Kamp tutkunları için doğa ile baş başa kalmanın mevsimi yok. Kış mevsimi de kamp yapmak için yılın en eğlenceli dönemlerinden birisi. Ancak kış kampı yaz kamplarından daha zahmetli olabiliyor. Doğru kamp ekipmanlarını seçmediğinde, soğuk hava keyfini bozabiliyor. Bu nedenle soğuktan korunmak ve tatilin tadını çıkarabilmek için çadır ve giyim kadar uyku tulumu seçimine de özen göstermen gerekiyor.  

Uyku Tulumu Ne İşe Yarar?  

Uyku tulumları gece boyunca rahat uyumana ve böylece gündüz aktiviteleri için enerji toplamana yardımcı olan en önemli aksesuarlardan biridir. Tulumların temel işlevi ise, vücut ısısının kaybedilmesini önlemek oluyor. Uyku tulumu içeriye soğuk havanın girmesini de engelleyerek içerideki ısının korunmasını sağlıyor. Tulumlar farklı mevsim koşullarına göre farklı sıcaklık değerleri taşıyor. Örneğin yaz ya da ilkbahar aylarında genellikle 5-15 derece tulumlar maksimum konfor sunuyor. Kış kampı için seçilecek uyku tulumlarının ise bölge koşullarına göre derecesi değişiyor. Kamp bölgesindeki hava durumuna göre -10 ya da -20 dereceye kadar olan tulumlar seçebilirsin. Kamp yapılacak bölgeye göre -5 derece uyku tulumlarını da inceleyebilirsin.  

Simond Makalu Kuş Tüyü Uyku Tulumu – Detaylı bilgi ve satın almak için hemen tıkla!
Kış Kampı İçin Uyku Tulumu Seçimi

Kış kampı için uyku tulumu seçiminde dikkat edilmesi gereken bazı faktörler bulunuyor. Uyku tulumu seçerken seni uyurken zorlu hava koşullarından koruyacak modellere yönelmelisin. Bu nedenle öncelikle tulumun derecesine özen göstermelisin. Derece gibi tulumda kullanılan yalıtım malzemesi de seni soğuktan koruyacak unsurlardan biri oluyor. Suya dayanıklı, sentetik ya da kaz tüyü materyal kullanılarak üretilen uyku tulumu modelleri kış kampı için en uygun modeller arasında yer alıyor. Kaz tüyü uyku tulumları hafif yapıları ve az yer kaplama özellikleri ile öne çıkarken, sentetik dolgu malzemeli modeller kaz tüyü tulumlara göre sudan daha az etkilenme işlevleri ile beğeni topluyor. 

Forclaz Trek 500 0 Derece – Yakından incelemek ve satın almak için hemen tıkla!

Uyku Tulumunun Tasarımında Kullanılan Materyallere Dikkat Etmelisin 

Kış kampı için tasarlanan uyku tulumlarında, yalıtım materyali olarak üç ana malzeme türü kullanılıyor. Her üç malzemenin de avantajları ve dezavantajları bulunuyor.

Uyku tulumlarında kullanılan yalıtım malzemelerinden biri, polyester. Polyester malzemeden yapılan sentetik yalıtım hem bütçeden tasarruf etmeni sağlıyor hem de seni sıcak tutuyor. Nemlense bile sıcak tutma özelliğini koruyan polyester yalıtım, nispeten dayanıklı ve hipoalerjenik yapısıyla kullanıcıların en çok tercih ettiği modeller arasında yer alıyor. Ancak polyester yapısı gereği, diğer yalıtım malzemelerine göre biraz daha hantal olduğu için taşıması da güçleşiyor. 

Diğer bir seçenek olan kaz tüyü, birçok kampseverin tercihleri arasında ilk sırada bulunuyor. Sentetik yalıtıma göre çok daha sıcak ve dayanıklı olma eğilimindeki kaz tüyü yalıtımın kullanıldığı uyku tulumu, küçük bir pakete kolayca sıkıştırılıyor. Ancak nemlendiğinde veya ıslandığında yalıtım kabiliyetini kaybetmesi, kaz tüyü yalıtımın en büyük dezavantajı olarak kabul ediliyor. Bu nedenle kış kampı için kaz tüyü yalıtıma sahip uyku tulumlarının korunaklı bir şekilde saklanması gerekiyor. 

Suya dayanıklı kuş tüyünün yalıtım malzemesi olarak kullanıldığı uyku tulumlarında tüyler, nemin etkilerine karşı korunmak üzere işleniyor. Tüylerin nemden etkilenmemesi hem uyku tulumunun kullanım ömrünü uzatıyor hem de konforlu bir kullanıcı deneyimi yaşamanı sağlıyor. Neme ve suya dayanıklı olmasının yanı sıra sıcak tutması ve kolay taşınabilmesi bu tür uyku tulumlarını kış kampı için en ideal seçenek hâline getiriyor. 

Uyku Tulumları Nasıl Kullanılır?

Kış kampında sıcak kalmak için uyku tulumunun özellikleri yanında tulumu nasıl kullandığın da önem taşıyor. İyi bir tulum seçmek, soğuktan korunacağın anlamına gelmiyor. Konforlu bir uyku çekmek ve gün boyu kaybettiğin enerjiyi geri kazanmak için kış şartlarına uygun olarak seçtiğin tulumu doğru şekilde kullanman gerekiyor. Dikkat etmen gerekenlerin başında giysi seçimin oluyor.

Forclaz Trek 500 5 Derece – Detaylı bilgi ve satın almak için hemen tıkla!

Her ne kadar günlük hayatta sıcak kalmak için kat kat giyinmek önerilse de kampta durum hiç öyle değil. Tulum, vücut ısının iç yüzeye çarpıp geri yansımasını sağlıyor ve bu döngü içeriyi sıcak tutuyor. Eğer yatarken kat kat giyinirsen ya da üzerinde çok kalın giysiler olursa vücut ısın giysinle tenin arasında kalıyor, dolayısıyla tulum da ısı yansıtma işlevini yerine getiremiyor. Bu nedenle tişört/üst içlik, polar ve eşofman altı/alt içlik uyku tulumu için yeterli oluyor. Tulum içine çıplak giren profesyonel kampçılar da azımsanmayacak kadar çok.

Tulumun ekstrem hava koşulları için uygunsa, sadece tişört ve iç çamaşırla da tulumun iç kısmının sıcak olmasını sağlayabilirsin. Diğer bir unsur tuluma girdikten sonra hava çıkış noktalarının tümünü kapatmak. Fermuarın ve baş kısmındaki büzgülerin hava kaçışını engellediğinden emin olman gerekiyor. Üşümemek için göz önünde bulundurman gereken faktörlerden bir diğeri ise uyku tulumunun tamamen kuru olması. Sadece dış kısmın değil, iç kısmın da kuru olmasına dikkat etmelisin. Uyku tulumunda terlemek bile içerisinin nemlenmesine ve bir süre sonra üşümene neden olabiliyor. Ayrıca tuvalete gitme işini de kesinlikle ertelememelisin. Çünkü vücut, idrarı sıcak tutmak için belirli bir enerji harcıyor ve bu durum da uyku kalitesini düşürüyor. Son olarak sıcaklık ve konforu artırmak için uyku tulumunu matla tamamlayabilirsin. 

Uyku Tulumu Nasıl Temizlenmeli ve Saklanmalı?

Uyku tulumunun her kamptan sonra yıkanması gerekmiyor. Tedarikli bir kampseversen ve tulum içliği kullanıyorsan, tulumun temiz kalıyor ve tulumu yılda birkaç kez yıkaman yeterli oluyor. Uyku tulumunun kirli ve nemli bir şekilde saklanması bakteri ve küf oluşumuna yol açıyor. O nedenle uzun süre kullanmayacaksan, ürünü temiz ve kuru bir şekilde saklaman önemli.. Uyku tulumunu kuru temizlemeye vermen, kuru temizlemede kullanılan kimyasallar nedeniyle tavsiye edilmiyor. Bunun yerine tulumunu elde ya da çamaşır makinesinde yıkaman, uyku tulumunun özelliklerini koruyarak daha uzun süre kullanılmasını sağlıyor. 

Ürünü elde ya da makinede yıkarken özelliklerini etkilememek için deterjan kullanılmaması ve soğuk suda yıkanması gerekiyor. Elde yıkandığında asarak değil sererek kurutulması, makinede yıkandığındaysa sıkma yapılmaması uyku tulumunun uzun ömürlü kullanımını destekliyor. 

Bir sonraki etkinliğe kadar uyku tulumunu kaldırman gerektiğinde, tulumu asarak veya büyük bir bez torbaya koyarak saklaman önemli. Asarak sakladığında yalıtım malzemesi ezilmekten kurtuluyor. Bir bez torba içinde saklandığında da tulum nefes alıyor ve yalıtım malzemesi korunuyor. 

Kış kamplarının “zahmetli” yerine “eğlenceli” olarak tanımlanması sana bağlı. Doğru kamp ekipmanları seçerek sen de doğanın kucağında keyifli zaman geçirebilirsin. Farklı mevsim koşulları için özel olarak tasarlanmış uyku tulumu modelleri avantajlı fiyat seçenekleri ile  Decathlon’da seni bekliyor.

Sağlıkla ve sporla kal!