Hem olumsuz hava şartları hem de günlerin iyice kısalması maalesef kış mevsiminin daha hareketsiz geçirilmesine ve spor rutinlerinin bozulmasına neden oluyor. Oysa birkaç basit düzenleme ile kış aylarını indoor sporlar yaparak geçirmen mümkün. Böylelikle bağışıklık sistemi başta olmak üzere, bedenini güçlendirerek çok daha güçlü ve zinde olabilir, daha sağlıklı kalabilirsin.

Body Building

Beslenme ve ağırlık kaldırma esasıyla vücut kaslarının geliştirilmesi olarak bilinen body building, birkaç yardımcı ekipmanla evde kolayca yapabileceğin sporlar arasında yer alıyor. Farklı seviyeler için tasarlanmış dambıl seti, barfiks demiri, direnç bandı, fitness eldiveni ve ağırlık plakası bu ekipmanların en önemlilerini oluşturuyor. Kas yapısının en hızlı cevap verdiği sporlardan biri olan vücut geliştirme, düzenli yapıldığında kas gücünü ve esnekliğini arttırarak iskelet sisteminin direncini yükseltiyor.

Pilates

Nefes, denge ve beden gücünün mükemmel birlikteliği ile meydana gelen pilates, kış günlerini değerlendirmek için ideal bir tercih. Yalnızca mat ve pilates topu ile bedenini şekillendirip güçlendirebileceğin bu spor, düzenli olarak yapıldığında kaslarının uzamasına ve postürünün düzelmesine yardımcı oluyor. Pilates çemberi, pilates bandı hatta ağırlık bileklikleri kullanarak egzersizleri çeşitlendirip seviyeni arttırabileceğin pilates ile yaz mevsimini bambaşka biri bedenle karşılayabilirsin.

Yoga

Bedenin kendi ağırlığını kullanarak güçlenmesini sağlayan yoga, meditasyon ve nefes egzersizleri ile birleştiğinde yalnızca fiziksel değil, ruhsal bir güçlenme de sağlıyor. Beden esnekliğini arttırarak çok daha zinde olmaya yardımcı olan yogada düzenli egzersiz büyük önem taşıyor. Temel ekipman olarak yalnızca mat kullanılan yoga için, özellikle başlangıç seviyesinde isen yoga bloklarından ve yoga kayışından yardım alabilirsin. 

Fitness

Tüm bedeni bütünsel olarak çalışan ve vücudun daha sıkı ve güçlü olmasını amaçlayan fitness sporu, kış aylarında yapılacak indoor sporların başında geliyor. Mekik, biceps, şınav gibi temel hareketlerle karın, kol, bacak ve sırt bölgesini sıkılaştıran fitness antrenmanlarını yaparken her seyiyeye uygun yardımcı ekipmanlar kullanabileceğin gibi, yalnızca bedensel ağırlığını ve kas gücünü kullanarak da bedenini şekle sokabilirsin.

Cross Training

Farklı kas gruplarını bir arada çalıştırmaya yönelik kombine bir spor olan cross training, enerji ve hareket yoğun bir aktivite olduğu için antrenmanlar sırasında kimi zaman kişiyi zorlayabiliyor. Ancak sürenin kısa olması ve hareketlerin sürekli değişmesi cross training egzersizlerini zor olduğu kadar eğlenceli de kılıyor. Temel bir cross training antrenmanı; ısınma, squat, barfiks, mekik, şınav, esneme ve germe hareketlerini kapsıyor.

Bisiklet ( Home Trainer)

Evde de rahatlıkla bisiklet sürmene imkan tanıyan home trainer, antrenman rutinini bozmadan spora devam edebilmeni sağlıyor. Outdoor sürdüğün bisikletini, indoor bir spor ekipmanına dönüştüren home trainer ile sırt ve bacak kaslarını güçlendirebilir, metabolizmanı hızlandırabilirsin. 

Jimnastik

Evde yapılabilecek en eğlenceli sporların başında gelen jimnastik, hareket ve esnekliği birleştiriyor. Başlangıç seviyesinde olanların dahi kolaylıkla yapabileceği temel jimnastik hareketleri; öne takla, geri takla ve amuttan oluşuyor. Bu aşamadan sonra amut takla, amutta yürüme, amut dönüş gibi orta seviyeli hareketlere geçiliyor.

Koşu ve Yürüyüş Bantları

Indoor spor yapmanın en konforlu ve rahat yollarından biri olan koşu ve yürüyüş bantları, kardiyovasküler sistemin çalışmasına yardımcı oluyor. Farklı teknik özellikleri ve zorluk derecelerini bir arada sunan tam profesyonel aletlerden, daha kompakt ve pratik tasarımlara uzanan geniş bir yelpazeye sahip olan koşu ve yürüyüş bantlarından alanına ve bütçene en uygun olanını seçerek evde spor yapmaya hemen başlayabilirsin.

Evde Eğlenceli Spor Alternatifleri

Sporu ev hayatının eğlenceli bir parçası haline getirmek istersen dart panosu ya da masa tenisi de tercih edebilirsin. Özellikle uzun kış gecelerini hareketli ve çekişmeli bir hale getiren bu sporlarla aile ve arkadaş toplantılarını çok daha güzel geçirebilirsin.

Kış aylarının rehavetine kapılmadan ve spordan kopmadan, evde yapabileceğin antrenmanlar için gereken tüm indoor spor ekipman ve aksesuarlarını Decathlon’da bulabilirsin. 

Sağlıkla ve sporla kal!