Doğada vakit geçirmek, hele ki ailen ya da sevdiklerinle berabersen dünyanın en güzel aktivitelerinden bir tanesi haline gelebilir. Temiz hava, ağaçlar ve yaban hayvanlarına yakın olmak, şehrin yorucu temposundan ve gürültüsünden uzak kalmak, hareket özgürlüğünün arabalar ve kalabalıklar tarafından kısıtlanıyor olmaması dahi doğada vakit geçirmek için yeterli sebeplerdir.

Doğa sporları ya da kırsal alanda yapılan başka aktivitelerin en sevilen avantajlarından bir tanesi de bitki örtüsü ve hayvanlar hakkında yeni bilgileri birincil kaynağından edebilmektir. Özellikle de çocuklarınla ormanların, bitkilerin ve yaban hayvanlarının sırlarını öğrenmek istiyorsan birlikte yaşadıkları yeri gözlemlemekten daha etkili bir yöntem olamaz. Ailece çeşitli kuşlar, memeli hayvanlar ve bitki örtüleri hakkında bilgi edinmek ya da sadece keyifli bir gözlem yapmak istiyorsan doğa yürüyüşlerinde muhakkak yanına bir dürbün almalısın.

Doğa Sporlarında Dürbünlerin Gerekliliği

Doğa sporları her ne kadar eğlenceli ve bilgilendirici aktiviteler olsa da her zaman tehlikeleri konusunda bilinçli olmakta fayda bulunur. Şehir merkezlerinin aksine doğada kaybolmak çok daha kolaydır. Ayrıca karşına çıkacak şeylerden önceden haberdar olman gerekebilir. Bu gibi durumlar için iyi bir dürbün kadar kolaylık sağlayan materyal bulmak zordur.

Kaliteli ve kolay taşınan bir dürbün sayesinde grubundan kaybolanlar olduğu zaman birbirinizi bulmanız çok daha hızlı ve kolay olur. Uzaklarda olan yaban hayvanlarını dürbün sayesinde tespit edebilir, bu şekilde onlardan uzak durmayı tercih edebilirsin. Hayat kurtarıcı olma potansiyeline sahip olan dürbünler, doğayla olan her buluşmanda kesinlikle çantanda sabit bir yere sahip olmalı.

Kuş Gözlemi Meraklıları için En İyi Yardımcı

Doğada yapılacak en keyifli aktivitelerden bir tanesi de kuş gözlemidir. Hepsi birbirinden farklı ve ilginç bu canlıların birbirleriyle olan iletişimleri incelemek, renklerini, büyüklüklerini ve farklı özelliklerini not etmek, her yıl görülen kuşları özel bir deftere eklemek büyük-küçük herkesin zevk alacağı türden bir hobidir.

Kuşlar ve hayvanlar için sabit yakınlaştırma özelliğine sahip dürbünler başlangıç için iyi seçimler olsa da bu alanda yetkinlik kazandıktan sonra muhakkak daha gelişmiş modellere ihtiyacın olur. Decathlon’da şu modelleri bulabilirsin:

  • Solognac 10×32: Yüksek yakınlaştırma gücü ve hafifliği sayesinde hareketli objeleri ve hayvanları gözlemlemek için idealdir.
Yakından incelemek ve satın almak için hemen tıkla!
  • Solognac 10×42: Ayarlanabilir yakınlaştırma özelliği, hafifliği ve ergonomikliğinin yanında akşam karanlığında dahi aydınlık ve temiz bir görüş sunmasıyla vahşi hayvan gözlemi için tercih edilir.
Yakından incelemek ve satın almak için hemen tıkla!

Doğa Yürüyüşlerinin Hayat Kurtarıcısı

Trekking de denilen doğa yürüyüşleri son yılların en sevilen spor dallarından bir tanesi. Yüksek disiplin gerektirmeyen, sosyalleşmek için de ideal olan doğa yürüyüşleri, temiz orman havasını solumak, yaban hayatına şahit olmak, hayvanları ve bitki örtülerini tanımak için harika fırsatlardır. Sen de doğa yürüyüşü ya da kampçılık gibi sporlarla uğraşıyorsan ya da nadiren de olsa kendini şehir merkezi dışında buluyorsan yanında bir dürbün taşımanın faydalarını mutlaka görürsün. Trekking için ideal dürbünlerin arasında sabitlenmiş odaklanma yani fix-focus denilen özellik aranabilir. Decathlon çocuklar için kullanım kolaylığı sağlayan bu dürbünlerden şu modelleri sunar:

  • Quechua MH B140: Dağ ve doğa yürüyüşleri için ideal olan bu dürbün sabit cisimleri incelemek için idealdir. x10 yakınlaştırma sağlayan bu model ağaçları ve manzarayı en net şekilde gösterir. Hafif yapısı sayesinde kolay taşınır.
Yakından incelemek ve satın almak için hemen tıkla!
  • Quechua MH B540: Sabit x10 yakınlaştırma sunan bu dürbün MH B1402a göre daha geniş bir görüş açısı sunar. Benzer şekilde hafif ve ergonomiktir.
Yakından incelemek ve satın almak için hemen tıkla!
  • Quechua MH B560: Bu model sabit x12 yakınlaştırma özelliğine sahiptir, uzaktaki cisimler için doğru seçimdir. Çocuklar için ilk dürbün olarak tercih edilebilir.
Yakından incelemek ve satın almak için hemen tıkla!

Büyüteç Dürbünler

Bitki örtüsü ya da böcekler gibi küçük canlıların yakından incelenmesi için Decathlon kolay kullanılan büyüteçleri de satışa sunmuştur. Doğayı yakından öğrenmek isteyen çocuklara harika bir hediyelik olacak Quechua büyüteçler 3 kat yakınlaştırma özelliğine sahiptir, mavi ve turuncu renklerinde satılır.

Mavi ve Turuncu renkleri olan büyüteçlerimiz için hemen tıkla!

Sağlıkla ve sporla kal!