Doğa ve macera tutkunlarının vazgeçemediği outdoor etkinlikleri arasında trekking özel bir yerdedir. Hem doğaya hem insan sınırlarına meydan okumak, keşfedilmemiş doğal güzelliklerle tanışmak ve doğanın hem kucaklayıcı hem de zorlayıcı atmosferini içine çekmek tüm trekkingseverlerin vazgeçilmezleri arasında yer alır. Peki, trekking etkinliklerinde en çok tercih edilen kıyafet türü olan poları nasıl seçmen gerektiğini biliyor musun? Unutma; polar seçmek ciddi bir iştir! Eğer sen de doğayla baş başa kalacağın etkinliklerde nasıl bir polar seçmen gerektiğini merak ediyorsan, aradığın tüm cevapları bu yazının devamında bulabilirsin.

Dik Yamaçların Vazgeçilmezi: Nefes Alabilen Polar

Polar modeli seçerken ürünü ne tür bir alanda kullanacağını göz önünde bulundurman gerekir. Eğer dik yamaçlar tırmanacaksan, bir diğer deyişle fiziksel açıdan zorlanacaksan, nefes alıp verebilen kumaş türlerinden üretilmiş polar modellerine yönelmen önerilir. Dik yamaçlar tırmanmak ve yüksek fiziksel efor harcamak, nabzını hızlandırır ve metabolizma hızını artırır.

Quechua MH520 Polar – Detaylı bilgi ve satın almak için hemen tıkla!

Bu gibi durumlarda terleme riski de büyük oranda yükselir. Eğer nefes alıp verebilen bir polar modeli seçersen, vücudunun daima temiz havayla temas etmesini sağlayabilir ve böylece terleme oranını azaltabilirsin. Bu sayede üşütme ve terleme kaynaklı cilt problemleri başta olmak üzere pek çok sağlık sorunundan kolayca korunabilir ve sıcaklama probleminin yürüyüş performansını düşürmesinin de önüne geçebilirsin.

Quechua MH120 Polar – Yakından incelemek ve satın almak için hemen tıkla!

Soğuk Havada Yağışa Meydan Okumanın En Kolay Yolu: İçi Polarlı 3’ü 1 Arada Polar Mont

Doğaya meydan okumanın belki de en zorlu kısmı, hava koşullarıyla mücadele edebilmektir. Beklenmedik anlarda patlayan sağanak yağmurlar, trekking etkinliklerinde seni bir hayli zorlayabilir ve çeşitli sağlık riskleriyle karşılaşmana yol açabilir. Eğer yağışlı havalarda da güvenli ve hızlı bir şekilde trekking yapmak istiyorsan, içi polarlı, su geçirmez montlarımızdan satın alabilirsin.

Forclaz Travel 100 – Detaylı bilgi ve satın almak için hemen tıkla!

Yağmurluk özellikli polar türleri sayesinde yağışın vücuduna ve kıyafetlerine temas etmesini önleyebilir, bu sayede en sert hava koşulunda dahi kendini sıcak ve güvende hissedebilirsin. Eğer havanın yağışlı olacağından emin değilsen ya da ilkbahar ve sonbahar gibi değişken bir hava durumuna sahip mevsimlerde trekking yapacaksan, ince yapılı bir polar modeli tercih edebilir ve yanında hafif tasarımlı bir yağmurluk bulundurabilirsin. Bu sayede hava ısınınca yalnızca polarını, yağış başlayınca da hem polarını hem de yağmurluğunu giyebilir ve performansını hava koşullarından etkilenmeden zirvede tutabilirsin.

Forclaz Travel 100 Kadın – Yakından incelemek ve satın almak için hemen tıkla!

Kış Sporcularının Can Dostu: Rüzgar Geçirmez Polar

Rüzgar, doğada vakit geçirmekten hoşlanan herkes için en etkileyici unsurlardan biridir. Kendini özgür ve güçlü hissettiren rüzgar, aynı zamanda seni serinletir ve stres başta olmak üzere pek çok olumsuz duygudan kolayca arınmanı sağlar. Peki, rüzgardan korunmak için alabileceğin tedbirleri biliyor musun? Yanıt aslında basit; rüzgar geçirmez polar modelleriyle, en sert rüzgardan bile kolayca korunabilirsin!

Quechua SH500 Kadın Polar – Yakından incelemek ve satın almak için hemen tıkla!

Rüzgarlı günlerde ve yoğun esinti alacak kadar geniş vadilerde gerçekleştireceğin trekking etkinliklerinde, mutlaka ısı yalıtımlı ve rüzgar geçirmez polar modellerinden faydalanman önerilir. Polarların ısı yalıtım özelliği, vücut ısını kaybetmeni önler ve %80’e kadar koruma sağlayarak kendini sıcak hissetmeni sağlar. Rüzgar geçirmeme özelliği ise en sert esintilerin bile bedenine temas etmesini engelleyerek sağlık sorunlarıyla karşılaşmanın önüne geçer.

Quechua SH500 X-Warm – Detaylı bilgi ve satın almak için hemen tıkla!

Göz Ardı Etmemen Gereken Özellikler: Hafiflik ve Esneklik

Trekking yaparken spor etkinliğini gerçekleştireceğin ortama, mevsime ve günlük hava durumuna göre farklı polar türleri seçebilirsin, ancak hepsinde asla ihmal etmemen gereken iki ortak özellik bulunması gerekir: Hafiflik ve esneklik! Hafif bir yapıya sahip olan polar türleri, vücuduna ek yük bindirmez ve kısa sürede yorulmanın önüne geçer. Esnek dokulu polar modelleri ise sana geniş bir hareket alanı tanır ve spor etkinliği boyunca kendini kasılmış ve kısıtlanmış hissetmeni engeller.

Eğer sen de her türlü hava ve doğa koşuluna uygun polar modelleriyle trekking etkinliklerinde sınırlarını aşmak istiyorsan, hemen buraya tıklayarak Decathlon’un sana özel ürünlerine göz atabilir ve birbirinden seçkin modeller arasından dilediğin poları kolayca satın alabilirsin!

Sağlıkla ve sporla kal!