D vitamini, sporcu sağlığı ve performansı için en önemli unsurlar arasında yer alır. Sterol türevi olması ve yağda erimesi sayesinde fiziksel performans üzerinde doğrudan etki gösteren D vitamini, düzenli tüketilmesi durumunda tüm sporculara son derece belirgin bir zindelik ve güç kazandırır. Bağışıklık sistemini destekleyen ve metabolizmayı güçlendiren vitamin, bu sayede sakatlık ve hastalıklardan korunmana da yardımcı olur. D vitamininin sporcular için önemini öğrenmek istiyorsan, yazımız tam sana göre!

D Vitamini Nedir, Nelerde Bulunur?

D vitamini, kandaki kolestorel değerini dengelediği için aslında bir hormondur. Ama halk içerisinde “vitamin” olarak yer etmiştir. Biz de yazımızda “vitamin” ifadesiyle ilerleyelim. Sağlıklı yaşam için son derece önemli olan D vitamini, sporcuların pek çok performans problemini büyük oranda çözebilir. Süt, ayran, kefir, ton balığı, somon, yumurta sarısı gibi gıdalar tüketilerek alınabilen D vitamini, aynı zamanda güneşlenerek de elde edilebilir.

Görselin orijinali için tıklayın!

Fakat vücudumuzun ihtiyacı olan miktarda D vitaminini gıdalardan ya da güneşten almamız maalesef mümkün değildir. Bu yüzden izlenmesi gereken tek yol; bir doktora giderek, vücudumuzdaki D vitamini oranını öğrenmek için kan tahlili yaptırmaktır. Çıkan sonuca göre günlük almamız gereken doz doktor eşliğinde belirlenir ve takviye edici gıdalar sınıfına giren D vitaminimizi eczanelerden temin edebiliriz.

D vitamini eksikliği, 17 çeşit kanser türüne zemin hazırladığı gibi, bağışıklık sistemimizin güçsüz kalmasına, fiziksel performans yetersizliğine, kas yapımızın güçsüz kalmasına neden olabileceği gibi birçok hastalığa karşı vücudumuzu dirençsiz kılar.

D Vitamininin Vücuttaki Etkileri

D vitamininin sporcular için ne denli büyük bir önem taşıdığı, yapılan bilimsel araştırmalarla da ortaya konur. Yapılan incelemeler, D vitamininin tüm sporcular için son derece etkili olduğunu ispatlar. Düzenli bir şekilde D vitamini tüketmenin sporculara sağladığı faydalar ise şu şekildedir:

  • D vitamini, vücuttaki kas ve eklemleri güçlendirir ve hem antrenmanlardan hem de müsabakalardan kaynaklanan ağrıları hafifletir.
  • Kasların daha güçlü bir şekilde çalışmasını sağlayan D vitamini, sporculara daha yüksek bir koşu hızı ve daha güçlü bir dayanıklılık kazandırır.
  • Düzenli olarak D vitamini kullanan sporcular böbrek hastalıklarından, karaciğer rahatsızlıklarından ve çeşitli enfeksiyonlardan korunur ve bu sayede daha güçlü bir metabolizmaya kavuşur.
  • Antrenman ve spor müsabakalarında oluşan kas lifi deformasyonlarını kısa sürede onaran D vitamini, bu sayede sporcuların kas kütlesinin artmasını sağlar ve fiziksel efora bağlı branşlarla ilgilenen sporcuların daha hacimli bir vücuda kavuşmasına yardımcı olur.
  • D vitamini, vücuttaki stres oranının azalmasına yardımcı olur ve bu sayede sporcuların yoğun rekabet ve kazanma isteği sebebiyle yaşadığı stresi giderir. Böylece sporculara daha sağlıklı bir psikoloji sunan D vitamini, stresin yol açtığı sağlık dejenerasyonlarını da önler.
  • Son derece yüksek bir etkiye sahip olan D vitamini, tüketilen gıdaların, vitaminlerin ve minerallerin daha iyi çözülmesine yardımcı olur ve alınan takviyelerin sporcu vücudunda daha yüksek bir etki oluşturmasını kolaylaştırır.
  • Bağışıklık sistemini de güçlendiren vitamin, çeşitli sakatlıkların ve rahatsızlıkların sporcu sağlığına verdiği zararı azaltır ve sporcuların sağlık problemlerinden daha hızlı bir şekilde geri dönebilmelerine yardımcı olur.
  • D vitamini, kemikler açısından da büyük önem taşır. Vücudun kalsiyum ihtiyacını karşılayan ve bu sayede kemiklerin daha güçlü ve dayanıklı bir yapıya kavuşmasına yardımcı olan vitamin, kemik problemlerini ve sakatlıklarını büyük oranda engelleyerek sporcu sağlığına katkıda bulunur.

D Vitamini ile ilgili Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Pek çok besin türü gibi, D vitamininin de dengeli bir şekilde tüketilmesi gerekir. D vitamini kullanmaya başlamadan önce doktorundan görüş alman ve beslenme programını uzmanlarla birlikte hazırlaman, doğru bir yol izlemen açısından büyük önem taşır.

D vitamini kullanırken sağlığında problemler gözlemlemen durumunda da en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanda yarar var.

Sağlıkla ve sporla kal!