Snowboard dünyanın en eğlenceli ve en zorlayıcı sporlarından biridir. Ancak kaliteli malzemeler ile yapacağın güzel bir başlangıç, bu zorluğun üstesinden gelmene yardımcı olabilir.

Snowboard Tahtası Nasıl Seçilir?

Snowboard yapmak için iyi bir snowboard tahtası satın almak çok önemlidir. Snowboard tahtasının senin için uygun genişlik ve uzunlukta olmasına dikkat etmelisin. Peki, doğru snowboard uzunluğunu nasıl anlarsın?

Tüm kayak ve snowboard ürünlerimiz için hemen tıkla!

Snowboard tahtasının uzunluğu, vücudunun ağırlığına ve yapmayı planladığın harekete bağlı olarak değişir. Genellikle serbest sürüş yapmayı planlıyorsan, daha hızlı gitmesi için boyu uzun bir snowboard tahtası tercih edebilirsin. Eğer serbest stil snowboard yapmayı düşünüyorsan, manevrayı kolaylaştıracak daha küçük ebatlarda bir snowboard tahtası alman gerekir. Ancak bu spora yeni başlayan biriysen, boyutları küçük bir snowboard tercih etmen doğru olacaktır. 

Snowboard tahtası modellerimiz için hemen tıkla!

Snowboard Tahtasının Genişliği Ne Kadar Olmalıdır?

Uygun boyutlarda bir snowboard tahtası seçtiğinde snowboard botunun, snowboardun kenarlarından biraz sarkması gerekir. Ancak bu sarkma kar üzerinde giderken engel olmayacak kadar az olmalıdır. Ayak parmaklarınla ve topuklarınla snowboard tahtasının kenarlarına kolayca kaldıraç uygulamayabilmeli ve ayak bileklerinle vücudunu dengeleyebilmelisin. Bu nedenle snowboard tahtası seçimi kadar snowboard botu seçimi de oldukça önemlidir.

Snowboard Botu Nasıl Seçilir?

Kış sporları arasında iyi bir tercih olan snowboard doğru bot seçimiyle daha keyifli hale gelebilir. Snowboard sporunun en önemli malzemelerinden biri olan snowboard botu ayağına rahat bir şekilde oturmalı ve hareketlerini kısıtlamamalıdır. Bu nedenle doğru bir seçim için biraz daha fazla para ve zaman harcaman gerekebilir. Snowboard botu alırken ayağına sıkıca oturmasına ve ağrıya neden olmamasına dikkat etmelisin. İyi oturan bir ayakkabıda, ayak parmaklarının burnu hafifçe sürtünebilir. Ayrıca ayak parmaklarını rahatça oynatabilmen gerekir.

Topuk tutuşu da ayakkabı seçiminde dikkat edilmesi gereken bir başka önemli faktördür. Dizini öne doğru eğdiğinde topuğun yerinde kalmalıdır. Böylece yan tarafa dönüşlerde tahta kontrolünü daha kolay sağlayabilirsin. Ayrıca snowboard botu ile çorabının uyumlu olması çok önemlidir. İnce ve orta ağırlıkta yün veya sentetik bir çorap, botların rahatsız etme ihtimalini ortadan kaldırır. Son olarak snowboard bağlamalarındaki rampa açısına uygun bir bot tercih etmen hareketlerini kolaylaştırır.

Tüm snowboard botlarımız için hemen tıkla!

Snowboard Bakım ve Temizliği Nasıl Yapılır?

Bir snowboardun nasıl ayarlanacağını, temizleneceğini ve saklanacağını bilmek, tüm sezon boyunca sorunsuz bir sürüş keyfi sağlar. Ayrıca doğru bir bakım ve temizlik sayesinde pahalı onarım veya değiştirme maliyetlerinden kurtulabilirsin. Snowboard tahtası ve ayakkabıların için doğru bakımı ve depolama yöntemleri uyguladığında bu malzemelerin kullanım ömrü uzayabilir.

Yaz aylarındaki ısı ve nem miktarı, snowboard tahtasının çürümesine veya paslanmasına yol açabilir. Bu da snowboard performansını düşürebilir. Snowboard tahtası düzenli olarak ayarlanmaz veya cilalanmazsa yokuşlarda onu kontrol etmek zor olabilir. Bu da potansiyel bir güvenlik riski oluşturur. Snowboard tahtasının bakımı, en iyi sürüşü elde etmek için çok önemlidir. Bu bakımı düzenli olarak yapman hem keyifli hem de daha ekonomiktir. Fakat snowboard tahtasının bakımını profesyonel kişilere yaptırmak da yeni sezona daha iyi malzemelerle girmeni sağlayabilir.

Bakım ve ayarlama işlemlerinden sonra uygun bir şekilde depolamak da çok önemlidir. Snowboard tahtasının kurumasını ve kenarlarının paslanmasını önlemek için tahtayı serin ve kuru bir yerde saklamaya özen göstermelisin. Yüzeyinde kir ve toz birikmesini önlemek için snowboardu bir torba içerisinde muhafaza edebilirsin. Diğer yandan snowboard ayakkabılarının yüzeylerini ve astarlarını temizlemeyi ihmal etmemelisin. Paslanmayı önlemek için ise depolamadan önce ayakkabı astarlarının kuru olduğunu mutlaka kontrol etmelisin. Snowboard tahtası ve ayakkabısı seçimi kadar onları uygun muhafaza etmenin de çok önemli olduğunu unutmamalısın. Böylece çok daha kısa sürede ustalaşabilir ve aynı malzemeleri uzun yıllar kullanabilirsin.

Sana en uygun snowboard tahtası ve ayakkabısı seçenekleri için Decathlon’a göz atabilir, bu keyifli kış sporunun keyfini doyasıya yaşayabilirsin. Hemen buraya tıkla ve Kış’ı sporla yaşa!

Sağlıkla ve sporla kal!