Hipotermi, vücudun hızla ısı kaybettiği durumlarda ortaya çıkan düşük vücut sıcaklığı problemidir. Sağlıklı bir bünyede vücut sıcaklığı 37 derece olmalıdır. Hipotermi, vücut sıcaklığının 35 derecenin altına düştüğü durumlarda yaşanan ve acil müdahale gerektiren bir sorundur. Vücut ısısı düştüğünde kalp, sinir sistemi ve diğer organlar normal bir şekilde çalışmaz. 

Tedavi edilmediği takdirde hipotermi, kalbin ve solunum sisteminin tamamen bozulmasına ve ani ölümlere sebep olabilir. Hipotermi, genellikle soğuk havaya uzun süre maruz kalınan kış sporları sırasında ortaya çıkar. Gerekli ekipman önlemlerini alarak hipoterminin önüne geçebilir, güvenli bir şekilde spor yapabilirsin.

Önlem Alınması Gereken Hipotermi Semptomları

Hipotermi sırasında kişi genellikle durumunun farkında değildir, çünkü semptomlar yavaş yavaş kendini gösterir. Kış sporları yaparken hipotermiden korunmak için öncelikle bu problemin semptomlarını bilmen gerekir. Titreme, vücut ısısı düşmeye başladığında muhtemelen ilk fark edeceğin belirtidir. Vücut, soğuğa maruz kaldığında savunma mekanizması olarak titreyerek kendini ısıtmaya çalışır. Titremenin yanı sıra hipoterminin belli başlı semptomları şu şekilde sıralanabilir:

 • Geveleyerek konuşma, kekeleme veya mırıldanma
 • Yavaş ve sığ nefes
 • Zayıf nabız
 • Hareket kabiliyetinde azalma ve koordinasyon eksikliği
 • Halsizlik veya çok düşük enerji
 • Kafa karışıklığı ya da hafıza kaybı
 • Bilinç kaybı

Hipotermi Sorunuyla Karşılaşılan Kış Sporları

Hipotermi, yaygın olarak soğuk, karlı ve buzlu hava ile ilişkilendirilir. Hipotermik koşulların yaşanması için hava sıcaklığının 4 derece veya daha düşük olması beklenir. Kış sporlarının yapıldığı iklim koşulları, hipotermi sorununu tetikleyebilir. Hiportermi problemiyle karşı karşıya kalınan kış sporları arasında ilk akla gelenler, kayak ve kızak sporlarıdır. 

Hareket halindeyken risk düşük olsa da herhangi bir sakatlık yaşandığında kar altında kalmak ya da soğukta uzun süre kaybolmak hipotermi yaşanmasına sebep olabilir. Ayrıca kış aylarında gerçekleşen kürek yarışlarında ve kış yüzme maratonunda, sporcular hem ıslak hem de soğuk hava ile mücadele eder. Bu sporların yanı sıra kış kros atletleri ve soğuk havada yedek kulübesinde hareketsiz bekleyen futbolcular da hipoterminin hedefi olabilir.

Hipotermi Probleminden Korunmak için Uzun Süreli Kış Sporları Kıyafetleri

Hipotermiden korunmak ve bedenin zarar görmesini önlemek için, uzun kış sporları sırasında doğru ekipman ve kıyafetleri tercih etmek gerekir. Bu konuda alman gereken ilk önlem, yaptığın kış sporuna uygun olacak giysileri belirlemektir. Dikkat etmen gereken uyarılar şu şekilde sıralanabilir:

 • Kış sporları yaparken tek ve kalın bir giysi tercih etmek yerine, vücut ısısını hapseden hafif ve çok katmanlı giysiler kullanmalısın. Bu sayede rahatına göre yeni katmanlar eklemen ya da var olanları azaltman mümkün olur.
 • Kafa derisinden çok fazla vücut ısısı kaybedildiği için uygun bere modelleri kullanarak önlem alabilirsin.
 • Kış yüzme sporları haricinde olabildiğince ıslanmaktan kaçınmalısın. Su geçirmez spor kıyafetleri bu konuda avantaj sağlar. Aynı zamanda nefes alan giysileri tercih ederek bedenin ürettiği terin dışarı çıkmasını sağlaman gerekir.
 • Giysilerinin ıslanma ihtimaline karşı yanında yedek kış sporu kıyafetleri, bere ve eldiven çeşitleri bulundurmalısın.
 • Isı yalıtımı olan su geçirmez ayakkabı modellerini tercih etmen gerekir. Benzer şekilde, çorap seçiminde nefes alabilen ancak su geçirmez çeşitleri kullanmalısın.
 • Özellikle kayak veya paten yapıyorsan, ayakkabılarının ayağına tam olarak uyduğundan emin olmalısın. Çok sıkı ayakkabılar, kan dolaşımının bozulmasına ve tehlike anında erken donmalara sebep olabilir.
Tüm kış sporları giyim ürünlerimiz için hemen tıkla!

Kış sporları yaparken hipotermi sorunuyla karşılaşmamak için, tercih ettiğin spora uygun kıyafetleri ve ekipmanları Decathlon güvencesiyle temin edebilirsin. Güvenliğine katkı sağlayacak ürünleri alışveriş sepetine ekleyerek keyifle kış sporları yapmaya devam edebilirsin.

Sağlıkla ve sporla kal!