Kök sebze türleri arasında yer alan pancar, eşsiz lezzetiyle sofralara büyük bir katkıda bulunurken sağlığa faydalarıyla da ön plana çıkar. Vitamin, kalsiyum, potasyum, demir ve protein içeren pancar, sporcuların da mutlaka tüketmesi gereken gıdalar arasında kabul edilir. Amatör ya da profesyonel seviyede spor yapan herkesin faydalanabileceği pancar, zengin besin değerleriyle metabolizmanı güçlendirmeni sağlarken kaslara olan etkileriyle de tüm spor dallarında daha yüksek performansa ulaşabilmeni mümkün hâle getirir. Eğer sen de doğal besinlerle vücudunu güçlendirmek istersen, sofranda pancara yer açmaya hemen başlayabilirsin!

Görselin orijinali için tıklayın!

Pancarda Hangi Besin Değerleri Bulunur?

Pancar, besin değerleri en yüksek sebze türlerinden biridir. Yoğun şekilde A, B ve C vitamini içeren kırmızı pancar, mineral bakımından da son derece zengindir. Pancarın en yararlı sebzeler arasında gösterilmesinin bir diğer sebebi de yüksek anitoksidan içeriğidir. Son derece zengin antioksidanlar içeren pancar, bu sayede metabolizmanı güçlendirmene, bağışıklık sistemini geliştirmene, sindirim ve solunum sistemlerinin daha iyi çalışmasına yardımcı olur. Yüksek seviyede su içeren pancar, besleyici olmasının yanı sıra düşük kalori içeriğiyle de ön plana çıkar. Bu sayede hem etkili bir şekilde tokluk hissi veren hem de kilo alımını önleyen sebze, zengin lif içeriğiyle de sağlığa önemli katkılarda bulunur.

Pancarın Sporcu Performansına Etkileri Nelerdir?

Doğal bir beslenme programı takip etmek isteyen tüm sporcuların mutlaka faydalanması gereken pancar, performans artırıcı etkileriyle dikkat çeker. Düzenli pancar tüketiminin sağladığı yararlar ise şu şekilde özetlenebilir.

  • Düzenli pancar tüketimi, zengin lif içeriği sayesinde bağırsak fonksiyonlarını düzenler ve sindirim sistemini çalıştırır. Bu sayede spor müsabakalarında sindirim problemleri yüzünden performans kaybı yaşamanın önüne geçer.
  • Yoğun şekilde antioksidan içeren pancar, sıklıkla tüketilmesi durumunda detoks etkisinde bulunur ve vücudundaki ödemleri kolayca sökerek vücut kütleni hafifletir. Pancar detoksu uygulayarak vücudundaki fazlalıklardan rahatça kurtulabilir ve bu sayede daha etkili bir şekilde spor yapabilirsin.
  • Pancar içeriğinde bulunan alfa-lipoik asit, kanındaki glikoz seviyesini düşürürken insülin hassasiyetini de artırır. Bu sayede kan şekeri düşmesi sorunu yaşamadan yüksek eforlu spor dallarıyla kolayca ilgilenebilir ve istikrarlı bir performans gösterebilirsin.
  • Nitrat içeriğine de sahip olan pancar, beyin faaliyetlerini geliştirir ve bu sayede zihinsel etkinlikleri artırır. Psikoloji üzerinde de etkili olan sebze, vücuttaki stresi azaltarak sporcuların sıklıkla yaşadığı rekabet ve kazanma baskısını azaltır. Bu sayede kendini daha rahat hissetmeni sağlayan pancar, konsantrasyonunu spora verebilmeni de kolaylaştırır.
Görselin orijinali için tıklayın!

Pancar Tüketim Tavsiyeleri

Tüm sporcuların ve sağlıklı bir yaşamı tercih eden herkesin mutlaka faydalanması gereken pancar, çeşitli şekillerde tüketilebilir. Sen de sağlığını ve spor performansını pancarla güçlendirmek istersen, farklı tüketim yöntemlerinden yararlanabilirsin. Pancarı dilersen çiğ olarak, dilersen haşlayarak yiyebilirsin. Türlü benzeri sebze yemeklerinde pancara da yer verebilir ve böylece hem lezzetli gıdalar tüketebilir hem de sağlığını koruyabilirsin. Yüksek bir lezzete sahip olan pancar, salatalarda da değerlendirilebilir. Çoban salatası, sezar salata, Akdeniz salatası, kaşık salatası gibi farklı salata çeşitlerine bir adet pancar ekleyerek bu benzersiz sebzenin olumlu etkilerini hemen hissetmeye başlayabilirsin. Eğer pancarı katı hâlde tüketmekten hoşlanmıyorsan, suyunu da içebilirsin. Pancarı herhangi bir katı meyve sıkacağıyla kolayca sıkabilir ve elde ettiğin pancar suyunu damak zevkine göre zenginleştirebilirsin.

Görselin orijinali için tıklayın!

Performansını zirveye çıkarmak istiyorsan, birbirinden kaliteli spor kıyafetleri ve ekipmanlar da bir diğer önemli etken. İlgilendiğin spor branşı için özel olarak tasarlanmış yüksek kalitedeki spor kıyafeti ve ekipmanı seçeneklerini ise Decathlon’un sana özel koleksiyonlarında kolayca bulabilir ve sınırları rahatça aşmanın keyfini yaşayabilirsin.

Sağlıkla ve sporla kal!