanacağın yerde ağaç, çalı, dal gibi çok fazla engel yoksa panço tercih etmen öneriliyor. Ek olarak yemek pişirmek ya da dinlenmek için bir yere oturma planın varsa ve çantanı da yağmurdan korumak istiyorsan yine panço kullanmalısın.

Forclaz Panço – Yakından incelemek için hemen tıkla!

Hava durumuyla ilgili net bir tahminin söz konusu olmadığı durumlarda yanına yağmurluk alman günün konforlu geçmesini sağlıyor. Ayrıca yağmurla birlikte rüzgâr da bekleniyorsa ve açık havada oturman gerekmeyecekse yağmurluk kullanabilirsin.

Decathlon’da kullanıcı gereksinimleri göz önüne alınarak birçok farklı renk ve modelde panço ve yağmurluk modeli bulunuyor. Kaliteli ve sağlam kumaşlardan tasarlanan modelleri inceleyerek sana en uygun olanı seçebilirsin.

Sağlıkla ve sporla kal!