Yoga ve pilates… Son yılların en çok ilgi gören alanlarından olduğunu söylemek yanlış olmaz. Ancak yoga ve pilates kavramları sıkça karıştırılabildiği gibi, birbirleriyle aynı anlama sahip değildir. Genellikle bir arada lanse edilmeleri, senin aklında da bazı soru işaretlerine neden olmuş olabilir. Tüm bu kafa karışıklıklarını gidermek ve hem pilatesi hem de yogayı daha yakından tanımak için, bu iki branş arasındaki farklara göz atmaya ne dersin? İşte, yoga ve pilates arasındaki temel farklar…

Köken ve Geçmiş

Hindistan kökenli bir fiziksel ve zihinsel disiplin olan yoganın, yaklaşık 50 bin yıl önce ortaya çıktığı tahmin edilir. Yoga, aydınlanmayı hedef alan bütüncül bir yaşam pratiği ve felsefesi olarak tanımlanabilir. Çünkü yogada amaç; bedeni, zihni ve ruhu aynı anda çalıştırmak ve geliştirmektir. Pilates ise, 20. yüzyılın başlarında Joseph Huberts Pilates tarafından geliştirilmiş bir egzersiz sistemidir.

yoga ve pilates

Astım ve romatizma rahatsızlıklarından muzdarip olduğu için zor bir çocukluk geçiren Pilates, aile hekiminden aldığı anatomi kitabını inceleyerek farklı egzersiz metodları geliştirir. Zamanla, geliştirdiği egzersizlere farklı ekipmanlar ve aletler de eklenir. Böylelikle ortaya, bugün bilinen ve uygulanan haliyle pilates çıkar. Joseph Pilates’in geliştirdiği bu özel egzersiz metodu, 1. Dünya Savaşı’nda ve 1918 yılında ortaya çıkan grip salgınında birçok insanın daha dirençli bir vücuda sahip olmasını sağlar. Kısacası, yoga pilatese göre çok daha köklü ve felsefi bir yaşam pratiğidir. Pilates ise; vücut direncinin artmasını, kasların gelişmesini ve güçlenmesini, daha sağlıklı bir vücuda kavuşmayı hedefleyen bir spordur.

İşlev

Pilates ve yoganın ortak yönlerinden biri, her iki branşın da zihin ve beden arasındaki bağlantıyı güçlendirmeyi temel almasıdır. Ancak bu esnada kullandıkları yöntem farklıdır. Yoga, zihni ve duyguları çalışmayı önemseyen bir pratiktir. Dolayısıyla güç ve esneklik kavramları bir adım geride kalır. Gündelik yaşamın stresinden uzaklaşmak, iç huzura kavuşmak ve zihnin derinliklerini keşfetmek; yoga yapan kişilerin öncelikli hedefleri arasında yer alır. Pilates ise, zihin ve beden arasındaki bağlantıyı, gücü, direnci ve kas gelişimini artırarak kurar. Pilates esnasında vücudun tonlandırılması, postürün düzeltilmesi, beden ve zihin arasında doğru iletişim kurulması esastır.

yoga ve pilates

Nefes Egzersizleri

Hem yoga hem de pilates yaparken doğru ve kontrollü şekilde nefes almak büyük önem taşır. Bu nedenle nefes teknikleri ve egzersizleri, her iki branşta da önemli bir yer tutar. Doğru nefes alışverişi yaptığın sürece, pilates egzersizlerin esnasında kaslarının olması gerektiği gibi çalışması için yeterli enerjiyi sağlayabilirsin. Böylelikle direncini ve kondisyonunu her geçen gün artırabilirsin. Yogada uygulanan nefes teknikleri ve egzersizleri ise, fiziksel açıdan yorucu hiçbir hareket yapmadığın anlarda bile stresli düşüncelerden uzaklaşabilmen, ruhunu dinginleştirebilmen ve rahatlayabilmen açısından çok önemlidir. Bu nedenle her iki branşta uygulanan nefes egzersizlerinin yöntemi ve önceliği birbirinden farklı olabilir.

Amaç

Yoga ve pilatesin arasındaki en temel fark, odaklandıkları noktadır. Yoga ruh sağlığını geliştirmeyi amaçlarken pilates öncelikli olarak vücut sağlığına odaklanır. Her iki branş da ruh ve beden sağlığını olumlu anlamda etkiler, farklı öncelikler üzerinden hareket eder. Ruhani ve meditatif bir kökene dayanan yoga, tasavvuf öğretileriyle de sıklıkla benzeşen amaçlar doğrultusunda şekillenir: Hiçbir bağımlılığa ya da mecburiyete ihtiyaç duymayan, sürekli ve sonsuz bir birlik, huzur ve mutluluk hali…

yoga ve pilates

Yoga egzersizleri esnasında çakralar harekete geçirilir, farklı pozlar ve akışlar uygulanır, bireyin sonsuz enerjisini keşfetmesi amaçlanır. Pilateste durum biraz daha farklıdır. Pilates bir felsefenin ya da öğretinin etrafında şekillenmez. Pilates yapan kişilerin vücut ve zihin koordinasyonlarının artması, güçlenmesi, denge ve duruşlarının gelişmesi amaçlanır.

Akış Hızı

Yoga, pilatesle kıyaslandığında çok daha statik ve düşük tempolu egzersizler barındırır. Elbette yoga egzersizlerini doğru şekilde uygulamak için belirli ölçüde kondisyon ve enerji gerekir. Ancak yoga esnasında farklı pozlarda yapılan nefes egzersizleri, yoga akışlarının pilates antrenmanlarıyla kıyaslandığında daha sakin bir tempoya sahip olmasına yol açar. Pilates antrenmanlarının yoğunluğu ve süresi ise, kişiden kişiye göre farklılık gösterebilir.

yoga ve pilates

Aralarında temel farklar olsa da, yoga da, pilates de vücut ve beden sağlığı açısından oldukça olumlu etkiler yaratabilir.

Sen de daha sağlıklı ve mutlu bir yaşamın kapılarını aralamak için dilediğin branşı seçebilir, ihtiyacın olan yoga ekipmanları ve kıyafetleri için buraya, pilates ekipmanları ve kıyafetleri içinse buraya tıklayarak, Decathlon farkıyla ulaşabilirsin!

Yogaya dair içeriklerimiz içinse buraya, pilates içeriklerimiz içinse buraya tık tık!

Sağlıkla ve sporla kal!