Peynir altı suyu içeren supplementler, sporcu beslenmesinde sıklıkla tercih edilen ürünlerden biridir. Çok sayıda faydası bulunan peynir altı suyu, doğal protein ihtiyacını karşılamanın en sağlıklı yolları arasında yer alır. İsminden de anlaşılacağı gibi, peynir üretiminde kullanılan sudan elde edilen gıdalar son derece yüksek seviyede protein içerir ve günlük protein ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılar. Özellikle kaslarını geliştirme sürecinde olan ve performansını artırmak isteyen sporcuların tercih ettiği peynir altı suyu hakkında merak ettiğin tüm detayları yazının devamında bulabilirsin.

Görselin orijinali için tıklayın!

Peynir Altı Suyu Nedir?

Peynir çeşitleri kalıplar hâlinde üretilir ve olgunlaşmaları için kova, bidon ya da teneke kutularda su içinde bekletilir. Peynir altı suyu, peynirlerin olgunlaştırılmasında kullanılan bekleme suyudur. Uzun bekleme süreleri boyunca peynirin içindeki besin değerlerinin büyük bir bölümü, olgunlaştırma suyuna geçer. Bu sebeple de peynir altı suyu türleri protein, kalsiyum, karbonhidrat ve yağ bakımından son derece zengin bir yapı sergiler. Peynir altı suyu, tek başına doğal şekilde tüketilebilir ya da supplement adı verilen gıda takviyelerinde kullanılabilir. 

Peynir Altı Suyu Nasıl Elde Edilir?

Peynir altı suyu, olgunlaşmış peynir kalıplarının alınmasıyla arda kalan sıvıdan elde edilir. Peynir altı suyu içeren supplementler, bu faydalı suyun toz hâline getirilmesiyle oluşturulur ve kimi zaman farklı katkı maddeleriyle karıştırılarak satılır. Son derece yüksek protein içeriğine sahip olan peynir altı suyu tozları, dileyen kullanıcılar için herhangi bir maddeyle karıştırılmadan da satılabilir. 

Görselin orijinali için tıklayın!

Peynir Altı Suyu Ne İşe Yarar?

Peynir altı suyundan elde edilen gıda takviyeleri, sporcuların günlük protein ihtiyaçlarını karşılamalarına yardımcı olur. Özellikle kas kütlesini ve performansını artırmak isteyen sporcular, günlük olarak normalden daha fazla protein ihtiyacı duyar. Sporcuların ihtiyaç duydukları protein miktarını beslenme yoluyla karşılamaları, ihtiyaçlarından fazla kalori almalarına ve yağ kütlelerini artırmalarına yol açabilir. Kilo sorunu yaşamak istemeyen pek çok sporcu, konsantre protein kaynaklarına yönelir. En çok tercih edilen konsantre protein depoları arasında peynir altı suyu supplementleri de bulunur. Peynir altı suyu supplementleri kasları, kemikleri ve metabolizmayı güçlendirir. Bağışıklık sistemini geliştiren supplementler, yağ yakımını da hızlandırır. Protein barlarından çok daha sağlıklı olan supplementler, kaslarınızın hızlı bir şekilde gelişmesine de yardımcı olur.

Peynir Altı Suyu Nasıl Kullanılır?

Peynir altı suyunu dilersen supplementler hâlinde, dilersen de doğal hâliyle kullanabilirsin. Doğal hâlde kullanacağın peynir altı suyunu yulaf ezmelerine, omletlerine ve tuzlu içeceklerine katarak değerlendirebilirsin. Supplement hâlinde kullanacağın peynir altı suyu tozlarını da farklı gıdaların içinde kullanabilirsin. Peynir altı suyu tozlarını smoothie, ayran, kefir gibi içeceklerine katabilir, çorbalara ve sulu yemeklere ekleyebilir, evinde hazırlayacağın organik protein barlarına katabilirsin. Peynir altı suyu içeren supplement seçeneklerini makarna ve pilav suyuna katabilir ya da tahıllarını ıslatmak için de kullanabilirsin.

Peynir Altı Suyunun Yararları ve Zararları Nelerdir?

Peynir altı suyu, sporcu sağlığı açısından son derece yararlıdır. Metabolizma hızını artıran ve sindirim sistemini güçlendiren peynir altı suyu, detoks özelliğiyle vücuttaki ödemlerin kolayca sökülmesine yardımcı olur. Kilo verme sürecini hızlandıran peynir altı suyu, vücuttaki enerjiyi artırarak tüm spor etkinliklerinde daha fazla performans gösterebilmeni kolaylaştırır. 

Protein içeriği sayesinde kasları güçlendiren ürün, daha hacimli ve daha güçlü kaslara sahip olmana olanak tanır. Düşük kalori değerleri sayesinde kilo alımını önleyen ürün, spordan kaynaklanan kas ve kemik ağrılarının giderilmesine de yardımcı olur. Bu sayede daha zinde bir vücuda sahip olmanı kolaylaştıran peynir altı suyunun aşırı şekilde tüketilmesi ise karaciğer yorgunluğu ve çeşitli cilt problemleri gibi sorunlar doğurabilir. Bu yüzden peynir altı suyunu dengeli bir şekilde tüketmende yarar bulunur.

Eğer spor performansını zirveye taşımak istiyorsan, peynir altı suyunun yanı sıra birbirinden kaliteli spor kıyafetlerinden ve ekipmanlarından da yararlanabilirsin. Sana en uygun ürünleri ise Decathlon tasarımları arasında bulabilirsin. 

Sağlıkla ve sporla kal!